Sõja 348. päev: Ukraina väed valmistuvad karmiks kevadeks

{{1675655580000 | amCalendar}}
Ukraina 43. raskesuurtüki brigaad tulistamas Saksa päritolu Panzerhaubitze 2000 abil Vene positsioonide pihta
Ukraina 43. raskesuurtüki brigaad tulistamas Saksa päritolu Panzerhaubitze 2000 abil Vene positsioonide pihta Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Marko Djurica

Telekanali CNN allikate teatel valmistuvad Ukraina väed karmiks kevadeks. Ukraina hoiatas hiljuti, et Venemaa võib lähiajal alustada uut pealetungi. Kevadel plaanivad pealetungi alustada ka Ukraina väed.

Oluline esmaspäeval, 6. veebruaril kell 22.08:

- Poola tahab, et Ukrainale hävituslennukite andmise otsus tehtaks Müncheni julgeolekukonverentsil;

- Kindral Sõrskõi: Bahmut on kindlus, mis ei lange;

- Ukraina luure: Venemaa peaks Iraanilt saama varsti uusi ründedroone;

- Venemaal Kaluga oblastis plahvatas öösel Ukraina droon;

- CNN: Ukraina väed valmistuvad karmiks kevadeks;

- Kiiev: Ukraina väed jätkavad Bahmuti kaitsmist;

- Ukraina: Vene vägede poolt okupeeritud Enerhodar on jäänud ilma keskkütte ja sooja veeta;

Poola tahab, et Ukrainale hävituslennukite andmise otsus tehtaks Müncheni julgeolekukonverentsil

Poola suursaadik Saksamaal Dariusz Pawlos ütles told Redaktions Netwerk Deutschlandile, et Müncheni julgeolekukonverents oleks kõige sobivam formaat arutamaks hävituslennukite andmist Ukrainale, vahendas The Kyiv Independent.

Müncheni julgeolekukonverents toimub 17.-19. veebruarini.

Pawlos kinnitas, et Poola ei taha hävituslennukite andmist otsust üksi teha ning vastava otsuse peaks tegema Ukraina liitlased ühiselt.

Venemaa pommitas Dnipropetrovski oblastit

Vene väed pommitasid esmaspäeva õhtul kaht Dnipropetrovski oblasti rajooni raskesuurtükkidega, ütles oblasti kuberner Mõkola Lukašuk.

Rünnakus said kannatada kolm maja, kolm farmihoonet ning gaasitorud ja elektriliinid Nikopoli lähedal.

Kindral Sõrskõi: Bahmut on kindlus, mis ei lange

Ukraina maavägede juht kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi kinnitas Telegrami kanalile Ukraina 365, et Ukraina väed on valmis Bahmuti linna kaitsma ning Vene pealetungid ei suuda seda linna võtta, vahendas Kyiv Post.

Kindralpolkovnik Sõrskõi juhtis tähelepanu, et Bahmuti linna ümbritsevad domineerivad künkad ja kõrgustikud, mis juba iseenesest ei lase vastasel kergelt edeneda. Samuti on rajatud mitmesuguseid tõkkeid, mis koos maastikuga muudavad Bahmuti vallutamatuks kindluseks. Sõrskõi sõnul tagab see Vene parimate vägede hävingu.

Oleksandr Sõrskõi juhtis Ukraina väged edukat vastupealetungi Harkivi oblastis 2022. aasta sügisel.

Ukraina peastaap: Vene võimud suruvad okupeeritud aladel inimestele peale Vene passe

Ukraina kaitsejõudude peastaabi väitel sunnivad Vene okupatsioonivõimud Luhanski oblastis Kreminnas kohalikele inimestele peale Vene passe. Niinimetatud Luhanski rahvavabariigi riigiettevõtete töötajatel, kes ei ole Venemaa passi saamise järjekorras, vähendatakse survemeetmena palka 30 protsenti.

Tööjõukadude korvamiseks teevad okupatsioonivõimud Ukraina peastaabi teatel propaganda- ja agitatsioonitööd noorte seas. Nõnda on kavas luua Hersoni oblasti Skadovski rajooni koolidesse tõhustatud sõjalise väljaõppega kadetiklasse. Vene okupatsioonivõimud lubavad, et nende klasside lõpetajatele antakse väidetavalt privileegid lepingulisse sõjaväeteenistusse astumisel seersandi ametikohale määramise näol.

Norra eraldab Ukraina abistamiseks pea seitse miljardit eurot

Norra kuningriik teatas esmaspäeval, et plaanib eraldada Ukraina ja teiste sõjas kannatada saanud riikide tarbeks 75 miljardit norra krooni (ligikaudu 7 miljardit eurot). Raha on plaanis eraldada viie aasta jaoks, kinnitas Norra peaminister Jonas Gahr Støre. Pool abist 2023. aastal on kavas eraldada Ukraina relvajõududele ja ülejäänud humanitaarabile. Raha jaotus võib edaspidi muutuda.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas Norrat selle panuse eest.

Norra valitsust kritiseeriti mitmete riikide ja riigi opositsiooni poolt peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale, kuna energiakandjate hinna tõusu tõttu teenisid Norra ettevõtted suuri kasumeid, meenutas BBC.

Okupeeritud Berdjanskis oli kuulda mitmeid plahvatusi

Zaporižžja oblasti lõunaosas, okupeeritud Berdjanski linnas töötas pärastlõunal Vene õhutõrje, vahendas Ukrainska Pravda. Berdjanski linna sõjalise administratsiooni juhi Viktoria Halõtšina sõnul toimus kolm plahvatust. Väidetavalt oli kaks plahvatust tingitud Vene õhutõrje tööst ning kolmas plahvatus tähendas sihtmärgi tabamist.

Ukraina luure: Venemaa peaks Iraanilt saama varsti uusi ründedroone

Ukraina sõjaväeluure asejuht Vadõm Skibitski väitis intervjuus Ukraina RBK-le, et Venemaa on siiani kasutanud Ukraina vastu ligikaudu 660 Shahedi drooni. Skibitski sõnul peaks Venemaa varsti saama Iraanilt uue droonipartii. Sõjaväeluure asejuhi sõnul tellis Venemaa esialgu Iraanilt 1750 drooni.

Vadõm Skibitski sõnul suudab Venemaa iga kuu toota ligikaudu 30 H-101 raketti ning 15-20 Kalibri raketti.

Ukraina sõdurid alustasid väljaõpet Briti iseliikursuurtükiga AS-90

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas, et Ukraina sõdurid saabusid Suurbritanniasse õppimaks kasutama Briti AS-90 iseliikursuurtükki.

Venemaal Kaluga oblastis plahvatas öösel Ukraina droon

Venemaal Kaluga linna lähistel plahvatas öösel vastu 6. veebruari kell viis hommikul droon, teatas oblasti kuberner Vladislav Šapša. Kuberneri sõnul ei saanud keegi plahvatuses viga.  Plahvatus toimus Kaluga linna lähistel metsas, vahendas RFE/RL.

Kaluga asub Venemaa pealinnast Moskvast 150 kilomeetrit edelas ning asub 260 kilomeetri kaugusel Ukraina piirist. Kaluga oblasti kuberner Vladislav Šapša ei teatanud, mis päritolu droon linna lähistel plahvatas. Varem on Venemaa süüdistanud Ukrainat droonirünnakutes enda territooriumil.

Drooni plahvatusest ja drooni jäänustest levisid pildid hiljem ka sotsiaalmeedias.

CNN: Ukraina väed valmistuvad karmiks kevadeks

Telekanali CNN allikate teatel valmistuvad Ukraina väed karmiks kevadeks. Ukraina hoiatas hiljuti, et Venemaa võib lähiajal alustada uut pealetungi. Kevadel plaanivad pealetungi alustada ka Ukraina väed. 

CNN-i ajakirjanike sõnul ütles neile üks Ukraina ohvitser, et tõeline sõda pole veel alanud. 

"Nägime rindel märke, et midagi hakkab juhtuma. See on suure pealetungi eelmäng," ütles üks CNN-i ajakirjanik. 

Ukraina teatel võib Venemaa alustada uut pealetungi juba veebruaris. Ukraina sõjaväeluureametnik ütles ajalehele Financial Times, et Venemaa võib järgmise 10 päeva jooksul alustada Ida-Ukrainas suurt pealetungi. Ukraina luure teatel tahab Putin, et Vene armee vallutaks märtsiks kogu Donbassi. 

Ukraina on valmis selleks, et Venemaa alustab suurpealetungi juba veebruaris, ütles Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov pühapäeval.

Reznikovi sõnul on Ukrainal praegu varud olemas, et Vene suurpealetung tagasi lüüa, kuigi kogu lääneriikide lubatud sõjaline abi ei jõuaks õigeks ajaks kohale.

"Kogu lääne varustus ei jõua õigel ajal kohale. Aga me oleme valmis. Meil on varud ja reservid, mida saame kasutada ja millega saame rünnaku tagasi lüüa," ütles Reznikov.

Meedia teatel vabastatakse Reznikov lähiajal ametist. Tema asemel saab uueks kaitseministriks praegune sõjaväeluure juht Kõrõlo Budanov. 

Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Madeleine Kelly

Kiiev: Ukraina väed jätkavad Bahmuti kaitsmist

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov teatas pühapäeval, et Ukraina väed jätkavad Bahmuti kaitsmist. 

"See on endiselt sümbol," teatas Reznikov. 

Venemaa Wagneri palgasõdurite juht Jevgeni Prigožin teatas samuti pühapäeval, et Bahmutis käivad ägedad lahingud. Prigožini väitel toimuvad linnas tänavalahingud, kus võideldakse iga maja ja trepikoja pärast, vahendas CNN. 

Reznikovi sõnul kaotavad Vene väed Bahmuti ümbruses iga päev umbes 500 võitlejat. 

Suurbritannia kaitseministeerium ütles oma igapäevases ülevaates, et Venemaa on viimase nädala jooksul Bahmuti piiramises väikeseid edusamme teinud. Venelaste tuleulatuses on kaks linna viivat põhiteed, mida peaksid kasutama linna kaitsvad ukrainlased.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas pühapäeva õhtul samuti, et Ida-Ukrainas käivad karmid lahingud. 

Venemaa on tema sõnul survet tugevdamas, et teha tasa eelmise aasta kaotusi. "Me näeme seda erinevates kohtades rindel ja ka surve tugevnemist infosõjas," lausus Zelenski.

Ukraina: Vene vägede poolt okupeeritud Enerhodar on jäänud ilma keskkütte ja sooja veeta

"Enerhodaris puudub praegu inimestel juurdepääs soojale veele, elumajades on temperatuur  10-15 kraadi. Olukord linnas on endiselt kriitiline," ütles Enerhodari linnapea Dmõtro Orlov.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 870 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 132160 (võrdlus eelmise päevaga + 870);

- tankid 3231 (+11);

- jalaväe lahingumasinad 6415 (+10);

- lennukid 294 (+0);

- kopterid 284 (+0);

- suurtükisüsteemid 2231 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 461 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 227 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1958 (+0)

- tiibraketid 796 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5104 (+13);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 203 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: