X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas ERR-ile: Saksamaa on tugev liitlane, Nord Stream poliitiline projekt

{{1531304040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Saksamaa on tugev liitlane nii NATO-s kui ka Euroopa Liidus ning Eesti hinnangul on Nord Stream 2 poliitiline projekt, ütles peaminister Jüri Ratas kolmapäeval Brüsselis enne NATO tippkohtumise algust.

"Saksamaa on olnud üks Minski lepete ja Normandia protsessi läbirääkijatest ning tema seisukoht on olnud selge, et sanktsioone tuleb jätkata," ütles Ratas NATO peakorterisse saabudes vastuseks rahvusringhäälingu ajakirjaniku küsimusele.

"Kui me räägime Nord Stream 2-st, siis Eesti positsioon on sama, mis Nord Stream 1 puhul. Tegemist on poliitilise projektiga ja Eesti ei saa aru, miks on Nord Stream 2 vaja, kui Nord Stream 1 kapatsiteetigi pole ära kasutatud," lausus peaminister.

Ratas rõhutas vastuseks ERR-i ajakirjaniku küsimusele, kas Venemaa on Saksamaa vangi võtnud, nagu ütles kolmapäeva hommikul USA president Donald Trump, et Saksamaa on tugev liitlane NATO-s ja EL-is.

"Saksamaa on langenud Venemaa kätte vangi, sest ta saab nii suure osa oma energiast Venemaalt," ütles Trump hommikusöögikohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

"Nad maksavad Venemaale miljardeid dollareid ja meie peame neid Venemaa eest kaitsma," lausus Ühendriikide riigipea, viidates gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2.

Nord Stream 2 hakkab toimetama maagaasi Venemaalt Kesk-Euroopasse. Gaasijuhtme pikkus on 1230 kilomeetrit ja see jookseb piki 2012. aastal valminud esimese Nord Streami gaasitoru trassi.

Gaasitorude võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi aastas. Kui kõik load kätte saadakse, algab gaasitrassi merepõhja paigutamine juba sel aastal ja juhe peaks kasutusvalmis olema 2020. aasta algul.

Mitu Euroopa Liidu liikmesriiki ja Euroopa Komisjon on seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid.

Ratas: NATO vihmavari on kindel ja selle heidutus on võimas

Jüri Ratas ütles enne NATO tippkohtumise algust, et NATO transatlantilise julgeoleku nurgakivi, alliansi vihmavari on kindel ja heidutus on võimas.

"Tänase ja homse tippkohtumise üks peamisi väärtusi on see, et näidata ühtsust ja solidaarsust," lausus Ratas NATO tippkohtumisele saabudes vastuseks rahvusringhäälingu ajakirjaniku küsimusele.

"Eesti jaoks on oluline, kui kiiresti suudame vägesid liigutada, missugune on meie valmidus. Meie jaoks on oluline ka see, et me kõik pingutaksime nagu kokku lepitud kahe protsendi osas," sõnas peaminister ja lisas, et tänavu jõuavad selle eesmärgini kaheksa riiki.

Peaministri NATO Euroopa liikmesmaad ja Kanada oma kaitsekulutusi tõstnud ja see on õige suund, mida Eesti toetab.

"Kui me räägime transatlantilisest suhtest ja julgeolekumõõtmest, siis on NATO peamine nurgakivi ja seda väärtustavad kõik 29 liikmesriiki," ütles ta vastuseks ERR-i küsimusele.

Ratase sõnul on USA väga tugevalt Euroopas ja kui rääkida NATO ettenihutatud tugevdatud kohalolekust (EfP), siis Ühendriikide väed on selle raames Poolas olemas. "Olen täiesti veendunud, et NATO vihmavari on kindel ja tugev ning tema heidutus on võimas," lisas valitsusjuht.

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: