Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Rahva teenrid": tselluloositehase vaidluses ületavad tunded mõistuse

Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal.
Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal. Autor/allikas: Est-For Invest / ERR

Tartu protest tselluloositehase vastu ei tugine faktidele, vaid rajaneb emotsioonidel, leidsid laupäeval Vikerraadio saates "Rahva teenrid" osalenud ajakirjanikud.

Saatejuht Mirko Ojakivi ütles, et tartlaste mure on põhjendatud, kuid tehase vastased on saatnud avalikkusele sõnumi: teadmised polegi vist tänapäeval olulised. "Pole oluline, mida me teame, vaid mida me tunneme," lausus Ojakivi.

Ta sõnas, et tehase vastu suunatud apelli koostamine on hea näide kodanikuühiskonna toimimisest, kuid keskne küsimus on argumenteeritud debati toimumine. Samas saatis Tartu linnapea Urmas Klaas välja sõnumi, et nemad seda ei soovi.

Ojakivi hinnangul on ka murettekitavad tehase vastu olevate teadlaste hoiakud uuringute suhtes. "Ma pole tehase poolt ega vastu /.../ aga kui teadlane teatab juba eos, et tal pole tahtmist uurida, siis tekib küsimus, et miks ta on teadlane," arutles Ojakivi.

Aivar Hundimägi tõi välja, et tselluloositehase projektil puhul on praegu emotsioone maha võtta on väga keeruline ja lisas, et see on seotud ka 2019. aasta riigikogu valimistega.

"On usaldamatuse küsimus: ei usaldata poliitikuid, ei teadlasi ega ettevõtjaid," lausus Hundimägi, lisades samuti, et argumenteeritud debatte on sel teemal peetud vähe.

Samas annab tehase rajamise ettevõtmine tema sõnul hea võimaluse fokuseeritult tegeleda erinevate teemadega - metsandusega, keskkonnanormidega, uute tehnoloogiatega jne. "Kui võtame hoiaku, et projekt on üdini halb, siis investoritel kaob asja vastu huvi," lausus Hundimägi. Tema sõnul on taunitav ka see, kui tehase tellimusel keskkonnamõjusid hindama hakkavaid teadlasi peetakse sõltuvaks tellijast.

Krister Paris ütles, et tselluloositehase vaidluses on võtmesõnaks usaldamatus. "On tekkinud vaidlus, kus emotsioonidel on sama palju kaalu, kui faktidel," tõdes ta. Paris lisas, et reostatud Emajõgi oli Tartu jaoks Nõukogude okupatsiooni sümboliks, taasiseseisvudes saadi vesi puhtaks ja nüüd on hirm, et tekitatakse taas reostus.

Kuula täispikka saadet "Rahva teenrid" SIIT.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: