Turvakodust pääsenud poiss saab kohtu loal jääda oma tädi perekonda

4-aastane Martin (nimi muudetud - toim.) on saavutanud selle, et riik näeb laste pikaajalist turvakodus hoidmist probleemina. Riigikogu sotsiaalkomisjon hakkab tema juhtumit arutama augustis.
4-aastane Martin (nimi muudetud - toim.) on saavutanud selle, et riik näeb laste pikaajalist turvakodus hoidmist probleemina. Riigikogu sotsiaalkomisjon hakkab tema juhtumit arutama augustis. Autor/allikas: Erakogu

Harju maakohus andis esmaspäeval esialgse õiguskaitse korras võimaluse reedel turvakodust oma tädi perekonna hoole alla antud poisile jääda sinna esialgu kuni pooleks aastaks.

Kohus rahuldas poisi tädi ja tema mehe avalduse esialgse õiguskaitse rakendamiseks ning määras nad nelja-aastase Martini (nimi muudetud-toim.) eestkostjateks.

Õiguskaitse kehtib pool aastat kuni eestkoste asjas tehtava lahendini.

Kohus kohustas tädi ja tema meest hoolitsema Martini ülalpidamise eest ning lähtuma oma tegevuses tema huvidest.

"Eelkõige lähtus kohtunik lapse huvidest, aga ka kohalikud omavalitsused toetasid seda otsust," ütles kohtu pressiesindaja Viivika Siplane ERR-ile.

Martini tädi esindav jurist Katrin Kiisk ütles, et menetluspooled on jõudnud lapse huvides ühisele arusaamisele.

"Ma ei usu, et omavalitsused selles küsimuses oma positsiooni võiksid enam muuta," märkis ta.

Martini tädi Marion ütles ERR-ile, et esmaspäevane kohtumäärus on väga suur samm edasi.

"Toetasid nii Rapla kui Mustamäe omavalitsused. Rapla on kogu aeg toetanud, kuid enne mittetoetanud Mustamäe on praeguseks oma seisukohta muutnud. Igal juhul on see väga suur asi ja lapse huvid on seatud esikohale," ütles ta.

Martin, kelle loo ERR tänavu juunis avalikkuse ette tõi, on turvakodus elanud juba üle aasta, kuigi seaduse järgi ei tohiks laps turvakodus kui ajutises peatuspaigas viibida üle kolme ööpäeva.

Ehkki lapse tädi soovis poissi eestkostele võtta, sai pere kohtult omavalitsuse lastekaitsetöötajate soovitusel eitava vastuse.

Väikelapse turvakodude vahet solgutamist on tauninud hooldusperesid nõustav MTÜ Igale Lapsele Pere ja korraldanud korjanduskampaania, et toetada tädi pere õigusabikulusid. Laste turvakodudes hoidmise on lubanud augustis luubi alla võtta ka riigikogu sotsiaalkomisjon.

Pärast ohtrat meediakajastust on ka linnajuhid endale tuhka pähe raputanud ning perelt vabandust palunud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: