Liibüa tunnustatud valitsuse juht nõustus relvarahuga

Liibüa idapoolset osa valitseva kindral Khalifa Haftar juhitava LNA võitlejad.
Liibüa idapoolset osa valitseva kindral Khalifa Haftar juhitava LNA võitlejad. Autor/allikas: Esam Al-Fetori, Reuters / Scanpix

Liibüa ühtsusvalitsus (GNA), mida tunnustab ÜRO, nõustus pühapäeval relvarahuga, mida aitasid vahendada Venemaa ja Türgi.

Tunnid varem laupäeval oli riigi idapoolset valitsust toetav komandör Khalifa Haftar teatanud vaenutegevuse peatamisest.  

GNA liider Fayez al-Sarraj teatas avalduses relvarahust, mis kehtib 12. jaanuari südaööst. Al-Sarraj rõhutas, et GNA vägedel on "legitiimne õigus" vastata igasugusele agressioonile, mis võib "vastasleerist tulla". 

Venemaa toetab Haftari, Türgi seevastu GNA-d.

Kindral Haftari väed teatasid laupäeva hilisõhtul peatsest relvarahust. Relvarahu ühtsusvalitsust GNA toetavate vägedega pidi algama keskööl vastu pühapäeva. Haftari isehakanud Liibüa Rahvusarmee (LNA) hoiatas aga, et vastasleeri relvarahurikkumistele antakse karm vastus.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja Venemaa president Vladimir Putin kutsusid relvarahule kolmapäeval Istanbulis toimunud kohtumisel. 

Euroopa ja Põhja-Aafrika riigid on alustanud diplomaatilist võitlust, et välistada Liibüa muutumist "teiseks Süüriaks", kirjutas AFP. 

GNA peaminister al-Sarraj tervitas laupäeval pärast kõnelusi Roomas Türgi-Vene algatust, kuid ütles, et mis tahes relvarahu tingimus on Haftari vägede tagasitõmbumine pealinna Tripoli ümbrusest. 

Natuke pärast keskööd pühapäeval oli Tripolis kuulda veel suurtükituld, mis peagi vaibus. 

Haftari pealetung Tripoli oma kontrolli alla saamiseks algas mullu aprillis. Türgi saatis jaanuaris ühtsusvalitsusele sõjalist toetust. 

Liibüas valitseb konfliktiolukord alates 2011. aasta ülestõusust, millega kukutati ja tapeti diktaator Muammar Gaddafi. Peamised ülemvõimu eest võitlejad on riigi ida- ja lääneosa valitsus.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: