Ööpäevaga lisandus 39 koroonasse nakatunut, surnud kolm inimest

{{1585468500000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Ööpäeva jooksul tehti Eestis enam kui tuhat koroonaviiruse testi, lisandus 39 positiivset juhtu ning surnud on kolm inimest.

Saaremaal suri COVID-19 viiruse tõttu 90-aastane mees ning Lääne-Tallinna keskhaiglas suri 83-aastane mees, ütles sotsiaalminister Tanel Kiik pühapäeval. Seega on nüüd Eestis surnud kolm COVID-19 diagnoosi saanud inimest.

Möödunud ööpäeva jooksul laekus üle Eesti kokku enam kui tuhande koroonaviiruse tuvastamise testi tulemuse, millest 4 protsenti ehk 39 analüüsi osutusid positiivseks.

Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (24) ja Harjumaal (10). Pärnumaal ja Tartumaal lisandus kaks ning Võrumaal üks koroonaviiruse juht.

Ööl vastu tänast suri Saaremaa Valsi hooldekodus COVID-19 positiivse proovi andnud 90-aastane kaasuvate haigustega mees. 

"See on väga kurb hetk tervele Saaremaale. Minu sügav kaastunne lahkunu lähedastele," ütles Saaremaa vallavanem Madis Kallas pressiteate vahendusel. "Oleme sellel raskel ajal kõigile saarlastele toeks ning teeme endast kõik oleneva, et toetada oma kogukonda."

Terviseameti lääne regionaalosakonna juht Kadri Juhkam sõnul jätkatakse Saaremaal hooldekodus elanike ja töötajate testimist. "Avaldame lahkunu lähedastele kaastunnet," ütles Kadri Juhkam, kelle sõnul on vanemaealised koroonaviiruse riskigrupp, kelle suhtes tuleb olla eriti tähelepanelik.

Saaremaa Valsi hooldekodus testiti koroonaviiruse suhtes 18 töötajat ja 78 hoolealust, positiivse proovi andsid kolm ühel korrusel asunud hoolealust. Kuressaare haigla hooldekodus testiti 48 elanikku, kellest kaks olid positiivsed. Töötajate koroonatestide tulemused veel selguvad.

"Olukorras, kus COVID-19 viirus on tuvastatud praeguseks ka Kuressaare haigla ja Saaremaa Valsi hooldekodudes ja testide tulemused teistest veel laekuvad, teeb Saaremaa Südamekodu ettepaneku koondada kõik hospitaliseerimist mittevajavad nakatunud kliendid Saaremaa Südamekodusse," ütles Südamekodud OÜ juht Martin Kukk. "Saaremaa Südamekodu annab kõik oma praegused ressursid kriisi ületamiseks valla kriisikomisjoni käsutusse, igasugune täiendav abi, tagamaks nii Saaremaa Südamekodu kui ka teiste hooldekodude nakatunute elanike parim elu ja tervise kaitse, eriti meditsiinipersonali osas, on hädavajalik. Saame kriisi ületada üksnes koos."

"Oleme teemat arutanud ja ma saan aru, et Saaremaa kriisikomisjon suhtub sellesse plaani positiivselt. Ülioluline on tagada ka nakatumata Saaremaa Südamekodude elanike hoidmine turvalises isolatsioonis," lisas Kukk.

Kokku on Eestis tehtud ligi 10 400  koroonaviiruse testi, millest 679 on osutunud positiivseks. Enim nakatunuid on tuvastatud Saaremaal - 241. Saaremaale järgneb nakatunute arvuga Tallinn ja Harjumaa, kus neid on tuvastatud 230. Teistes maakondades jääb tuvastatud nakatunute arv alla 100, enamikus aga alla kümne.

Enam kui kolmandik kõigist tuvastatud naka-tunutest on pärit Saaremaalt ning teist sama palju Tallinnast ja Harjumaalt.

Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegrupis 60 eluaastat ja vanemad (30 protsenti) ning vanusegrupis 40-49 eluaastat (22 protsenti). Vanusegrupis 50-59 eluaastat on testide põhjal nakatunuid 20 protsenti ja vanusegrupis 30-39 eluaastat 17 protsenti.

Laupäevaõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 56 patsienti, kümme intensiivravil olevat inimest on kriitilises seisus. Haigusest on tervenenud 20 inimest ning surnud kolm.

Koroonaviiruse riskirühma kuuluvad krooniliste haigustega ja vanemaealised inimesed. Riskirühmade kaitseks soovitab terviseamet:

- Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.

- Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.

- Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK .

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: