Taiwan: Venemaa sõjaline ebaedu lükkas Hiina invasiooni aastateks edasi

Taiwani sõjavägi
Taiwani sõjavägi Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ANN WANG

Hiina võimud jälgivad tähelepanelikult Venemaa sõjalist tegevust Ukrainas, Peking tahab nüüd kaasajastada oma sõjaväge. Taiwani luurejuhid eeldavad, et Hiina lükkas seetõttu sissetungi saareriiki aastateks edasi.

"Hiina ei ründa Taiwani Tsai Ing-weni ülejäänud presidendiperioodi jooksul, see saab läbi 2026. aastal. Peking õppis Ukraina konfliktist, et sõda ei tohi kergekäeliselt pidada," ütles Taiwani luurejuht Chen Ming-tong. 

"Peking uurib Venemaa puudujääke ja kaasajastab oma armeed. Kui Hiina peaks käivitama sissetungi, oleks see laiaulatuslik. Me ei oota siin passiivselt ega istu tegevusetult," lisas Chen. 

Taipei teatas hiljuti, et pikendab riigis kohustuslikku ajateenistust. 23 miljoni elanikuga demokraatlik Taiwan elab pideva Hiina sissetungiähvarduse saatel, sest Peking on lubanud saare vajadusel kasvõi jõuga üle võtta.

Pekingit ärritab ka Ukraina ja Taiwani vaheline võrdlus. Kompartei väidab, et Taiwan on Hiina provints, Ukraina aga rahvusvaheliselt tunnustatud suveräänne riik. 

Vene inimõigusaktivist Vladimir Osetškin avaldas märtsis FSB lekitaja kirja. Kirjas väideti, et Hiina plaanis Taiwani vallutamist. Pärast Ukraina sündmusi lükati see aga määramata ajaks edasi. 

Peking suurendab ka oma tuumavõimekust. 

Teisipäeval selgus, et Hiina uurib kiiret "raketirongi" võimalust, mis suudaks kanda Pekingi tuumaarsenali mööda riiki ja muudaks selle jälgimise ja hävitamise keerulisemaks, teatas The Times

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: