USA esindajatekoja komitee kinnitas süüdistused Trumpi vastu

{{1576252200000 | amCalendar}}
Foto: Brendan Smialowski/AFP Photo/Scanpix

USA esindajatekoja õiguskomitee kiitis reedel heaks kaks süüdistust president Donald Trumpi vastu, mille abil teda tagandada püütakse.

Demokraadid ja vabariiklased hääletasid rangelt oma partei esindatuse järgi, kinnitades süüdistused häältega 23-17.

Esimene neist puudutab võimu kuritarvitamist seoses katsega survestada Ukrainat ründama tema 2020. aasta valimiste rivaali ja teine kongressi töö takistamist.

Demokraatide enamusega esindajatekoja täiskogu peaks süüdistuste üle hääletama järgmisel nädalal.

See tähendaks, et kohtumõistmine senatis võib alata jaanuaris. Trumpist võib nii saada USA ajaloo kolmas president, kelle üle senat hakkab kohut mõistma.

Samas on senatis enamus vabariiklastel ja Trumpi ametist tagandamine on ebatõenäoline.

Esindajatekoja õiguskomitee demokraadist esimehe Jerry Nadleri sõnul peab Ühendriikides olema võimalik presidenti usaldada.

"Meie presidendil on rahva kõrgeim usaldus. Kui ta seda usaldust reedab ja end riigist ettepoole asetab, seab ta ohtu põhiseaduse ja meie demokraatia ning riikliku julgeoleku," ütles Nadler.

Nadleri sõnul tähendab võimu kuritarvitamine, et Trump kasutas isikliku kasu nimel ära oma ametipositsiooni ja kahjustas samas rahvuslikke huve. "Just seda president Trump tegi, kui ta survestas Ukrainat sekkuma 2020. aasta presidendivalimistesse," ütles Nadler.

Kongressi töö takistamise all peavad demokraadid silmas seda, et riigipea püüdis takistada kongressi katseid tema tegevuse uurimiseks.

Raevukas Trump nimetas süüdistusi Twitteris nõiajahiks.

Tagandamisjuurdluse keskmes on kahtlustus, et Trump survestas Ukrainat otsima kompromiteerivat materjali oma demokraadist poliitilise rivaali Joe Bideni ja tema poja Hunteri kohta, hoides endale meelepärase tulemuse saavutamiseks kinni miljonite dollarite väärtuses Kiievile mõeldud julgeolekuabi.

Trump survestas Kiievit uurima ka ümberlükatud väidet, et Ukraina valitsus aitas 2016. aasta presidendivalimistel demokraate.

Valge Maja: tagandamisprotess on meeleheitlik teesklus

Valge Maja nimetas reedel kongressi esindajatekoja õiguskomitee otsust kiita heaks kaks süüdistust presidenti Donald Trumpi vastu meeleheitlikuks teeskluseks. 

Trumpi pressiesindaja Stephanie Grisham ütles avalduses, et õiguskomisjoni arutelu on jõudnud oma häbiväärse lõpplahenduseni. 

"President ootab senatilt õiglast kohtlemist ning reegleid järgivat menetlust, mida talle pole esindajatekoja poolt seni häbiväärselt võimaldatud," ütles Grisham. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: