USA, Valgevene taastavad diplomaatilised esindused suursaadiku tasemel

{{1568736720000 | amCalendar}}
Valgevene president Aleksandr Lukašenko kohtus augustis USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga Minskis.
Valgevene president Aleksandr Lukašenko kohtus augustis USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga Minskis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Washington ja Minsk taastavad pärast rohkem kui kümneaastast pausi oma diplomaatilised missioonid suursaadiku tasemel, teatas kõrge USA ametnik teisipäeval.

Ühendriikide välisministeeriumi tippametnik David Hale kohtus Minskis Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkoga ajal, mil Washington üritab temaga suhteid siluda.

USA suursaatkond kirjutas pärast kohtumist teates, et Hale'i sõnul on USA-Valgevene suhted "ajaloolisel lahkteel". "Mul on au teatada, et oleme valmis järgmise sammuna meie suhete normaliseerumises vahetama suursaadikuid," lausus ta.

Hale ei öelnud millal 2008. aastal mõlemast pealinnast ära toodud suursaadikud sinna naasevad.

USA tõi oma suursaadiku Minskist ära sanktsioonide pärast puhkenud tüli tõttu. Minskile kehtib rida lääneriikide sanktsioone, sest inimõiguste olukord on Valgevenes kehv ja vabu valimisi seal ei toimu.

Lukašenko on üks Venemaa presidendi Vladimir Putini tähtsaimaid liitlasi ning suhete paranemine Washingtoniga toimub ajal, mil Kreml survestab Minskit tihendama sidemeid Venemaaga.

Teisipäeval toimunud kõnelustel ütles Lukašenko, et tahab suhteid Washingtoniga parandada. "Me teeme kõik, et meie suhted areneksid," lausus ta oma kantselei avaldatud teates.

Hale'i visiidile eelnes augustis USA tollase riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni käik Valgevenes. Selle külastuse eesmärk oli parandada Washingtoni ja Venemaa lähedase liitlase Minski suhted. Lukašenko ütles tollal, et tahab avada suhetes Washingtoniga uut peatükki.

Lukašenko: Valgevene lühi- ega keskmaarakette võõrustama ei hakka

Valgevene president Aleksandr Lukašenko teatas teisipäeval, et kui Valgevene julgeolekut ei ohustata, siis tema riik lühi- ja keskmaarakette ei võõrusta.

"Me ei paiguta iial selliseid rakette Valgevene territooriumile, et olukorda veelgi keerulisemaks teha, välja arvatud juhul, kui ohus on meie julgeolek," ütles Lukašenko USA välisministeeriumi tippametnikule David Hale'ile Minskis.

"Ütlesin hiljuti, et me ei tekita mingil juhul selle leppe rikkumiseks halbu põhjuseid," lisas riigipea uudisteagentuuri BelTA vahendusel. 

"Kesk- ja lühimaa rakettidega seoses on hiljuti tulnud häid ja inspireerivaid teateid. Oleme mures, sest Valgevene on (keskmaa tuumajõudude) leppe osapool. Lepe on nüüdseks praktiliselt hävinud, kuid on tehtud avaldusi, mille järgi ei NATO ega Venemaa kavatse neid rakette Euroopasse paigutada," ütles Lukašenko. 

"Need kaks avaldust Läänest ja Idast veensid mind, et meie Valgevenes ei pea nendele äärmuslikele meetmetele tuginema. Meil pole selleks ei soovi ega lisaraha," ütles ta. 

Teise maailmasõja ajal kaotas Valgevene kolmandiku elanikkonnast agressorile, mille vastu võideldi koos USA ja teistega, sõnas Lukašenko. "Me ei tahaks tunda oma Valgevene pinnal taas grill-liha lõhna." 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: