Gruusias tulid tuhanded inimesed neljandat õhtut meelt avaldama
Gruusia pealinnas Thbilisis ja teistes linnades tulid pühapäeva õhtul tuhanded inimesed tänavatele, et neljandat õhtut järjest avaldada meelt valitsuse otsuse vastu külmutada kuni 2028. aastani kõnelused Euroopa Liidu liikmesuse üle.
Pühapäeva õhtul kogunesid protestijad Thbilisis taas parlamendihoone ette, lehvitades Euroopa Liidu ja Gruusia lippe.
Civil Georgia andmetel on pühapäeva õhtuks kavandatud kolm meeleavaldust: rahvusringhäälingu hoone, parlamendihoone ja Gruusia Unistuse asutaja Bidzina Ivanišvili residentsi juures.
Lisaks Thbilisile toimuvad meeleavaldused teistes linnades, sealhulgas Khuthaisis ja Bathumis.
Inimesed on meelt avaldanud alates neljapäeva õhtust.
Protestid puhkesid pärast seda, kui riigi peaminister lükkas edasi läbirääkimised Euroopa Liiduga ühinemise üle.
Gruusia kolmanda protestiöö järel vajas haiglaravi 44 inimest
Gruusia kolmanda protestiöö järel vajas haiglaravi 44 inimest, teatasid pühapäeval ametnikud.
Märulivarustuses ja maskides politseinikud kasutasid ilutulestikurakette loopinud protestijate vastu kummikuule, pisargaasi ja veekahureid, samas kui parlamendihoone aknast oli näha tõusmas leeke.
Gruusia siseministeerium teatas pühapäeval, et haiglasse toimetati 27 meeleavaldajat, 16 politseinikku ja üks meediatöötaja.
Peaminister Irakli Kobahhidze hoiatas, et igasugustele rikkumistele vastatakse seaduse täie karmusega.
Pühapäeva hommikuks vabastas politsei pisargaasi abil Thbilisi Rustaveli tänava meeleavaldajatest. Osa meeleavaldajatest taganes Chavchavadze tänavale, sulgedes selle liikluseks. Protestijad kutsuvad inimesi üles mitte tööle minema, vaid hoopis nendega ühinema, vahendas veebileht Civil Georgia.
Meeleavaldajad jätkasid pärastlõunal Chavchavadze tänaval Vake ristmiku blokeerimist. Vabatahtlikud pakuvad toitu ja nendega ühinevad ka teised aktivistid.
Gruusia uudisteagentuuri Interpress teatel blokeerisid valitsusvastased meeleavaldajad pühapäeval ligipääsutee riigi peamisesse kaubasadamasse Musta mere linnas Phothis. Agentuuri andmetel on tõkestasid meeleavaldajad vähemalt ühe sissepääsu sadamaalale.
Kaja Kallas hoiatas Gruusiat vägivalla eest protestijate vastu
Euroopa Komisjoni uus välispoliitikajuht Kaja Kallas hoiatas pühapäeval Gruusia võime vägivalla eest meeleavaldajate kallal.
"On selge, et vägivald rahumeelsete protestijate vastu ei ole vastuvõetav ning Gruusia valitsus peaks austama gruusia rahva tahet," ütles Kallas ajakirjanikele.
"Mis Euroopa Liitu puutub, siis sellel on kindlasti tagajärjed meie suhetele Gruusiaga," lisas ta.
Esimesel ametipäeval Ukrainat külastav Euroopa Komisjoni välispolitiikajuht ütles, et EL-i liikmesriikidele on esitatud variandid, kuidas Gruusias toimuvale vastata ja välistatud pole ka sanktsioonid.
"Meil on erinevad võimalused, aga loomulikult peame me kokkuleppele jõudma."
Laupäeva õhtul oli parlamendihoones tulekahju
Laupäeva õhtul oli parlamendi ette kogunenud mitu tuhat inimest, püstitades barrikaade, purustades aknaid ja lennutades ilutulestikurakette. Märulipolitsei vastas rahvahulgale veekahurite ja pisargaasiga.
Ühel hetkel puhkes ka parlamendihoones väike tulekahju, mille võis põhjustada ilutulestikurakett. Meeleavaldajad põletasid parlamendihoone treppidel Gruusia võimupartei asutaja Bidzina Ivanišvili kuju.
Gruusia meedia andmetel toimuvad protestid lisaks Thbilisile ka teistes linnades.
Peaminister Irakli Kobahidze süüdistas laupäeval Euroopa Liidu meelset opositsiooni revolutsiooni kavandamises.
Päev varem pidas politsei ja demonstrantide vahel puhkenud kokkupõrgete käigus kinni üle 100 inimese. Meeleavaldajate vastu lasti käiku veekahur ja pisargaas.
Kobahidze neljapäevane teade, et Gruusia ei taotle läbirääkimisi EL-iga ühinemise üle enne 2028. aastat pälvis opositsiooni terava hukkamõistu.
Kriitikute sõnul on üle 10 aasta võimul olnud Gruusia Unistus asunud viimastel aastatel Euroopa-kursilt hälbima ja liikunud lähemale Venemaale. Erakond ise seda eitab.
Kobahidze otsuse vastu on ühisavaldusi teinud sajad riigiteenistujad, nende seas välis-, kaitse- ja haridusministeeriumi töötajad, aga ka kohtunikud.
Umbes 160 Gruusia diplomaadi ühisavalduse kohaselt on otsus põhiseadusega vastuolus ja juhib riigi rahvusvahelisse isolatsiooni.
Politsei pidas esimesel kahel protestiööl kinni üle 100 inimese
Reede õhtul taas puhkenud meeleavalduse pidas politsei kinni 107 inimest. Siseministeeriumi teatel peeti nad kinni politseile allumatuse ja huligaansuse eest.
Politsei lasi taas meeleavaldajate laialiajamiseks käiku kummikuulid, pisargaasi ja veekahurid.
Reede öösel ja hommikul asus politsei Thbilisi parlamendihoone ette kogunenud rahumeelseid protestijaid samuti kummikuulide, pisargaasi ja veekahuriga laiali ajama. Siis pidas politsei kinni 43 inimest.
Tuhanded inimesed kogunesid Thbilisis ja teistes Gruusia linnades meelt avaldama pärast seda, kui peaminister Irakli Kobahhidze teatas neljapäeval otsusest lükata Euroopa Liiduga liitumiskõneluste algus 2028. aastani edasi.
USA peatab strateegilise partnerluse Gruusiaga
USA välisministeerium teatas laupäeval, et riik peatab strateegilise partnerluse Gruusiaga.
"Me mõistame hukka ülemäärase jõu kasutamise Gruusia inimeste vastu, kes protestivad õigustatult nende põhiseaduse reetmise vastu – EL on kaitsevall Kremli vastu," kirjutas välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller sotsiaalmeedias.
"Seetõttu me oleme peatanud oma strateegilise partnerluse Gruusiaga," lisas ta.
Toimetaja: Merili Nael, Mari Peegel
Allikas: AFP-BNS, Reuters, Civil Georgia