Leedu karmistab veelgi koroonapiiranguid

{{1607341920000 | amCalendar}}
Foto: Mufid Majnun / Unsplash

Leedu valitsus otsustas karmistada alates kolmapäevast veelgi koroonapiiranguid ja pikendada nende kehtivust aasta lõpuni.

Leedu valitsus toetas esmaspäeval ettepanekut piirata liikumist mittehädavajalikel põhjustel ning soovitust lahkuda kodust vaid tööle, kauplusse, meditsiiniasutustesse ja teiste teenuste saamiseks.

Keelatud on rohkem kui kolme pere liikmete lähikontaktid, välja arvatud vajadusel osutada abi või hoolitseda haigete eest.

Keelatud on peod ja üritused avalikes ja eraruumides, kui neist võtavad osa enam kui kahe pere liikmed. Ka eraüritustel on lubatud osaleda maksimaalselt 10 inimesel. Rendipindade kasutamine eraüritusteks on keelatud.

Riigi- ja munitsipaalasutused viiakse üle kaugtööle, välja arvatud juhud, kus teenuseid ei saa distantsilt osutada.

Ostukeskustele kehtestatud piiranguid karmistatakse veelgi, väiksemates kauplustes peab ühele inimesele olema tagatud vähemalt 15 ja suuremates 30 ruutmeetrit.

Ostukeskuste, turgude ja nende parklate täituvus ei tohi ületada 20 protsenti. Kõigil kauplustel soovitatatakse külastajate arvu piiramiseks peatada reklaamikampaaniad.

Kassade arvu tuleb suurendada ning tagada, et kassajärjekorras ei oleks korraga üle viie inimese.

Valitsus peaminister Saulius Skvernelisega eesotsas on jäänud kahe tule vahele - ühel pool on eksperdid, kes soovitasid veelgi karmimaid piiranguid, teisel pool on rahvas, kes praegustestki kinni ei pea, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eksperdid küll rõhutavad, et ega nende soovitused valitsuse otsustest palju rangemad olnudki.

"Ekspertide rühm soovitas, ma ütleksin, praeguste piirangute minimaalset karmistamist, pidades eriti vajalikuks nädalavahetustel sulgeda kõik mittetoidupoed, välja arvatud apteegid, loomapoed, prillipoed ja ortopeediliste jalatsite poed," selgitas Vilniuse ülikooli professor Edita Sužiedeliene.

Ministrid rõhutavad, et Leedust politseiriiki teha ei saa ega taheta, mistõttu jääb ka uute piirangute järgimine inimeste südametunnistusele.

"Kui piiranguid karmistatakse, kuid ei järgita, siis päris kindlasti ei tule me praegusest olukorrast kiiresti välja. Piirangud peavad olema asjakohased, õiges mõõdus ja mahus ning tundlikud, aga ühiskond peab jällegi aru saama, et piirangud on järgimiseks, see on hädavajalik," ütles peaminister.

Ministrite sõnul piisaks sellest, et inimesed käituksid sama hästi kui kevadel, et peagi piiranguid maha võtma hakata.

Toimetaja: Karl Kivil, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: