Liibüa sõjapealik Haftar lahkus Moskvast relvarahu allkirjastamata

{{1578884040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Liibüa idaosa sõjapealik kindral Khalifa Haftar lahkus Moskvast panemata allkirja relvarahule, millega taheti lõpetada juba üheksa kuud kestnud pealetung Tripolile, kinnitas Vene välisministeerium teisipäeval.

Haftar palus esmaspäeva õhtul teisipäeva hommikuni aega uurida relvarahu, millel juba on ÜRO toetatud Liibüa ühtsusvalitsuse juhi Fayez al-Sarraji allkiri.

Leppe uurimise järel jättis Haftar aga dokumendile oma allkirja panemata ja lahkus Moskvast, ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Haftari ja Sarraji esindajad kulutasid esmaspäeval Moskvas mitu tundi püüetele sõlmida Liibüa alalise rahuleppe tingimuste kokkulepe pärast pühapäeval jõustunud relvarahu.

Vene ja Türgi kaitse- ja välisministri vahendatud kõnelustel vaenupooled näost näkku ei kohtunud, kuid Moskva sõnul toimus edusamme ja Haftar suhtus rahudokumenti positiivselt.

Hiljem aga kirjutas Vene meedia Liibüa allikatele tuginedes, et tema lennuk lahkus Venemaalt ning alalise leppeni ei jõutud. See jättis küsimärgi alla ka hapra relvarahu.

Haftari üksused alustasid pealetungi ühtsusvalitsuse kontrollitud Tripolile aprillis. Lahingutes on surma saanud rohkem kui 280 tsiviilisikut ja 2000 võitlejat ning umbes 146 000 liibüalast on pidanud oma kodust põgenema, näitavad ÜRO andmed.

Lavrov: Liibüa-kõnelustel lõpptulemust ei saavutatud

Esmaspäevastel Liibüa läbirääkimistel Moskvas ei saavutatud lõpptulemust, kuid Venemaa ja Türgi jätkavad oma pingutusi, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov teisipäeval.

"Eile toimus Moskvas Vene ja Türgi kaitse- ja välisministri osalusel Liibüa esindajate kohtumine. Me jätkame pingutusi sel suunal, lõpptulemust ei ole esialgu saavutatud," ütles Lavrov pressikonverentsil.

Ta märkis, et Venemaa püüab Euroopa ja Liibüa naabrite ja muude riikide pingutusi kokku panna, et kõik liiguksid samas suunas ja innustaksid kõiki Liibüa pooli kokku leppima, mitte üritama lahendada vahekordi jõuga.

Erdogan ähvardas Haftari rünnakute jätkumisel õppetunniga

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tõotas teisipäeval anda õppetunni äsja Moskvas rahukõnelustelt lahkunud Liibüa sõjapealikule Khalifa Haftarile, kui ta peaks jätkama koduriigis lahinguid sealse ühtsusvalitsuse vastu.

"Me ei kõhkle andmast vääritud õppetundi putšistist Haftarile, kui ta jätkab oma rünnakuid riigi legitiimsele valitsusele ja meie vendadele Liibüas," ütles Erdogan kohtumisel oma erakonnaga Ankaras. Tema sõnad edastati telepildis.

Erdogani sõnul arutatakse Liibüa rahu pühapäeval Berliinis kõnelustel, kus osalevad Euroopa, Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida riigid ning ÜRO, Euroopa Liit, Aafrika Liit ja Araabia Liiga.

"Putšistist Haftar relvarahu ei allkirjastanud. Esmalt ütles ta jah, kuid kahjuks hiljem lahkus Moskvas, põgenes Moskvast."

"Sellest hoolimata leiame, et kõnelused Moskvas olid positiivsed, sest näitasid rahvusvahelisele kogukonnale putšistist Haftari tõelist palet."

Lavrov teatas varem edusammudest

Liibüa vaenupoolte kõnelustel relvarahuleppe üle on tehtud teatud edusamme, kuid väepealik Khalifa Haftar soovib veidi lisaaega selle dokumendiga tutvumiseks, ütles Lavrov varem esmaspäeval.

"On teatud edusamme," ütles Lavrov pärast seitse tundi Moskvas peetud kõnelusi.

Ta lisas, et Haftar ja Liibüa parlamendi spiiker Aguila Saleh on palunud kuni hommikuni lisaaega, et langetada (relvarahuleppe) allkirjastamise otsus.

"Ma loodan, et see otsus on positiivne," ütles Lavrov.

Moskvas peetud kõnelustest osa võtnud Liibüa ühtsusvalitsuse (GNA) juht Fayez al-Sarraj ja Tripolis asuva kõrgema riiginõukogu juht Khaled al-Mechi allkirjastasid dokumendi, ütles Vene välisminister ja lisas, et Venemaa esindajad annavad Liibüa konflikti pooltele abi kokkulepete elluviimisel.

Liibüa ühtsusvalitsus (GNA) nõustus pühapäeva hommikul relvarahuga, mida toetasid Venemaa ja Türgi. Mõned tunnid varem teatas riigi idapoolset valitsust toetav Haftar vaenutegevuse peatamisest. Juba päeval süüdistasid mõlemad pooled teineteist aga juba relvarahu rikkumises.

Ühtsusvalitsuse juht Fayez al-Sarraj kutsus esmaspäeval edastatud lühikeses telepöördumises rahvast üles lahkhelidest küllastunud minevikule selga pöörama.

"Ma kutsun liibüalasi minevikule selga pöörama, lahkhelidest loobuma ja koonduma liikumiseks stabiilsuse ja rahu poole," ütles Al-Sarraj.

Öösel teatas riiklik telekanal Al-Ahrar, et Liibüa vaenupooled peaksid esmaspäeval Moskvas vaherahuleppe allkirjastama.

Moskva: Liibüa esindajad liituvad Moskvas Vene-Türgi läbirääkimistega

Moskvasse saabunud Liibüa tülipoolte esindajad liituvad peagi Vene-Türgi läbirääkimistega, ütles esmaspäeval Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

"Vene ja Türgi presidendi Istanbulis saavutatud kokkuleppe kohaselt algas täna välisministeeriumi vastuvõttude majas Vene ja Türgi kaitse- ja välisministrite kohtumine, kus arutatakse Liibüa olukorra lahendamist. Liibüa esindajad saabusid Moskvasse ja liituvad peagi läbirääkimistega," kirjutas Zahharova Facebookis saateks fotole Vene ja Türgi delegatsioonist ümmarguse laua taga. 

Venemaad esindavad läbirääkimistel välisminister Sergei Lavrov, kaitseminister Sergei Šoigu, asevälisminister Mihhail Bogdanov, Vene välisministeeriumi Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida osakonna juhataja Aleksandr Kinštšak. Türgi poolt on kohal  välisminister Mevlüt Cavusoglu ja kaitseminister Hulusi Akar.

Riigid kutsusid püsivale ja usaldusväärsele relvarahule Liibüas

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus Liibüa vaenupooli püsivale ja usaldusväärsele relvarahule, teatas presidendi kantselei esmaspäeval.

"President rõhutas vajadust, et oodatav vaherahu oleks usaldusväärne, püsiv ja tõendatav," teatas presidendi kantselei pärast Macroni ja Vene presidendi Vladimir Putini pühapäevast telefonivestlust.

Ka Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja Itaalia peaminister Giuseppe Conte kutsusid Istanbulis toimunud kohtumisel püsivale vaherahule Liibüas. 

"Teeme pingutusi, et vaherahu muutuks püsivaks," ütles Erdogan pärast kokkulepet relvarahu sõlmimiseks.

"Me arutasime pakilist vajadust teha lõpp eskalatsioonile kohapeal, et tagada püsiv rahu," märkis omakorda Conte.

Itaalia peaministri sõnul võib relvarahu viia ebakindluse püsimiseni, kui see ei saa osaks rahvusvahelise kogukonna suuremast kollektiivsest jõupingutusest, mille eesmärk on tagada Liibüa ühtsus, stabiilsus ja suveräänsus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: