USA valitsuse liige kutsus poolakaid valima presidendiks Trumpi liitlast

Ameerika Ühendriikide konservatiivide poliitkomiteede konverents (CPAC) pidas teisipäeval oma esimese kohtumise Poolas, kus osalenud USA sisejulgeoleku minister Kristi Noem kutsus poolakaid hääletama eelseisvate presidendivalimiste teises voorus president Donald Trumpi liitlase Karol Nawrocki poolt.
"Meil on vaja, et te valite õige liidri," ütles Trumpi prominentne liitlane Noem poolakatele peetud kõnes. "Teist saavad liidrid, kes pööravad Euroopa tagasi konservatiivsete väärtuste juurde."
Poolas peetakse 1. juunil presidendivalimiste otsustav voor, kus on vastamisi Varssavi liberaalne ja Euroopa Liidu meelne linnapea Rafał Trzaskowski ja konservatiivne ajaloolane Nawrocki, kes on EL-i suhtes skeptiline.
Noem kirjeldas Trzaskowskit kui "täiesti läbikukkunud liidrit" ja Nawrockit kui isikut, kes juhiks Poolat Trumpile sarnases stiilis.
"Mul oli just võimalus Karoliga kohtuda ja kuulake: temast peab saama Poola järgmine president. Kas te saate minust aru?" teatas ta.
USA sisejulgeoleku minister andis ka mõista, et Nawrocki valimine presidendiks tugevdaks kahe riigi suhteid.
"Kui te valite liidri, kes teeb tööd koos president Donald J. Trumpiga, on poola rahval tugev liitlane, kes tagab, et te suudate võidelda vaenlaste vastu, kes ei jaga teie väärtusi," ütles Noem.
"Teil on tugevad piirid ja te kaitsete oma kogukondi ja hoiate neid turvalisena ja tagate, et teie kodanikke austatakse iga päev," ütles ta. "Tel on siin jätkuvalt USA kohalolek, sõjaline kohalolek. Ja teil on Ameerikas toodetud varustus, mis on kõrge kvaliteediga," rääkis USA administratsiooni liige.
USA-l on praegu Poolas umbes 10 000 sõjaväelast, nende kohaloleku eesmärk on pakkuda toetust riigile, mis on mures Venemaa võimaliku agressiooni pärast.
"Donald Trump on meile tugev liider, aga teil on Karoli näol sama tugev juht, kui te temast selle riigi juhi teete," lisas Noem.
CPAC-i esimees Matt Schlapp väitis oma kõnes, et konservatiivid kogu maailmas peavad lahingut globalistidega, keda ta nimetas usu, perekonna ja vabaduse vaenlasteks.
Schlapp kinnitas, et CPAC toetas Trumpi kõigi tema kohtulahingute ajal.
"Kui üks meist on rünnaku all, peavad tulema kõik ülejäänud selle isiku kaitsele," lisas ta. "Globalistid kavatsevad meid kõiki ükshaaval kõrvaldada - meid häbistada, vaigistada, pankrotti viia, hävitada, panna meie lapsed pöörduma meie vastu," rääkis ta.
Shlapp märkis, et seetõttu on tähtis "võita kõik need valimised, sealhulgas Poolas, mis on nii tähtsad inimeste vabadusele".
CPAC-i kohtumine korraldati Poola kaguosas Rzeszowi linna lähedal Jasionkas, mis on kindlalt konservatiivide ülekaaluga piirkond. Jasionka on olnud ka keskus lääneriikide relvade toimetamisel Ukrainasse sestpeale, kui Venemaa alustas rohkem kui kolm aastat tagasi täiemahulist sõda Poola naabri vastu.
Mõlemad leerid süüdistavad üksteist valimistesse sekkumises
USA vabariiklased avaldavad järjepidevalt toetust Euroopas tegutsevatele parempopulistlikele jõududele. Kriitikud süüdistavad nüüd USA võime ka Poola valimistesse sekkumises.
Samal ajal leiavad ameeriklased, et Poola valitsus toetab Trzaskowskit. Vabariiklased süüdistavad veel Euroopa Komisjoni topeltstandardites.
USA esindajatekoja väliskomisjoni vabariiklasest juht Brian Mast kirjutas Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kirja, milles väljendas sügavat muret Poolas toimuvate arengute pärast.
Mast viitas aruannetele, mille kohaselt Poola valitsus ei vabasta kümneid miljoneid dollareid, mida saaks kasutada valimiskampaania rahastamiseks.
See viitab endise võimupartei Seaduse ja Õigluse partei (PiS) võitlusele kampaaniarahastuse üle. Erakonna rahastust kärbiti pärast seda, kui riigi valimiskomisjon tuvastas 2023. aasta parlamendivalimiste ajal ebaõiglasi kulutusi. See tegi PiS-i jaoks Nawrocki kampaania rahastamise keerulisemaks.
Poola ülemkohus tühistas selle otsuse. Tegemist on aga sama kohtuga, mis on tekitanud suuri erimeelsusi Euroopa Liidu ja Poola vahel. EL leiab, et PiS-i juhitud 2019. aasta kohtureform läks vastuollu EL-i seadusega. Euroopa Komisjon väidab, et Poola ülemkohtul pole piisavat sõltumatust ja erapooletust.
Poola suhted Euroopa Liidu valitsevate institutsioonidega halvenesid PiS-i kaheksa võimuaasta jooksul. Pikka aega kestnud vaidlus takistas Poolal saada EL-i toetusi kümnete miljardite eurode ulatuses.
Mast kirjutas nüüd, et väidetavate õigusriigi põhimõtete rikkumise eest pidas EL kinni ligi 150 miljardi dollari ulatuses toetusi. Mast leiab, et nüüd rikub õigusriigi põhimõtteid hoopis Tuski valitsus. USA vabariiklased süüdistavad nüüd Euroopa Komisjoni asja mahavaikimises, vahendas Politico.
Toimetaja: Mait Ots, Karl Kivil
Allikas: AP-BNS, Politico