Euroopa Liidu uus eelarve koosneb kompromissidest

Euroopa Parlament
Euroopa Parlament Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Teisipäeval jõudsid Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi läbirääkijad kokkuleppele uue eelarve (MFF) ja koroonakriisi abipaketi osas. Siiski pole tegemist veel lõpliku konsensusega, mis tagaks, et ajalooline 1,8 triljoni eurone eelarve reaalsuseks saaks. ERR vahendab Politico koostatud ülevaadet, kus tuuakse välja neli võtmemomenti viimasest kokkuleppest.

1. Peab olema valmis uuteks üllatusteks

Euroopa Parlament peab endiselt hääletama eelarve vastuvõtmise üle. Samuti peab otsuse heaks kiitma liikmesriikide valitsusi koondav Nõukogu ja tegema seda ühehäälselt. See tähendab, et eelarve ja taastuskava peavad heaks kiitma kõigi 27 liikmesriigi parlamendid. Suurimaks ohuks on siin Ungari, kus peaminister Viktor Orban on ähvardanud uue eelarve vastuvõtmist blokeerida. Paljud Euroopa Parlamendi liikmed on ähvardanud uut eelarvet vetostada, kui Orbanile järeleandmisi tehakse.

2. Kompromiss võimaldas peaaegu kõigil osapooltel väita, et nad on saavutanud oma eesmärgid

Praegune Euroopa Liidu eesistuja on Saksamaa. Just nende juhtimisel valmis möödunud juulis esialgne kavand, mis sisaldas nii uut eelarvet kui koroonakriisi järgset majanduse taastepaketti. Nende eesmärk kõnelustel europarlamendiga oli vältida paketi uuesti avamist. Tänu sellele saab Saksamaa öelda teistele liikmesriikidele, et juulis sõlmitud kokkulepe on endiselt kehtiv. Samal ajal said Euroopa Parlament ja Nõukogu juurde suuremat rahastust, mis tuleb konkurentsiseaduse rikkumiste eest korjatud trahvidest.

3. Rohkem lubatakse raha teadusele ja tervishoiule

Euroopa Parlamendi jaoks oli kõige tähtsam, et tervise ja teadusuuringute rahastamine seatakse prioriteetide hulka. Teadusele eraldati juurde 4 miljardit eurot, mis tõstab programmi Horizon Europe seitsmeaastase eelarve 84,9 miljardi euroni. Tervishoiu programm sai juurde 3,4 miljardit, mille tulemusena on kokkuvõttes selle rahastus 5,1 miljardit eurot. Paljude jaoks polnud tegemist piisavalt suure kasvuga. Kurt Deketelaere, kes juhib Euroopa teadusülikoolide liitu sõnas Politicole, et tegemist on tõelise pettumusega ja tegemist on rohkem sümboolse summaga.

4. Lahendamata on endiselt küsimus, kuidas leida uusi rahastusi

Euroopa Parlament sai lubaduse "omavahendite" kehtestamisele, kuid kuna selliste Euroopa-üleste maksude kehtestamine nõuaks kõigi liikmesriikide nõusolekut, siis ei pruugi selliste lisasissetulekute käivitamine minna kergelt. Euroopa Komisjoni on EL-i ühe omavahendina lubanud esitada süsiniku piirimehhanismi, millega maksustakse importi riikidest, kus ei järgita EL-i nõutavaid keskkonnastandardeid. Samuti plaanib Komisjon esitada 2021. aasta juunis ettepaneku digimaksu kehtestamiseks ning võimalik on ka Euroopa emissioonikaubanduse süsteemi (ETS) laiendamine laevandusele ja lennundusele.

Politico võtab kokku, et kindel on see, et uus kokkuleppe toob eelarve lähemale reaalsusele, kuid jätkuvalt on lahendamata mitu olulist küsimust.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: