Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vakra on tselluloositehase rajamise küsimuses erakonnakaaslasega eri meelt

Rainer Vakra
Rainer Vakra Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraat, riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra on Tartumaale Est-Fori tselluloositehase rajamise suhtes skeptilisel seisukohal. Vakra sõnul on tehase investorite ootused vastuolus riigivara võõrendamise põhimõtetega. Majanduskomisjoni liige Jaanus Marrandi sõnul ei ole aga Vakra tehase rajamise tagamaadest aru saanud.

"Est-For, kes riigikogu keskkonnakomisjonis korduvalt kinnitas, et riigipoolseid eeliseid küsima ei tulda, ei pea sõna. Investorid ootavad tehasele, mida paberilgi ei eksisteeri , tooraine garanteerimist 15 aastaks. See on otseses vastuolus riigivara võõrandamise (metsa) üldiste põhimõtetega nagu eelistatult enampakkumistel, kindlad reeglid mis tagavad läbipaistvuse ja võrdse kohtlemise," kommenteeris Vakra Facebookis.

"Mõistik oleks keskonnamõju hindamised enne ära teha. Ma olen selle tehase osas selgelt skeptiline," kirjutas Vakra.

Vakrale oponeeris tema erakonnakaaslane, majanduskomisjoni liige Jaanus Marrandi, kes andis mõista, et Vakra ei ole tehase rajamise tagamaadest põhjalikult aru saanud.

"Rainer, see ettevõtluse asi on keeruline asi. Seda polegi antud igaühele aru saada. Vaja kogeda, omal nahal," kirjutas Marrandi.

"Ma jällegi arvan, et ei ole ilus parastada. Riik algatas eriplaneeringu ja see in mõstlik. Mõistlik on ka see, et tehas tehakse, kui see vastab Eesti riigis kehtivatele keskkonnanõuetele nagu heitveele, lõhnale jne. On Eesti riigi huvides, et me ei oleks tooraineladu skandinaavlastele. Ma ei näe ka probleemi kavatsuste protokollis. Ja arvan, et kui ikka väga vaja, siis võib ka mõni pelletimees saada senise 5 ja 7 asemel saada pikemaid lepinguid. Kui keskkonnanõudeid kavandatav tehas ei täida, siis muidugi kavatsusest lepingut ei saa," arvas Marrandi.

Marrandi viitas, et loodusele tehtav mõju on hinnatav ja tehase rajamist või mitte rajamist ei peaks otsustama emotsiooni pealt. "Kui on väiksem kahju kui Eesti seadused siis saabki teha ja kui suurem, siis tehast ei tule. Võimalus on veel tehnoloogiavalikutes. Kuskilt läheb aga ilmselt piir. Nii et see ei ole emotsiooni küsimus. Igal juhul on mõistlik kui meil on täistsükkel olemas," rääkis Marrandi.

Rainer Vakra märkis, et riigi loodusvarade äri on ühiskonna otsus ja suurem küsimus kui ühe tulundusasutuse otsus. Vakra sõnul eeldavad tänased arvutused, et raie maht ei vähene.

Vakra rõhutas, et antud juhul on tooraine Eesti mets, mille raiumise mahte ei saa üksikisiku ehk juhatuse esimehe tasemel otsustada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: