Novitšoki mürgi looja ERR-ile: Navalnõid ei tahetud tappa, vaid teha temast invaliid

Vil Mirzajanov.
Vil Mirzajanov. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/DOMINICK REUTER

Novitšoki mürkainete väljatöötamisel otseselt osalenud, kuid praegu USA-s elav vene keemik Vil Mirzajanov rääkis ERR-ile antud pikemas usutluses, et Venemaa opositsioniliidrit Aleksei Navalnõid ei tahetud tappa, vaid ta rivist välja lüüa ja teha temast elu lõpuni invaliid, mis on palju hullem kättemaks kui surm.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles, et Navalnõi organismis on tuvastatud Novitšoki gruppi kuuluv närvimürk. Kui palju mürke selles grupis on ja mida neist kasutati Navalnõi mürgitamiseks?

Eksisteerivad erinevad Novitšoki variandid. Novitšoki sünteesis Pjotr Kirpitšev juba 1970-ndatel aastatel. Kaks ainet – A-230 ja A-232 - võttis kasutusse Nõukogude armee. Teisi erinevatel põhjustel mitte, ilmselt nad ei vastanud tingimustele, mida Nõukogude armee esitas lahingu mürkainetele. Kirpitšev sünteesis väga palju erinevaid aineid. Peale nende on mul teada veel kaks ainet. Tundub, et antud juhul on tegemist A-242 ainega Novitšoki seeriast. See on fosfonaat, tahke aine, mis on palju toksilisem kui tuntumad Novitšoki variandid. Kogu seeria on suur. Mul on teada vähemalt kuus ainet ja Navalnõi mürgitamiseks kasutati ilmselt A-242. Kuna see on väga toksiline, siis on mürgitamiseks vaja väga väikest kogust. Inimese tapmiseks piisab 10mg.

Miks keegi teine peale Navalnõi ei saanud kannatada?

Sellel ainel on väga madal lävi – see tähendab, et kontsentratsioon on väga madal. Nii et kui teda mürgitati selle ainega läbi seedetrakti, siis see ei kujutanud ohtu teda ümbritsevatele inimestele. Isegi kui seda ainet pandi Navalnõi aluspesule, nagu räägitakse, siis see aine ei saa mujale levida, sest kontsentratsiooniaurud on väga madalad. Sellepärast Navalnõi ei mürgitanud kedagi teist. Minu versioon juhtunust on, et just seda ainet kasutati. Ja kõige tähtsam: kuna ainet võib kasutada väga väheses koguses, siis loomulikult need, kes seda planeerisid ja tegid, arvasid, et see aine lahtub inimese organismis kahe-kolme päevaga. Sellepärast nad just seda ainet kasutasidki. Nii et GRU areneb ja õpib oma varasematest vigadest.

Ütlete, et GRU tõesti õpib oma vigadest, kuid Skripal jäi ellu ning ellu jäi ka Navalnõi. Miks mõlemal juhul ei saavutanud mürgitajad oma eesmärki?

Võib-olla oli eesmärk teda mitte tappa, aga teha temast invaliid ja lüüa rivist välja. See on õudne kättemaks, sest suure tõenäosusega jääbki Navalnõi invaliidiks. GRU oli aga veendunud, et aine kaob organismist. Kuid kaasaegsed, võimsad, spetsiaalsed kromatograafid ja mass-spektromeetrid võimaldavad tuvastada kaduvväikesed koguseid, sest nad võimendavad signaali mitmekordselt. Siis on võimalik saada spekter ja isegi molekulaarne ioon ja see on juba otseses mõttes selle aine valem.

Täna on seadmed selles valdkonnas väga arenenud, aga Omskis ja teistes linnades selliseid seadmeid muidugi ei ole, sest need on väga kallid. Kui mina veel töötasin, maksid need seadmed umbes üks miljon USA dollarit. Praegu, ilmselt juba 10 miljonit dollarit. Moskvas muidugi sellised seadmed peaksid olemas olema, kuid info Moskvast tuleb eriorganite kaudu, nii et seda infot usaldada ei saa mitte kuidagi.

Te avaldasite omal ajal Novitšoki valemi. Nüüd väidavad Vene võimud, et Novitšoki valem on avalikustatud ja Novitšoki varud on mitte ainult Venemaal, vaid ka näiteks Tšehhis. Ja et sellepärast ei saavat tuvastada, et antud aine on tehtud just Venemaal ja venelaste poolt kasutusse võetud.

2007. aastal andsin ma välja raamatu "State secrets: an insider's chronicle of the Russian chemical weapons program", kaasaarvatud А-242 valemi. Asi on selles, et ükskõik kui põhjalikult te ainet puhastate, siis ikkagi ei saa te 100-protsendilist ainet. Maksimum 80 protsenti ja see on juba väga kõrge kvaliteet. Mis aga üle jääb? Üle jäävad pooltooted. Ja need pooltooted, millest aineproovid tehti, on Venemaal ja näiteks Tšehhis erinevad. Just nende pooltoodete kaudu võib tuvastada aine päritolu. Sellist meetodki kasutatakse analüütilises keemias ja mass-spektraalsetes uuringutes, nii et, päritolu on võimalik identifitseerida ja seda sakslased ilmselt tegidki.

See aga tähendab, et sakslastel on mingi näidis, millega nad said Navalõilt saadud proove võrrelda ja öelda: jah, see on Novitšok?

Põhimõtteliselt ei ole näidise omamine vajalik. Pärast seda kui ma avalikustasin valemi, siis kusagil Haagis (Keemiarelva keelamise organisatsiooni peakorteri asukoht – toim.) või Inglismaal saadi näidis ja siis saadi ka selle näidise mass-spektrid, mida jagati oma liitlastega. Neid mass-spektreid võib panna mass-spektromeetrisse ja teil ei ole enam vaja originaalainet. Kui teil on spektri andmed olemas, sellest piisab. Seega ei pea see aine igas riigis olemas olema.

Vene peaprokuratuur saatis oma Saksa kolleegidele päringu, et need esitaksid Navalnõilt võetud proovid ja alles siis saab alustada kriminaaluurimist. Kui teie keemiaeksperdina peaksite uurima Navalnõi mürgitamist Venemaal, kas teile oleks selleks vaja proove Saksamaalt? Või on selle mingi Kremli trikk?

See on muidugi trikk. Samal ajal ei saa Saksamaa ära öelda testide tulemuste ja spektrite esitamisest. Nii et siin algab suur vaidlus ja sellega kõik lõppebki. Keegi ei anna Venemaale spektrit, sest siis hakkab juba Venemaa spekuleerima, et midagi ei klapi... See on lõputu ring. Ei ole mõtet seda ringi käia. Just seda Kreml tahabki – venitada mitu aastat, et küsimus ei oleks enam terav. Kremli jaoks on kõige tähtsam võita aega.

Üks versioonidest kõlab nii, et arstid uurisid Navalnõid ja esimesel etapil anti talle vastumürki. Kuid nad ei saanud aru, mis Navalnõiga toimus. Kas tal on mürgitus või süsivesikute tasakaal paigast ära või diabeet või valedieet jne. Kui aga Navlnõi saadeti Saksamaale, siis mingit mürki tema organismist ei leitud. Nüüd aga sakslased leidsid. See tähendabki, et Navalnõi mürgitati välismaal. Kas selline versioon tundub teile tõenäoline?

See on muidugi mittetõsiseltvõetav, sest kui see oleks tõsiseltvõetav, siis võiks Saksamaa nõuda – esitage oma kromatograaf. mass-spektromeetri testid. Neid aga ei ole.

Kas teid kui spetsialisti, kes oli mürkaine loomise juures, ei pane imestama, et see aine ei toiminud ei Inglismaal Skripalidega, ega nüüd Navalnõiga? Me näeme, et seal kus kasutatakse Novitšoki, saab inimene tõsised terviseprobleemid, aga ei sure. Kuidas seda seletada?

Esiteks, Inglismaal kasutati absoluutselt teist ainet — А-232, selle binaarne variant. (Binaarne variant näeb ette, et kasutatakse kahte koostisainet, mis on iseenesest ohutud, kuid saadud lõppaine on ohtlik - toim.) Binaarne variant annab vähe lõpptoodangut, maksimaalselt 70 protsenti. Teiseks, see võtab aega. Binaarse variandi puhul on vaja vajutada, et tekiks keemiline reaktsioon. Pärast on vaja lõppainet määrida käepideme peale. Aega on aga vähe. Ja veel ilmastik – Inglismaal on tavaliselt happeline udu. Ja kõik see viis aine kontsentratsiooni oluliselt alla. Pluss Skripalidele osutati õigel ajal abi. Kui neid oleks hoitud niisamuti nagu Navalnõit, ei oleks nad kindlasti ellu jäänud. Nii et GRU pani siin mööda.

Aga teises juhtumis, Navalnõi puhul, oli eesmärk Navalnõid mitte tappa, vaid ta rivist välja lüüa ja teha temast invaliid. Ja siin sobis hästi see teine aine, millest ma rääkisin — А-242 — selle väga väike kogus. Nii et GRU oli siin juba kogenud ja saavutas edu. Aga ikka panid nad jälle natuke mööda, sest arvasid, et see aine kaob kolme päevaga ära. Asi on selles, et me varem ei teadnud, et see aine jääb maksale kaduvväikeses koguses ja ei lahtu. Sakslased seda aga teadsid ja selle teadmisega analüüsisid Navalnõi proove. Kolme päevaga aine ei kao ja me ei tea, mis ajaga see üldse kaob.

2019. aastal, pärast Skripalide juhtumit, pakkus Venemaa lisada keemiarelva keelamise konventsiooni nimekirja kõik Novitšokki kuuluvad ained. Kõik riigid, kaasa-arvatud Venemaa, on sellega kohustatud mitte töötlema, toota ja kasutada neid aineid. Kas on võimalik, et suvaline inimene võis saada sellele ainele ligipääsu?

Ma arvan, et see on täiesti välistatud. Seda ainet võib sünteesida ja sellest teha terroristlik relv ainult laboratooriumites, kus on haritud personal, kus on mürkainete loomise ja testimise kool. Selline kool on olemas ainult Moskvas aadressil Entusiastide puistee 53. See on Orgaanilise Keemia ja Tehnoloogia Riiklik Uuriv Instituut. Töö kestab seal siiani. Nad sünteesisid vajaliku koguse GRU jaoks – konventsioon lubab seda teha.

Konventsioon lubab seda teha uurivatel ja teaduslikel eesmärkidel…

Jah, sünteesida ja koguda tohib kuni 200kg ainet. See "konks" tekkis konventsioon sõlmimisel. Mina olin just sellel põhjusel konventsiooni ratifitseerimise vastu. Ja kahjuks oli mul õigus. Nüüd loob Orgaanilise Keemia ja Tehnoloogia Riiklik Uuriv Instituut terroristliku relva täiesti seaduslikul alusel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: