Ukraina õpetas välja 10 000 droonioperaatorit

{{1683255660000 | amCalendar}}
Tavaline päev Ukraina pealinnas Kiievis
Tavaline päev Ukraina pealinnas Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/Lev Radin/PACIFIC PRESS/SIPA/2305051022

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin kritiseeris taas tugevalt Vene kaitseministrit ja Vene vägede ülemjuhatajat. Ukraina parlamendi inimõiguste voliniku Dmõtro Lubinetsi sõnul on Venemaal vangistuses üle 20 000 tsiviilisiku. Lubinetsi sõnul ei jaga Venemaa Ukrainaga infot küüditatud laste kohta. Ukraina õhutõrje tulistas neljapäeval Kiievis alla ühe enda TB-2 drooni.

Oluline 5. mail kell 22.10:

- Järjekordsed viljaekspordi leppe pikendamise kõnelused jooksid ummikusse;

- Vene väed pommitasid Slovjanskis ja Kramatorskis tööstushooneid, inimkannatanuid ei olnud, ütles Donetski kuberner;

- Kiievis ja enamikus Ukraina oblastites kõlas reede õhtul rünnakute eest hoiatav õhuhäire;

- Väidetavalt suutis Ukraina õhutõrje tulistada neljapäeval alla Vene Kinžal hüpersoonilise raketi, Ukraina eitab ballistilise raketi allatulistamist;

- Prigožin: Wagner lahkub peale 10. mai Bahmuti linnast;

- Ukraina: Bahmutisse tuuakse Wagneri võitlejaid kogu rindelt;

- Zaporižzja nukuvalitseja sõnul toimub oblastis evakuatsioon;

- Ukraina õpetas välja 10 000 droonioperaatorit;

- Krasnodari krais rünnati taas naftarafineerimise tehast;

- Ukraina peastaap: Vene väed viimase ööpäeva jooksul Avdijivka suunal pealetungikaitseid ei teinud, kõige ägedamad lahingud on Bahmutis ja Marijinkas;

- Prigožin kritiseeris taas tugevalt Vene kaitseministrit ja vägede ülemjuhatajat;

- Venemaa käes on vangis rohkem kui 20 000 Ukraina tsiviilisikut;

- Venemaa hoiatab: Nova Kahhovka tamm Dnipro jõel võib puruneda;

- Odessa linnapea Truhhanov võeti korruptsioonijuurdluse käigus vahi alla;

- Hiina välisminister lubas jätkata jõupingutusi rahu nimel;

- Briti hinnang: Venemaa ei suuda oma raudteid sabotaaži eest kaitsta;

- ISW: droonirünnak Kremlile annab aluse 9. mai paraadi ärajätmiseks;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 620 sõdurit ja 16 suurtükisüsteemi.

Viljaleppe pikendamise kõnelused jooksid ummikusse

Järjekordne Musta mere viljaleppe pikendamise kõneluste voor jõudis ummikusse. Türgi, Venemaa, Ukraina ja ÜRO ei jõudnud kokkuleppele uutes ekspordilaevades.

ÜRO esindaja ütles, et varasemalt kokkulepitud ekspordilaevade igapäevased inspektsioonid jätkuvad.

Praegune viljalepe peaks kehtima 18. maini. Venemaa on esitanud nõudmiste nimekirja, mis tuleks täita selleks, et Moskva viljaleppe jätkumisega nõustuks.

Viljaekspordi kokkulepe sõlmiti eelmise aasta suvel ning seda on siiani mitu korda pikendatud.

Kuberner: Vene väed tabasid Donetski oblastis tööstushooneid

Vene väed ründasid reedel Donetski oblastis Slovjanskit ja Kramatorskit, kahjustades keraamiliste plaatide tehast ja rasketehnikatehase administratiivhoonet, teatas Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko.

Tema sõnul oli kogu väärtuslik vara tööstushoonetest juba varem Ukraina ohutumatesse oblastitesse ära viidud. Inimkannatanutest teateid ei ole.

"Vene väed püüavad hävitada Donetski oblastis kogu tööstust ja muuta piirkond kõrbenud maaks," ütles ta.

Varem teatas Ukraina riiklik energiaettevõte Ukrenergo, et Vene väed pommitasid Donetski oblastis enam kui kaks tundi elektrijaama.

Donetski oblast Ida-Ukrainas on olnud sõja intensiivseimate lahingute paik.

Reede õhtul kõlas enamikus Ukraina oblastites õhuhäire

Reede õhtul kõlas Kiievis ja enamikus Ukraina oblastites õhuhäire.

Tund pärast õhuhäire kõlamist tühistati ohuhoiatus Kesk-Ukrainas, kuid hoiatused jäid paika Ida-Ukrainas, sealhulgas Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Harkivi oblastis.

Donetski oblastis kõlasid pärast õhuhäiret ka valjud plahvatused.

Viimastel päevadel on õhuhäirete hulk Ukrainas järsult kasvanud. Ainuüksi Kiievis on viimase kolme päeva jooksul antud kuus Vene rünnakute hoiatust.

Ukraina õhuvägi eitab Kiievi kohal ballistilise raketi allatulistamist

Ukraina kaitsetööstuse konsultatsiooniettevõte Defence Express teatas, et neile teadaolevalt suutis Ukraina õhutõrje tulistada 4. mail Kiievi kohal alla Vene hüpersoonilise Kinžal raketi. Rakett tulistati alla kell 2.40 öösel. Tollal teatas Kiievi linnavalitsus vaid, et linna rünnati nii droonide kui rakettidega.

Hüpersoonilised raketid lendavad vähemalt viis korda üle helikiiruse (Mach 5) ning neid eristab samuti kiiresti lendavatest ballistilistest rakettidest maalähedasem lennutrajektoor. Seetõttu on neid õhutõrjesüsteemidel raskem tabada.

Defence Express hinnangul on tõenäoline, et raketi tabamiseks kasutati moodsat USA päritolu Patriot õhutõrjesüsteemi.

Ukraina õhuväe esindaja Juri Ihnat ütles aga reedel, et Kiiev õhuruumis ei lastud alla ega isegi tuvastatud 4. mail ballistilist raketti. "Kuigi on võimalik, et neid kasutati, ei tuvastatud ühtki ballistilist raketti," ütles Ihnat.

Prigožin: Wagner lahkub peale 10. mai Bahmuti linnast

Vene palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin lubas peale 10. maid Bahmuti linnast lahkuda. Wagneri positsioonid peaks võtma üle Vene regulaarväed. Lähemalt ERR-i uudistes.

Ukraina: Bahmutisse tuuakse Wagneri võitlejaid kogu rindelt

Venemaa toob Bahmutisse praegu Wagneri võitlejaid kogu rindejoonelt, väitis aga reedel Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar.

Maljari sõnul on sõdurite koondamise põhjuseks Moskva eesmärk vallutada Bahmut 9. maiks, kui Venemaal tähistatakse võidupüha.

"Venelased kalduvad sümbolismi poole ja nende peamine ajaloomüüt on 9. mai ja nad on tõesti seadnud eesmärgi saada selleks kuupäevaks Bahmut enda kontrolli alla. Me näeme, et nad toovad võitlejaid kogu rindejoonelt, kus Wagneri võitlejad olid, Bahmuti suunas," lausus Maljar.

Zaporižzja nukuvalitseja sõnul toimub oblastis evakuatsioon

Okupatsioonivõimude esindaja Zaporižzja oblastis Jevgeni Balitski ütles, et ta käskis alustada elanike evakuatsiooni küladest, mis asuvad rindele lähedal. Ta lisas, et pommitamine Ukraina vägede poolt on viimastel päevadel tihenenud.

Ukraina vastupealetung peaks üldisel hinnangul aset leidma just Zaporižžja oblastis, millest 80 protsenti on Vene vägede kontrolli all.

Ukraina õpetas välja 10 000 droonioperaatorit

Ukraina on viimase aasta jooksul United 24 algatuse ning drooniarmee projekti raames õpetanud välja 10 000 droonioperaatorit, teatas Ukrainska Pravda. Ukraina digipöördeministri Mõhhailo Fedorovi sõnul suutis Ukraina viimase aasta jooksul koguda 325 miljoni dollari eest annetusi. Fedorov tõi esile, et annetusi on Ukrainale saadetud 110 eri riigist.

Nii Venemaa kui ka Ukraina on teineteise vastu kasutanud ulatuslikult droone nii luureks kui ka sõjaliste sihtmärkide ründamiseks.

Krasnodari krais rünnati taas naftarafineerimise tehast

Lõuna-Venemaal Krasnodari krais rünnati taas Ilskõ naftarafineerimise tehast, vahendas Interfax. Viimaste andmete kohaselt on intsidendi ala lokaliseeritud ning tekkinud tulekahju kustutati hommikuks kella üheksaks.

Vene Baza teatel põhjustas põlengu droonirünnak. Järjekordsest põlengust Venemaal levib sotsiaalmeedias videomaterjal.

Ilskõ naftarafineerimisetehases oli ka neljapäeval põleng, mille põhjustas öine droonirünnak.

Lõuna-Venemaal asuva Ilskõ naftarafineerimistehase järjekordne põleng 5. mail Autor/allikas: Kuvatõmmis sotsiaalmeedias levivast videost

Ukraina peastaap: Venemaa Avdijivka suunal pealetungikaitseid ei teinud

Ukraina kaitsejõudude peastaabi teatel tõrjusid nad viimase ööpäeva jooksul ligikaudu 60 Vene vägede rünnakut. Vene vägede põhiline jõupingutus on Lõman, Bahmut ja Marijinka. Kõige ägedamad lahingud on Bahmutis ja Marijinkas. Avdijivka suunal pealetungikaitseid ei tehtud. Samuti ei tehtud pealetungioperatsioone Kupjanski suunal.

Ööpäeva jooksul hävitati neli Vene Lancet drooni ning Ukraina surtükid ja raketiüksused ründasit ühe Vene juhtimispunkti ja kaheksat Vene vägede koondumisala. Samuti rünnati kahte laskemoonaladu ning üht Vene elektroonilise sõjapidamise jaama.

Vene Föderatsiooni väed pommitasid viimase ööpäeva jooksul Kramatorski ja Zaporižžja linnu. Vene raketi- ja õhulöökide tõenäosus püsib kogu Ukraina territooriumil kõrge.

Prigožin kritiseeris taas tugevalt Vene kaitseministrit ja vägede ülemjuhatajat

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin avaldas Telegramis video, millest ta kritiseerib tugevalt Vene kaitseministrit Sergei Šoigut ning Venemaa Ukrainas toimuva sõjalise operatsiooni eest vastutavat kindral Valeri Gerassimovi.

Jevgeni Prigožin näitas videos ka hukkunute säilmeid, kes Prigožini väitel hukkusid 4. mail Wagneri ridades. Oma võitlejate hukkumises süüdistas ta Vene kaitseministrit ja kindral Gerassimovi.

Venemaa käes on vangis rohkem kui 20 000 Ukraina tsiviilisikut

Ukraina parlamendi inimõiguste volinik Dmõtro Lubinets ütles neljapäeval pressikonverentsil, et Venemaa käes on vangis ligikaudu 20 000 Ukraina tsiviilisikut. See number tuleneb otseselt kinni võetud inimeste sugulaste teadetest. Kuna volinikuga ei võta ühendust inimesed, kes asuvad okupeeritud aladel, siis võib kinnipeetute arv olla märksa suurem, vahendas Ukrinform.

Dmõtro Lubinets mainis pressikonverentsi käigus oma 13. jaanuari kohtumist Ankaras, kus ta andis isiklikult Vene ombudsmanile Tetjana Moskalkovale üle nimekirja 2000 nimega, kelle Vene pool on Ukraina andmetel kinni pidanud. Üleantud nimekirja lisati inimesed, kes on üle 65-aastased. Vene pool lubas Lubinetsile, et töötavad seda nimekirja läbi.

Inimõiguste volinik rõhutas pressikonverentsil, et Vene poole ei ole kunagi andnud Ukrainale infot küüditatud laste kohta ega kavatse seda ka tulevikus teha.  

Ukraina koostas mai alguses ühise kadunud isikute registri.

Ukraina parlamendi inimõiguste volinik Dmõtro Lubinets Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Andrew Kravchenko

Venemaa hoiatab: Nova Kahhovka tamm Dnipro jõel võib puruneda

Rekordkõrgele tõusnud vesi võib üle ujutada suure tammi Lõuna-Ukrainas ja kahjustada Venemaa kontrolli all oleva Zaporižžja tuumaelektrijaama osi, ütles Vene ametnik eile Vene riiklikule uudisteagentuurile TASS.

Vene Aatomienergiaettevõtte Rosenergoatomi peadirektori nõunik Renat Karšaa ütles, et kui Nova Kahhovka tamm peaks kusagilt järele andma, ujutaks vesi üle Zaporižžja elektrijaama pumbajaamade elektrikaabelliinid.

"See (tekitaks) jaama töös probleeme ja tuumajaama ohutus oleks küsimärgi all," ütles nõunik. Eelmise aasta novembris, pärast seda, kui Vene väed olid lähedalasuvast Hersoni linnast välja tõmbunud, näitasid satelliidipildid uusi märkimisväärseid kahjustusi Nova Kahhovka tammile Dnipro jõel. Mõlemad pooled on süüdistanud teineteist tammi mineerimises.

Reuters juhtis tähelepanu, et Ukraina võimud hoiatasid veel märtsi lõpus, et Zaporižžja tuumajaama võib ohustada veepuudus suve lõpus, kuna Vene okupatsiooniväed on sealse veereservuaari veetaset langetanud.

Odessa linnapea Truhhanov võeti korruptsioonijuurdluse käigus vahi alla

Ukraina korruptsioonivastane eriprokuratuur teatas, et juurdluse käigus võeti vahi alla Odessa linnapea Gennadi Truhanov. Juurdluse fookuses on linnas asuv Krajani tehas, vahendas Interfax-Ukraina. Odessa on suuruselt kolmas Ukraina linn, kus elab üle miljoni inimese.

Hiina välisminister lubas jätkata jõupingutusi rahu nimel

Hiina rahvavabariigi välisminister Qin Gang lubas, et Hiina jätkab jõupingutusi Ukrainas toimuva konflikti lahendamiseks. Minister kinnitas, et selle tarbeks on Hiina valmis suhtlema Venemaaga, et teha sisukaid panuseid kriisi lahendamiseks. Hiina välisminister teatas seda reedel olles kohtumisel Vene välisministri Sergei Lavroviga.

Ukraina õhutõrje tulistas neljapäeval Kiievis alla ühe enda TB-2 drooni

Neljapäeva õhtul tulistati Kiievi kesklinnas alla aeglaselt liikuv droon. Hiljem kinnitas Ukraina õhuvägi, et tegemist oli Ukraina TB-2 Bayraktar drooniga, mille üle oli kontroll kaotatud. Kontrolli kaotus toimus tõenäoliselt tehnilise tõrke tõttu.

Briti hinnang: Venemaa ei suuda oma raudteid sabotaaži eest kaitsta

Hiljutised sabotaažirünnakud Vene raudteede pihta on kindlasti tekitanud lähiperspektiivis Venemaale logistikaprobleeme, hindas Briti kaitseministeerium oma rindeülevaates.

Kuigi Vene raudteesde eest vastutavad üksused on võimelised raudteeliinid kiirelt taastama, siis suurendavad sellised intsidendid Vene julgeolekujõudude töökoormust, kes ei suuda tõenäoliselt ka edaspidi kaitsta kogu Venemaa suurt raudteevõrku.

ISW: droonirünnak Kremlile annab aluse 9. mai paraadi ärajätmiseks

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma hommikuses rindeülevaates, et Vene võimud võivad kasutada droonirünnakut Kremlile ettekäändena, et jätta ära 9. mai paraadid kõikides Vene linnades. Seni on paraad ära jäetud 21 Vene linnas.

ISW spekuleeris sama ka oma eelmises rindeülevaates. Seekord lisas mõttekoda juurde kaks põhjust, et miks paraadide ära jätmine oleks kasulik – ühelt poolt näitaks see, et tavaelu ei saa sõja tõttu jätkuda ning teisalt ei pea siis avalikkusele näitama Vene relvajõudude allakäiku.

Moskvas näidatakse paraadil tavaliselt uuemat Vene sõjatehnikat, kuid seda on praegu kas rindel vaja või on see sõjas hävinud. Kolmandaks põhjuseks võib osutuda hirm, et 9. mail hakatakse mälestama praeguses Ukraina vastu algatatud sõjas hukkunuid.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 620 sõdurit ja 16 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 193210 (võrdlus eelmise päevaga + 620);

- tankid 3710 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 7224 (+8);

- lennukid 308 (+0);

- kopterid 294 (+0);

- suurtükisüsteemid 2978 (+16);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 550 (+3)

- õhutõrjesüsteemid 304 (+4);

- operatiivtaktikalised droonid 2540 (+17);

- tiibraketid 947 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5916 (+30);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 373 (+3).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, et millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Hiljuti lekkinud Pentagoni luurehinnangu kohaselt Vene ja Ukraina relvajõud kahe peale kokku kaotanud sõjas 354 000 sõdurit, millest kuni 223 000 on Vene sõjakaotused ja Ukraina kaotused kuni 131 000 sõdurit. Kaotuste hulka arvestatakse nii viga saanud kui ka lahingute käigus kadunuks jäänud ja hukkunud sõdurid. Vene sõduritest on hukkunud ligikaudu 35 000 kuni 43 000 sõdurit ning Ukraina sõduritest on hukkunud 15 500 kuni 17 500 sõdurit.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak kinnitas 2022. aasta lõpus, et Ukraina on sõjas kaotanud 10 000 kuni 13 000 sõdurit.

Sõltumatu sõjandusblogi Oryx andmetel on Vene väed tõendatult kaotanud üle 10 000 ühiku sõjatehnikat, mille hulka kuuluvad nii hävinud, vastase kätte langenud kui ka kahjustada saanud masinad. Ainuüksi tanke on Vene väed Oryxi hinnangul kaotanud rohkem kui 1927. Ukraina on samas Oryxi andmetel kaotanud rohkem kui 3250 ühikut sõjatehnikat, sh 494 tanki.

Ankaras toimus Vene esindaja ja Ukraina Raada liikme vahel käsikähmlus

Türgi pealinnas Ankaras toimus Musta mere majanduskogukonna parlamentaarse assamblee käigus käsikähmlus Venemaa esindaja ja Ukraina ülemraada liikme vahel.

Vene esindaja võttis jõuga ukrainlaselt Ukraina lipu. Seejärel ründas Ukraina parlamendi liige Ukraina lipu võtnud venelast füüsiliselt kuniks sekkusid turvatöötajad.

Ukraina väljaande Kyiv Post ajakirjanik jagas toimunust ka internetis laialt levinud videot.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/BBC/CNN/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/Ukrinform

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: