Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: uuringud peavad selgitama tselluloositehase kohta tõe

{{1520513820000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Vaatamata Tartu volikogu vastuseisule, minnakse tselluloositehase riikliku eriplaneeringu koostamisega esialgu edasi, kinnitas peaminister Jüri Ratas. Peaministri sõnul peavad just uuringud näitama, kas tehas tekitab keskkonnakahju ja halvendab tartlaste elukeskkonda. Koalitsioonipartnerid sotsiaaldemokraadid ja IRL jäid veel äraootavale seisukohale.

Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil Tartu volikogu otsuse kohta, et rahva kaasamine on positiivne, aga uuringud tuleb ära teha.

"Hetkel ongi ju see aeg, kui tuleb teha erinevaid uuringuid ja analüüse. Kindlasti kohaliku kogukonna arvamus on hästi tähtis. On tähtis, kui valitsus ühel hetkel hakkab otsustama, kas minna edasi detailsesse planeeringusse või öelda, et siin on stopp, siit me edasi ei lähe, see halvendab piisavalt looduskeskkonda, see halvendab piisavalt elukeskkonda. Aga enne tuleb need uuringud ära teha," ütles Ratas.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles ERR-ile, et ta on skeptiline, kas tselluloositehasega seotud ohud on ikka Tartu elanike jaoks maandatud. Ossinovski sõnul ei ole Tartut kui tehase lähinaabrit piisavalt kaasatud ja kuulatud.

Jüri Ratas kommenteeris Ossinovski öeldut nii: "Eilne kaasamine oli positiivne, ma olen kindel, et see ei jää viimaseks. Ma arvan, et kaasata tuleb veel rohkem kogukondasid. Ka Tartu linnast väljaspoolt. Seda protsessi ilma kogukonda kaasamata ma ette ei kujutagi."

IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et erakond ei ole eriplaneeringu suhtes oma seisukohta veel kujundanud. Seederi sõnul tuleb eriplaneeringuga kaasnevat arutada ja uurida laiemalt sellise tehase sobivust nii Tartu lähedale kui ka kogu Eestisse.

"Teadmiste juurde hankimine, uurimine on kindlasti mõistlik tegevus, aga kas seda peab tegema seadustatud planeeringu raames, kus on juba hirmud üleval, et kui planeering lõppeb, et siis justkui iseenesest protsess läheb edasi. Seda tuleb arutada, et neid hirme maha võtta," ütles Seeder.

IRL-i kuuluv rahandusminister Toomas Tõnise nõustus Ratasega, et kõigepealt on mõistlik teha uuringud. Samas kinnitas ta, et kohaliku omavalitsuse nägemusest ei saa üle minna.

"Kõigepealt oleks mõistlik üldse selline uuring ära teha, et mis võimalused on ja mis see tegelik olukord on. Siis saab võib-olla mingi osa emotsiooni maha võtta ja vaadata seda pilti kainemalt. Aga kindlasti ei saa üle minna kohaliku omavalitsuse soovist ja nägemusest. Kui nemad on ikka väga vastu, siis see on hästi tugev argument," sõnas Tõniste.

Tartu linnavolikogu pidas kolmapäeva õhtul ligi seitse tundi erakorralise istungi, kus otsustati lõpuks, et linna külje alla kavandatava puidurafineerimistehase riikliku eriplaneeringu koostamise menetlus tuleb lõpetada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: