USA esindajatekoda hääletab Trumpi tagandamise üle

{{1576638060000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

USA esindajatekoda hääletab kolmapäeval ootuspäraselt president Donald Trumpi tagandamise üle, teatas esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi.

Otseülekanne esindajatekojast: 

Esindajatekoja õiguskomitee kiitis 13. detsembril heaks kaks süüdistusakti Trumpi vastu, mille abil teda tagandada püütakse.

Esimene neist puudutab võimu kuritarvitamist seoses katsega survestada Ukrainat uurima tema 2020. aasta presidendivalimiste tõenäolist rivaali Joe Bidenit ja viimase poega Hunter Bidenit ja teine kongressi töö takistamist.

Esindajatekoja tuleb kokku kolmapäeval, et süüdistusakte kaaluda. Sellele järgneb esindajatekoja täiskogu hääletus Trumpi ametist tagandamise üle.

USA president Donald Trump avaldas arvamust, et demokraatide veetud tagandamisprotsess on riigipöördekatse ja õõnestab Ühendriikide demokraatiat.

Trump avaldas vastavasisulist arvamust esindajatekoja demokraadist spiikrile Nancy Pelosile saadetud vihases toonis kirjas.

"Ajalugu mõistab teid karmilt hukka," kirjutas president muu hulgas. Trump võrdles tagandamisjuurdlust ühtlasi Salemi nõiaprotsessidega.

"Te kõigutate Ühendriikide demokraatiat ja takistate õigusemõistmist, Te toote meie riigile valu ja kannatusi oma iseka poliitilise ja parteilise võimuhimustamisega," lisas president.

Trump lükkas kirjas tagasi ka kõik tema vastu esitatud süüdistused.

Kuna demokraatidel on esindajatekojas kindel enamus, saab Trumpist ilmselt Andrew Johnsoni (1868) ja Bill Clintoni (1998) järel kolmas USA president, kelle esindajatekoja on ametist tagandanud. Richard Nixon astus 1974. aastal tagasi enne, kui esindajatekoda jõudis tema tagandamise üle hääletada. Senat ei mõistnud süüdi ei Johnsonit ega Clintonit, mistõttu nad said ametis jätkata.

Seejärel jätkub protsess senatis kohtumõistmisega presidendi üle. Trump loodab senatis enamuses olevatele vabariiklastele, et nemad ta süüst vabastaksid.

Pelosi: Trump ei jäta demokraatidele muud valikut peale tagandamise

President Donald Trump on jätkuvalt oht USA riiklikule julgeolekule ega jäta demokraatidele muud valikut kui ta tagandada, ütles kolmapäeval USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi.

"See on traagiline, et presidendi hoolimatud sammud on muutnud tagandamise vajalikuks. Ta ei jätnud meile muud valikut," ütles Pelosi kojas presidendi tagandamise arutelu avades. 

"Me arutame täna siin kinnitust saanud fakti, et president rikkus põhiseadust. See on fakt, et president on jätkuvalt oht meie riiklikule julgeolekule ja meie valimiste terviklikkusele," sõnas ta. 

Trump tagandamishääletuse eel: ma ei teinud midagi valesti

Trump kinnitas kolmapäeval enne kongressi esindajatekoja tagandamishääletusi, et ei teinud midagi valesti.

"Kas te suudate uskuda, et vasakäärmuslased, eimidagitegijad demokraadid hakkavad mind täna tagandama, ja ma ei teinud midagi valesti! Kohutav!" säutsus Trump.

"Seda ei tohi mitte kunagi enam ühegi presidendiga juhtuda. Palvetagem!"

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: