Urve Palo lahkus SDE-st ja astub ministrikohalt tagasi

{{1532346300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Urve Palo lahkus pühapäeval sotsiaaldemokraatlikust erakonnast (SDE) ja astub ka ministrikohalt tagasi.

Palo lahkumist kinnitas ERR-ile erakonna esindaja.

"Eile astusin välja sotsiaaldemokraatlikust erakonnast ja täna esitasin peaministrile lahkumisavalduse," teatas Palo esmaspäeval tehtud avalduses.

"Olen kaalunud poliitikast lahkumist juba mõnda aega ja mulle tundub, et see aeg on nüüd käes. /.../ Lahkun hea tundega. Oleme nii erakonna, riigikogu kui ministeeriumi kolleegidega teinud koos palju."

Palo sõnul astus ta esimese sammu poliitikast lahkumiseks juba aasta tagasi, kui ei kandideerinud SDE üldkogul ei erakonna juhatusse ega aseesimeheks, kuigi varem ta seda oli. "See oli esimene samm ja täna ma teen teise sammu," sõnas Palo ERR-ile antud intervjuus.

Palo kinnitas, et tema erakonnast väljaastumine ei ole seotud sõnasõjaga Indrek Saarega.

"Tõsi on see, et kui meil olid sisemised arutelud, mille tõstatas suures osas Indrek Saar, aga mitte ainult, et kas me peaksime uut üldkogu kokku kutsuma ja erakonna esimeest vahetama, siis minu selge arvamus oli erakonna liikmena tol hetkel, et ei peaks, et enne valimisi praegu ei peaks. Minu arvates Jevgeni Ossinovski on väga hea esimees, ta on riigimees, ta on visiooniga ja mina ei näinud siis seestpoolt kedagi, kes oleks parem. Ja ma väljendasin ka väga selgelt, et minu arvates Indrek Saar sellele positsioonile ei sobi. See on minu arvamus, isiklik arvamus, see ei tähenda, et ta oleks halb inimene või halb kultuuriminister," selgitas Palo.

"Tõsi, ma väljendasin ennast mõnevõrra reljeefselt, seda ma tunnistan, aga sisu jääb samaks. Nii, et see väljaütlemine ei ole mõjutanud minu otsust kui sellist, küll aga hilisem erakonna reaktsioon sellele väljaütlemisiele kiirendas seda protsessi võib-olla kuu aja võrra," rääkis ta.

Palo jätkab tööd riigikogus. Kas ta teeb seda sotsiaaldemokraatide fraktsioonis või fraktsioonituna, ei ole ta veel otsustanud. Riigikogus soovib ta toetada praegust valitsust

Palo astus erakonnast välja pühapäeval, kuid partei esimees Jevgeni Ossinovski sai sellest teada alles esmaspäeval. Palo sõnul oli selline tegutsemine n-ö enesekaitse. "Poliitikasse tulek on palju lihtsam, kui sellest labürindist lahkumine, vähemalt siis, kui oled nii pikalt tipus olnud. Ma pean Jevgenist lugu /.../, ma teadsin ette, et kui oleksin täna hommikul läinud tema juurde selle jutuga, siis ma oleksin lasknud ennast ümber rääkida. See on enesekaitse," rääkis ta.

"Urve teavitas mind oma otsusest lahkuda nii ministriametist kui ka erakonnast täna varahommikul. Nii hea inimese ja kogenud ministri lahkumine kurvastab mind väga, ent loomulikult austan tema otsust," lausus erakonna esimees Jevgeni Ossinovski pressiteate vahendusel.

Palo sõnul lubas ta eelmistel valimistel kandideerides lähedastele ja iseendale, et tegemist on viimase korraga. Nüüd soovib ta naasta erasektorisse.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski ütles esmaspäeval ajakirjanikele, et Palo on poliitikast lahkumist kaalunud pikemat aega ja see pole seotud erimeelsustega, mis ajakirjanduse vahendusel on avalikkuse ette toodud. "Tegemist pole lühiajalise ja emotsionaalse otsusega /.../ ta on olnud 12 aastat poliitikas ja teatud eluetapp on möödas." Ossinovski ütles, et alustab uue ministri otsinguid, lisades et tema ise valitsusse tagasi ei lähe.

Vaata Ossinovskit ajakirjanikele selgitusi jagamas.

Palo kuulus SDE-sse 2006. aastast. Ta on praegu ettevõtlusminister.

Eelnes sõnasõda erakonnas

Eesti Ekspress kirjutas kahe nädala eest sisevastuoludest sotsiaaldemokraatlikus erakonnas, kus kultuuriminister Indrek Saar pani küsimärgi alla Jevgeni Ossinovski juhtimisel valimistele minemise. See ei meeldinud Urve Palole, kes on Ossinovski tuline toetaja erakonnas.

"Kui Indrekut üldse erakonna esimehena ette kujutan, siis sobiks ta pigem EKRE juhiks. Sotside valijad on keskmisest haritumad ja intelligentsemad, juht peab vastama nende ootustele," märkis Palo Eesti Ekspressile saadetud kirjalikus vastuses.

Samal päeval ütles Indrek Saar ERR-ile: "Jah... Seda oli minu jaoks tõepoolest natuke ootamatu lehest lugeda. No mul on tõesti raske uskuda, et Urve tegelikult ka niimoodi mõtleb."

Palo kandideeris Harjumaal

Viimastel riigikogu valimistel 2015. aasta märtsis kandideeris Palo Harju- ja Raplamaal ning pääses riigikokku 2028 häälega. 2011. aastal sai ta samast ringkonnast 5875 häält.

 

 

 

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: