Anvelt välistab valitsusest lahkunud Palo asendamise

{{1532421600000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraadist siseminister Andres Anvelt välistab võimaluse, et temast saaks ametist loobunud ettevõtlusministri Urve Palo ajutine asendaja.

"Mul on niigi väga lai tegevusvaldkond, idapiirist kirikuteni, samuti päästeamet ja palju muud," ütles Anvelt teisipäeval ERR-ile. "Ma ei näe mingisugust võimalust seda pakkumist vastu võtta."

Anvelt lisas, et temaga ei ole sellest veel keegi rääkinud. "Uue ministri ja tema asendaja osas peaksid erakondade esimehed kokku leppima."

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) peasekretär Kalvi Kõva ütles teisipäeval ERR-ile, et uue ettevõtlusministri osas on hetkel kõik lahtine. "Seda hakkab arutama erakonna juhatus. Meie enda seas on paljusid tublisid inimesi, väljaspool erakonda samuti. Eks me hakkame mõtlema ja arutama," lausus Kõva.

Juhatus koguneb tuleval esmaspäeval, 30. juulil.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski ütles teisipäeval, et praegu on veel vara öelda, kas uus minister tuleb erakonnast või väljaspoolt. "Eesmärk on leida võimalikult hea minister. Meil on korraline juhatuse koosolek ning julgen kahelda, kas selleks ajaks jõuame uue ministri nimeni."

Ossinovski ise ministri kohale naasta ei soovi. "Sellepärast, et ma olen oma otsuse teinud juba mõni kuu tagasi, sest kuni järgmise aasta valimisteni keskendun erakonna ehitamisele ja poliitika tegemisele riigikogu fraktsiooni esimehena," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles esmaspäeval, et kui riigikogu erakorraliselt ei kogune, siis ajutiselt hakkab Urve Palo asemel ettevõtlusministri kohuseid SDE ministritest.

SDE ministrid on siseminister Andres Anvelt, kultuuriminister Indrek Saar, välisminister Sven Mikser ning tervise- ja tööminister Riina Sikkut. ERR-i andmetel on Ratas arvaldanud arvamust, et Palo ülesanded võtab üle Anvelt.

Ratas ütles, et ettevõtlusministri koht kuulub vastavalt koalitsioonileppele SDE-le. Ta lubas nii kohusetäitja kui uue ministri osas konsulteerida SDE esimehe Jevgeni Ossinovskiga. 

Vabariigi Valitsuse seaduse järgi on peaministril aega üks kuu, et Palo lahkumisavaldus presidendile viia. Tavaliselt on peaministril Kadriorgu minnes kaasas uue kandidaadi nimi.

Et ametivanne tuleb uuel ministril anda riigikogu ees, tuleks parlament erakorraliselt kokku kutsuda, sest korraline istung on alles septembri teisel nädalal. Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles, et erakorraline istung saab toimuda, kui koos on kvoorum ehk 51 saadikut.

"Koalitsioon peab mõtlema selle peale, et kindlasti 51 saadikut kohale tuleks. Mina riigikogu esimehena tean ja usun, et seda teavad nii koalitsiooni saadikud kui ka opositsiooni saadikud nii, et eks me näe," ütles Nestor.

Ossinovski hinnangul pole mõistlik oodata uue inimese ametisse saamisega 10 septembrini, mil algab riigikogul korraline istungjärk.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: