Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Est-Fori puidutehase konsultantide hankele laekus neli pakkumust

Tselluloositehase kavand.
Tselluloositehase kavand. Autor/allikas: ERR

Est-Fori puidurafineeirmistehase võimaliku rajamise asjaolude hindamiseks ja konsultantide leidmiseks korraldatud hankele laekus neli pakkumust.

Riigi Tugiteenuste Keskuse, rahandus- ja keskkonnaministeeriumi spetsialistid kontrollivad pakkumuste vastavust hanke kvalifitseerimistingimustele. Arvestades riigihangete seaduse menetlusnõudeid, on võimalik hanke võitja välja kuulutada eeldatavasti veebruari keskpaigaks, teatas rahandusministeerium.

Hanke pakkumuste hindamisel vaadatakse üle nende vastavus seatud nõuetele. Eesmärk on tagada, et asjaolude välja selgitamiseks planeeringu koostamise protsessis kaasatakse vajaliku pädevusega eksperdid. Keskkonnaministeerium aitab kontrollida, et pakkujate meeskondade pädevus vastab esitatud tingimustele ka looduskeskkonna küsimustes.

"Tahan kummutada arusaama, nagu tähendaks planeeringu algatamine või riigihankega ekspertide leidmine tehase rajamise otsust. Eesseisva planeerimisprotsessi käigus hakatakse välja selgitama alles asjaolusid, kas on võimalik ja kuhu ning millistel tingimustel tehast rajada, arvestades sellega kaasnevaid mõjusid," ütles rahandusministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Tiit Oidjärv.

"Eriplaneeringu algatamine ei tähenda tehase rajamist otsust ning selle ehitamise või mitteehitamise otsuse saab valitsus teha asjaolude – näiteks keskkonnamõjude – välja selgitamise järgselt, mis saabki toimuma planeeringu koostamisel. Ühtegi otsust sealhulgas kuhu tehas võidakse rajada ja nii edasi ei ole tehtud," lisas Oidjärv.

Planeerimisseaduse alusel viiakse läbi planeerimisprotsess, kus kõigepealt avalikustatakse planeeringu lähteseisukohad ja mõjude hindamise väljatöötamise kavatsus. Dokumendis kirjeldatakse, milliste tingimuste alusel töötatakse välja võimalikud tehase asukohad ning kuidas toimub asukohtade võrdlus. Samuti, milliseid mõjusid protsessi käigus välja selgitatakse. Eeldatavasti selle aasta kevadel korraldab rahandusministeerium avalikustamised, kus kõigil on võimalik planeeringuprotsessi esimeses etapis oma arvamust avaldada.

Valitsus algatas Tartu- ja Viljandimaal riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise võimaliku puidurafineerimistehase püstitamiseks ja selle toimimiseks vajaliku taristu rajamiseks mullu 12. mail. Protsess koosneb asukohtade võrdluse etapist ja sobivas asukohas detailse planeeringulahenduse koostamisest. Paralleelselt viiakse läbi asjakohased uuringud ja hinnatakse planeeringu elluviimisega kaasnevaid sotsiaalseid, majanduslikke, kultuurilisi ja looduskeskkonnale avalduvaid mõjusid.

Est-For plaanib Tartu lähistele rajada umbes miljardi euro suuruse investeeringuga tselluloositehase, mis hakkaks ümber töötlema umbes 3,3 miljonit tonni puiduhaket ja paberipuitu aastas. Tööstuse rajamisega kaasneks umbes 200 uut töökohta.

Esialgse prognoosi kohaselt alustaks tehas tootmist 2022. aastal. Tootmisvõimsuseks planeeritakse keskmiselt kuni 750 000 tonni biotooteid aastas. Lõpptoodang läheks ekspordiks.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: