Euroopa Liit lubas kolmekordistada finantsabi Moldovale

Euroopa Liit suurendab oma makromajanduslikku abi Moldovale peaaegu kolm korda, teatas kolmapäeval riigi pealinna Chisinausse saabunud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Ta lubas ka muud abi Euroopa Liidu liikmeks pürgiva riigi toetuseks.
Euroopa Liit otsustas 2021. aasta eraldada Moldovale makromajanduslikku toetust 600 miljoni euro ulatuses kolme aasta jooksul. Von der Leyeni teatel suurendatakse seda nüüd 1,6 miljardi euroni samaks perioodiks.
Lisaks kaotab Euroopa Liit alates 2024. aastast mobiilside rändlustasud Moldova sideoperaatorite klientidele. Praegu kehtib soodusrežiim ainult Moldova ja EL-i liikmesriigi Rumeenia vahel.
Von der Leyen lubas veel ka täiendavalt 50 miljonit eurot Moldova raudteetaristu taastamiseks ja 100 miljonit kõige haavatavamete inimrühmade eluruumide energiasäästlikkuse tõstmiseks ja talveks valmistumiseks.
Von der Leyeni sõnul teed Moldova edusamme oma teel Euroopa Liidu liikmeks. "On vaimimustav näha, kuidas Moldova hoolimata raskustest liigub kiiresti ja hästi edasi," ütles komisjoni president Chisinaus peetud ühisel pressikonverentsil koos Moldova presidendi maia Sanduga.
Von der Leyen lubas, et Euroopa Liitu suurendab märkimisväärselt oma esindust Chisinaus, et toetada riigis toimuvaid reforme.
Moldovas algab neljapäeval, 1. juunil 44 riiki koondava Euroopa poliitilise ühenduse tippkohtumine, kuhu on oodata mitmekümne riigi liidreid.
Eesti valitsuse pressiteate kohaselt toimuvad kohtumisel arutelud julgeoleku, energia ning ühenduvuse teemadel. Peaminister Kallas osaleb julgeoleku-teemalisel ümarlaual koos Islandi, Hollandi, Kosovo, Prantsusmaa, Rumeenia, Soome, Šveitsi, Türgi ja Ukraina riigi- ja valitsusjuhtidega ning Euroopa Ülemkogu eesistuja ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindajaga.
Teist korda toimuva ja Moldova korraldatava Euroopa poliitilise ühenduse kohtumisele on kutsutud 47 Euroopa riiki: kõik Euroopa Liidu liikmesriigid ning lisaks Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Armeenia, Bosnia ja Hertsegoviina, Gruusia, Island, Kosovo, Liechtenstein, Monaco, Montenegro, Norra, San Marino, Serbia, Šveits, Põhja-Makedoonia, Türgi, Ukraina, Ühendkuningriik ning Euroopa Liidu institutsioonide juhid. Kohtumisele ei ole kutsutud Valgevenet ja Venemaad.
Euroopa poliitilise ühenduse esimene kohtumine toimus mullu oktoobris Prahas.
Moldova esitas koos Ukrainaga eelmisel aastal, pärast Venemaa täiemahulise agressiooni algust Ukrainas Euroopa Liidule liikmeks astumise avalduse ning mõlemad said juuni lõpus toimunud Euroopa Ülemkogul kandidaatriigi staatuse.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax, Reuters