X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu liikmed on tselluloositehase eriplaneeringuga jätkamise suhtes eriarvamusel

Mitu riigikogu liiget leiab, et valitsusel on raske faktiliste teadmisteta otsustada, kas minna edasi Emajõe äärde kavandatud tselluloositehase planeeringuga. Lisaks uuringute tegemisele soovitab osa saadikutest kohalikele töökohtadest suurema motivatsiooni pakkumist või tselluloositehase rajamist Ida-Virumaale.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees ja endine keskkonnaminister Marko Pomerants (IRL) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tegemist on Eestis tavapärase olukorraga, mille järgi ei taheta arendusi kodu lähedale.

Tema julgustab valitsust tselluloositehase eriplaneeringuga planeerimisseaduses ja keskkonnamõjude hindamisseaduses ettenähtud teid pidi edasi liikuma.

"Selle protsessiga ju polegi mitte kuhugi mujale jõutud, kui vabariigi valitsus on selle eriplaneeringu algatanud. Ühtegi sisulist tegevust ju pole toimunud. Need tegevused ju saavadki toimuda keskkonna mõttes alles siis, kui pannakse keskkonnamõjude strateegilise hindamise programm kõigepealt kokku," selgitas Pomerants.

Keskkonnamõjude uurimisega soovitab valitsusel edasi minna ka põhiseaduskomisjoni liige Jaak Madison (EKRE).

"Valitsus peab vaatama tervikpilti, et oleks esindatud kõikide osapoolte huvid - nii kohalike inimeste elukeskkond oleks kaitstud, looduskeskkond ei saaks kahjustatud, kuid samal ajal oleks tagatud jätkusuutlik tööstuslik areng, kuna tööstus on see, mis loob töökohti, tõstab palgataset ja samal ajal aitab väärindada siiski meie metsamajandust," ütles Madison.

Vabaerakonna esimees Artur Talvik ütles, et talle tundub, et metsatöösturid on teinud eriplaneeringu nimel tugevat lobitööd ja nii see olla ei tohiks. Tema hinnangul peaks esmalt otsustama, kui palju tohib liigiti metsa maha võtta.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) leiab, et valitsus peaks eriplaneeringust loobuma.

"Tänases olukorras ma arvan, et peaks. Ei ole mõistlik, et keskvõim ennast kehtestab üle kohaliku volikogu pea. Ma pean targaks, kui muuta planeeringuseadust ja viia sisse see säte, et kohalikul volikogul on vetoõigus," rääkis Karilaid.

Tema sõnul sunniks vetoõigus keskvõimu rohkem omavalitsustega läbi rääkima ja pakkuma töökohtade kõrval lisamotivatsiooni, milleks võiks olla kohalikku elukeskkonda investeeritud raha.

Endine majandusminister, riigikogu majanduskomisjoni liige Kristen Michal (RE) ütles, et Ida-Virumaal oleks tehas oodatud, sest seal on oskustega töötajaid.

"On ilmselt üsna suur vahe, kas see tehas tuleb linna lähedale, suuruselt teise linna lähedale või tegelikult tööstuspiirkonda," ütles Michal.

Ta lisas, et moodsa tööstuse rajamine Ida-Virumaale ei rikuks elukeskkonda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: