Eesti ostab Prantsusmaalt 12 ratastel liikurhaubitsat Caesar
Eesti ostab Prantsusmaalt 12 ratastel liikursuurtükki Caesar, millest esimesed kuus jõuavad kohale selle aasta lõpus.
Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) sõlmis lepingud 12 ratastel liikursuurtüki Caesar hankimiseks Prantsuse kaitsehangete agentuuriga DGA ja kaitseettevõttega KNDS. Leping lubab tulevikus haubitsaid juurde osta.
Prantsuse riigilt hangitavad kaitsetööstushiiu KNDS toodetud 6x6 veermikuga Caesar-tüüpi 155mm kaliibriga liikursuurtükid lähevad loodava kolmanda liikursuurtükiväepataljoni koosseisu, mis hakkab tegutsema Eesti diviisi otsealluvuses, selgitas projektiohvitser kolonelleitnant Rauno Viitmann.
"Arvestades Caesarite töökindlust ja tulemuslikkust erinevates relvakonfliktides, sealhulgas Ukraina sõjas, võib tõdeda, et saime parima võimaliku lahenduse. Meie jaoks on oluline koostöö Prantsusmaaga kaudtule võime arendamisel, aga ka see, et saame süsteemid kätte kiiresti ning saame need integreerida kodumaise tuletoetussüsteemiga Tooru," kommenteeris RKIK-i relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.
Tänu KNDS France'i tugevdatud tootmisliinile jõuavad esimesed kuus haubitsat kohale juba selle aasta lõpus, kinnitas DGA Kesk- ja Ida-Euroopa ning Ladina-Ameerika direktor kindral Emeric Wininger.
Kaitseminister Hanno Pevkur ütles, et ratastel suurtükiväe arendamine on üks praeguse Eesti riigikaitse arengukava kiireloomulisi prioriteete. "Meil on hea meel, et Prantsuse kaitsetööstus suudab tarnida juba sel aastal kuus haubitsat koos vajaliku väljaõppe ja varuosade paketiga, mis vastab Eesti võimearenduse ajakavale."
Praegu on Eesti kaitseväes kasutusel vaid roomikutel suurtükid K9.
"Caesar erineb roomikutest selle poolest, et see on ratastel ehk see muudab selle süsteemi kergemaks ja kiiremaks. Kui oleks vaja sõita ühest Eesti otsast teise, operatsiooniala vahetada, siis kindlasti on Caesar selles mõttes taktikaliselt ja strateegiliselt lihtsam kasutada. Ratastel süsteem on maanteel põhimõtteliselt nagu veoauto," selgitas Lipp "Aktuaalsele kaamerale".
Viitmanni sõnul annavad Caesarid Eesti kaitseväe manööverüksuste tuletoetusele juurde uue kihi.
"Võiks öelda, et üks lünk siiamaani ongi olnud see, et meil on puudunud manöövrivõimeline suurtükiüksus, mida võib nimetada ka tuletõrjeüksuseks, mida saab kiiresti punktist A punkti B liigutada ja vajadusel toetab teisi süürtükiväe üksusi," rääkis Viitmann.
"See on võimeline tulistama 40 kilomeetri ulatuses kiirusega kuus lasku minutis. Seega on seda süsteemi väga lihtne kasutada ja toetada. Selle saab valmis seada minutiga, tulistada ära kuus lasku ning lahkuda kahe minuti jooksul. Seega saab oma laskemoona ära tulistada nelja minutiga," kirjeldas Caesari programmi direktor Prantsusmaal Gregory M.
Caesarite tarned kestavad 2025. aasta keskpaigani.
Eesti sõlmis Pariisis ka koos Prantsusmaa, Belgia, Küprose ja Ungariga ühishanke lepingu lühimaa õhutõrje raketisüsteemide Mistral ostmiseks.
Toimetaja: Merili Nael, Joosep Värk