X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raport: Facebook, Google manipuleerivad kasutajaid oma andmeid jagama

Google'i logo.
Google'i logo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Facebook ja Google üritavad kasutajaid saada jagama isiklikke andmeid "invasiivsete" ja piiratud vaikesätete kaudu, hoolimata Euroopa Liidu andmekaitseseadusest, mille eesmärk on anda kasutajatele rohkem kontrolli ja valikuid, selgus kolmapäeval Norra riigi uuringust.

Norra tarbijanõukogu leidis, et USA tehnoloogiahiidude isikuandmete kaitse ajakohastamine käib vastu Euroopa andmekaitse üldmäärusele (GDPR). Selle alusel peavad firmad täpselt selgitama inimeste valikuid oma andmete jagamisel.

"Need firmad manipuleerivad meid jagama infot meist endist," ütles nõukogus digiteenuste eest vastutav Finn Myrstad uuringus "Sihilikult petetud" ("Deceived By Design").

"See on vastuolus tarbijate ootustega ja uue üldmäärusega," lisas Myrstad.

Myrstadi sõnul näitab kahe firma tegutsemine "austuse puudumist nende kasutajate vastu ning et nad lähevad mööda ideest anda tarbijatele rohkem kontrolli oma isikuandmete üle".

Raport ütleb, et Facebook ja Google seavad sageli vaikesäteteks privaatsust kõige vähem kaitsva valiku ning valdav osa kasutajaid ei muuda vaikesätteid.

Privaatsust tugevamalt kaitsvad valikud "vajavad rohkem klikke ning on sageli peidetud", lisas nõukogu.

"Paljudel juhtudel teenused varjavad fakti, et kasutajatel on väga vähe tegelikke valikuid ning et pelgalt teenuse kasutamisega aktsepteeritakse kõikehõlmavat andmete jagamist", öeldi uuringus.

Raportis kajastatud informatsioon koguti aprilli keskpaigast juuni alguseni. GDPR jõustus 25. mail.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: