Gruusia eriüksused surusid meeleavaldajad Rustaveli tänavalt välja
Gruusia politsei eriüksused surusid ööl vastu esmaspäeva Thbilisi kesklinnas Rustaveli tänavalt välja meeleavaldajad, kes protestivad valitsuse otsuse vastu peatada liitumisläbirääkimised Euroopa Liiduga. Ametlikel andmetel on vahistatud 224 inimest.
Gruusia politsei kasutas meeleavaldajate vastu pisargaasi ja veekahureid ning vahistas mitukümmend protestijat. Samuti lammutati ooperiteatri ette püstitatud barrikaadid, vahendas Interfaxi korrespondent koha pealt.
Valdav osa meeleavaldajaid taganes politsei pealetungi eest Thbilisi riikliku ülikooli suunas Tšavtšavadze tänavale, kus nad peatasid autoliikluse, nagu tegid seda ka eelneval ööl. Õige pea likvideerisid politseiüksused aga kõik linna tänavatele püstitatud teetõkked.
Varahommikul olid mõnikümmend meeleavaldajat jäänud Rustaveli metroojaama lähistele, märkis Interfax. Sotsiaalmeediavõrgustiku Telegram kanalis NewsGeorgia kirjutati esmaspäeval, et seal toimusid jõhkrad vahistamised, kus politseinikud peksid meeleavaldajaid kui neid politseiautodesse toppisid.
Samuti rakendas politsei vägivalda Tšavtšavadze tänavale liikunud protestijate suhtes, kus meeleavalduse laialaiajamise käigus rünnati ja jälitati inimesi ka siis, kui nad hoovidesse põgenesid, märkis NewsGeorgia.
Vahistamiste käigus peeti kinni ka opositsioonilise Muutuste Koalitsiooni üks juhte Zurab Džaparidze ning mitu ajakirjanikku, vahendas Interfax-Ukraine. Inimõigusorganisatsioonide hinnangul võttis politsei ainuüksi viimase öö jooksul kinni üle 50 inimese.
Mõni tund hiljem selgus, et Džaparidze vabastati. Tema sõnul ei õnnestu võimudel protestiliikumist vägivalla ja kinnipidamisega maha suruda.
"Keegi ei karda nende vahistamisi ja meeleavaldused kestavad kuni uute parlamendivalimiste väljakuulutamiseni," ütles Džaparidze.
Võimude teatel on haldusrikkumistes süüdistatuna kinni peetud 224 inimest.
Gruusia läänemeelne president Salome Zurabišvili ütles usutluses Prantsuse uudistekanalile France Inter, et paljud vahistatud on saanud kinnipidamise käigus toimunud peksmise tõttu pea ja näovigastusi.
Gruusia siseministeeriumi teatel on viimastel päevadel Thbilisis toimunud meeleavaldustes viga saanud 113 politseinikku. Kui palju on vigastatuid protestijate seas, ei ole teada.
Neli opositsioonirühmitust kutsusid pühapäeval meeleavaldajaid üles nõudma oma töökohalt tasustatud puhkust, et protestidel osaleda, nagu on ette nähtud tööseaduses.
Sajad Gruusia diplomaadid ja teiste ministeeriumite ametnikud on ühinenud avaliku kirjaga, milles protestitakse valitsuse otsuse vastu peatada neljaks aastaks liitumisläbirääkimised Euroopa Liiduga. Vähemalt neli Gruusia suursaadikut välisriikides on tatanud oma tagasiastumisest.
President Zurabišvili kutsus aga üles avaldama survet konstitutsioonikohtule, et see tühistaks eelmisel kuul toimunud valimiste tulemused, mille võitjaks kuulutati oligarh Bidzina Ivanišvilile alluv valitsuspartei Gruusia Unistus. Nii opositsioon kui ka Zurabišvili väidavad, et valimistulemusi võltsiti.
Meeleavaldused on pealinnas Thbilisi ja teistes suuremates Gruusia linnades toimunud alates neljapäeva õhtust. Protestid puhkesid pärast seda, kui riigi peaminister teatas, et lükkab kuni 2028. aastani edasi läbirääkimised Euroopa Liiduga ühinemise üle. Otsus järgnes sellele, kui Euroopa Parlament kuulutas oktoobris peetud Gruusia parlamendivalimised ebaausateks ning kutsus korraldama uusi valimisi sõltumatute vaatlejate kontrolli all.
Euroopa Liit ja USA teatasid, et neid teeb ärevaks see, mida nad tõlgendavad kui Gruusia nihkumist läänemeelselt teelt tagasi Venemaa orbiidile.
Gruusia Unistus väidab, et tegutseb riigi suveräänsuse kaitsmiseks välise sekkumise eest.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interrfax-Ukraina, Reuters