Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: suhe Venemaaga muutus

{{1531756380000 | amCalendar}}
Foto: Leonhard Foeger/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ütles ühisel pressikonverentsil Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et kahe riigi suhted pole olnud kunagi halvemad kui praegu, kuid see muutus esmaspäeval.

Trump kaitses pressikonverentsil enda otsust kohtuda Putiniga, vahendas BBC.

"Isegi külma sõja pingete ajal suutsid USA ja Venemaa säilitada tugeva dialoogi," ütles ta.

"Kuid meie suhe pole olnud kunagi varem nii halb kui praegu. Samas, see muutus umbes neli tundi tagasi," sõnas ta kella 18.30 ajal.

Trump lisas, et poliitiliselt pole midagi lihtsamat kui keelduda suhtlemast. Tema sõnul rahustaks see kriitikuid, meediat ja opositsiooni. Trump eelistab enda sõnul riskida.

"Presidendina panen ma alati esikohale selle, mis on parim Ameerika ja Ameerika inimeste jaoks," ütles ta.

Pressikonverentsil esimesena kõnelenud Putin rääkis, et tegi relvakontrolli jaoks karmid ettepanekud. "Tuumajõududena kanname me vastutust rahvusvahelise julgeoleku eest," ütles Putin.

Tema sõnul peavad USA ja Venemaa tegema koostööd tuumarelvitustamise ja tuumarelvade leviku tõkestamise nimel ning vältima relvade paigutamist kosmosesse.

Putin tunnustas Trumpi, et viimane isiklikult sekkus Korea poolsaarel, mis viis läbirääkimisteni Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga. Samas märkis Putin, et ta ei ole kõigi tulemustega nõus.

Putin kutsus üles tegema suuremat koostööd Süürias, kus kahe riigi sõjaline strateegia on mõnikord olnud vastuolus.

Venemaa presidendi sõnul on ta esimese täieulatusliku kohtumisega rahul, kuid tunnistas, et mõni väljakutse on veel jäänud.

Erimeelsusi arutati pikalt

Trumpi sõnul olid läbirääkimised Putiniga otsekohesed, avatud, produktiivsed.

"Meie riikide erimeelsused on hästi teada ning president Putin ja mina arutasime neid täna pikalt," ütles Trump.

Putin: Venemaa pole kunagi valimistesse sekkunud

USA president Donald Trump puudutas kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Venemaa väidetavat sekkumist USA valimistesse. Putin kinnitas, et Venemaa pole kunagi sekkunud välisriigi valimistesse ja ei kavatse seda ka teha.

"Vene riik ei ole kunagi sekkunud ja ei sekku ka tulevikus välisriigi valimistesse," ütles Putin pressikonverentsil.

Putini sõnul tõstatas kahepoolsel kohtumisel selle teema Trump, vahendas BBC.

"Ma tundsin, et see oli teade, mida on parem isiklikult edastada. Kulutasime sellest rääkides hulga aega," sõnas Trump pressikonverentsil.

Ta ei täpsustanud, mida Putin talle vastas.

Rääkides Venemaa väidetavat sekkumist puudutavast uurimisest, kinnitas Trump, et tema kampaaniameeskond ei teinud Venemaaga koostööd.

"See uurimine on meie riigi jaoks katastroof, see on hoidnud meid lahus. Mingit koostööd ei olnud. See oli puhas kampaania - ma alistasin Hillary Clintoni lihtsalt. Me võitsime selle võistluse ja on häbiväärne, et meie kohal võiks olla isegi väike pilv," ütles ta.

Trump: Venemaa-uurimine hoidis meid lahus

Pressikonverentsil küsiti Trumpilt tema esmaspäevahommikuste postituste kohta, milles ta ütles, et USA rumalus on USA-Venemaa suhete madalseisu taga. Trump sõnas, et osaliselt on selles süüdi ka Venemaa.

"Ma arvan, et USA on olnud rumal, me kõik oleme olnud rumalad," ütles ta.

"Ma arvan, et me kõik oleme süüdi. USA astub sammu edasi koos Venemaaga. Ma arvan, et meil on võimalus teha suuri asju," lisas ta.

Enne pressikonverentsi toimus kähmlus

Trumpi ja Putini pressikonverentsil viibinud ERR-i ajakirjanik Indrek Lepik selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et umbes kümme minutit enne pressikonverentsi algust toimus kähmlus ühe mehe ja turvameeste vahel.

Truvamehed soovisid, et mees lahkuks pressikonverentsilt, mida viimane esialgu ka tegi.

"Aga ta tuli tagasi, haaras mõne paberi ja siis tahtsid turvamehed ta jõuga maha tõmmata. Nagu ma tean, oli paberite sisu strateegiliste tuumarelvade keelustamise lepe, mis seostub veidi ka sellega, millest Trump ja Putin täna ka kui kohtumise saavutustena rääkisid. Tegu võis olla provokatiivse sõnumiga, mida Trumpi meeskond sealt kartis, sest sama mees on varem läinud USA presidendi suhtekorraldajatega n-ö raksu. Ju ta seal välja leiti ja ennetati eos mingeid konflikte," rääkis Lepik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: