Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Suud puhtaks": riik pole kaalunud tselluloositehase rajamisel alternatiive

{{1520447760000 | amCalendar}}
Vaade öisele Annelinnale
Vaade öisele Annelinnale Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Puidurafineerimistehase ehk tselluloositehase rajamine Tartu lähedusse on saanud kogu Eestit kõnetavaks probleemiks. Ühelt poolt kardetakse Eesti metsavarude pärast, teisalt leiavad tartlased, et tselluloositehase haisupilved võivad kahjustada linna keskkonda ja kaudselt ka rahvusvahelist mainet. Samas leiti, et valitsus proovib täita investorite soove sõites nii üle omavalitsuse ja kohalike huvidest.

Tselluloositehase mõju kaalunud Teaduste Akadeemia looduskaitsekomisjoni esimees Ülo Mander väitis saates, et valitsus on kabineti vaikuses alati näinud puidurafineerimistehast Tartus. Kuigi eriplaneeringu eesmärgiks oli mitme asukoha kaalumine, ei kaalutud ministeeriumite tasemel mitte ühtegi alternatiivi.

Mander lisas, et poliitilise tahte elluviimiseks on muudetud eriplaneeringuseadust ning sellega seotud akte eesmärgiga tagada planeeringu sujuv heakskiitmine. Manderi sõnu kinnitas ka majandusteadlane Urmas Varblane, kes soovitas küsida just Est-Fori investoritelt, miks Sillamäe, Pärnu jõgikond või Narva jõgi tehase rajamiseks ei sobi.

Est-Fori eestvedaja Aadu Polli kinnitas, et Tartule alternatiivi tegelikult pole, sest kõik teised asupaigad jäävad konkurentide poolele tarneahelale, mistõttu ei saa teistes kohtades toodetud toorainet ja biotooteid nii kõrge hinna eest väärindada.

Kuid mis hinda peab maksma Tartu linn? Linnavolikogu liige Marju Lauristin leidis, et tehase mõjuanalüüsis peab kaaluma tehase mõju Tartu rahvusvahelisele mainele. Tartu ülikool soovib muutuda järjest rahvusvahelisemaks ja teadusmaastikul konkurentsivõimelisemaks. Üks põhjus, miks tudengid endiselt just Tartusse õppima tulevad, on kindlasti Emajõe linna keskkond.

Tartu linnavolikogu otsustas täna pärast seitsmetunnist maratonistungit nõuda riigilt eriplaneeringu lõpetamist ning keelata tehase mõjuanalüüsi koostamise. Rahandusministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Tiit Oidjärv aga leidis, et kuigi linnavolikogu saatis oma otsusega selge signaali, et soovib osaleda eriplaneeringumenetluses. Ta lisas, et nüüd peab valitsus otsustama, kuidas Tartut ja teisi omavalitsusi kaalumisse kaastakse.

Otseblogi:

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: