Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaju sõnul näitab Palo lahkumine pingelist olukorda SDE-s

Poliitika.guru toimetaja Andreas Kaju ütles, et Urve Palo lahkumine ministrikohalt ja ka Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (SDE) ei räägi partei siseelust midagi head. Palo ennast peab Kaju märkimisväärseks poliitikuks, sest ta jäi meelde ja temast jäi jälg maha.

Kaju sõnul on ilmselt kõigile saanud viimase aja uudiste põhjal selgeks, et Palo ei olnud rahul SDE-s toimuvaga, kuna ta ei hoidnud arvamust enda teada.

Tüli Indrek Saarega vajas Kaju sõnul lahendust. "Kas üks pool vabandab teise ees või mingil muul moel tuleb avalikult välja mängida see lahendus, vastasel juhul avalikkus ei saa aru, mis selles erakonnas, valitsusdelegatsioonis toimub. See ei ole kindlasti ühtne meeskond, kes niimoodi omavahel suhtleb. Selles mõttes Urve Palo lahendas selle olukorra nüüd ära - lahkus valitsusest ja mõneti üllatuslikult lahkus ka erakonnast," rääkis Kaju saates "Ringvaade suvel".

Kaju sõnul on Palo olnud märkimisväärne poliitik. "Väga paljud poliitikud suudavad oma aja nii valitsustes kui ka parlamentides mööda saata niimoodi, et neist ei jää jälgegi. Urve Palo kahtlemata selline minister ei olnud - kogu aeg kui sotsid olid koalitisoonis, oli Urve Palo ka valitsuses. See rääkis tegelikult tema ambitsioonidest poliitikuna, tahtekindlusest, võimest endale see portfell ka välja kaubelda, välja nõuda või erakonnasiseselt välja teenida," selgitas Kaju.

Teisalt jäi ta meelde ka paljude teemade poolest, millega ministrina tegeles. Nende hulgas nii üürimajade teema, viimase miili poliitika kui ka praaminduse riigistamine.

Palo lahkumine parteist näitab Kaju hinnangul, et erakonna siseelu pole korras.

"Sotside sisesest elust see muidugi head ei räägi praegu, see on ju selge, kui võtmeminister lahkub valimisaastal, lüües tegelikult ukse pauguga kinni ja lahkub ka erakonnast," ütles Kaju.

"Kindlasti see näitab, et sotside sees on praegu pingeline olukord. Urve Palo oli kindlasti mõnes mõttes pikka aega Ossinovski meeskonna liige. Nüüd, kui Urve Palo kritiseeris väga Indrek Saart ja justkui nähtavalt erakonnakaaslased ja ka erakonna esimees talle avalikku kaitset ei pakkunud. /.../ Need viimaste nädalate sündmused ja sisepinged erakonna sees lükkasid ta tõenäoliselt üle selle ääre veidi teistsuguse ajastusega kui ilmselt oli plaanis. Viisakas oleks see kindlasti olnud mängida välja koos erakonnaga kuidagi," arutles Kaju.

Kaju usub, et riigikogus jääb Palo valitsuskoalitsiooniga koos hääletama. Samas ei pea ta enam alluma SDE juhatuse suunistele, kui neid peaks sügisel hääletustel tulema.

Kaju sõnul üllatas Jevgeni Ossinovski, kui leidis enda asemele tugeva ja potentsiaalika ministri Riina Sikkuti. Seetõttu usub Kaju, et Ossinovski suudab leida sarnase ministri ka Palo asemele. Raskem on tema hinnangul leida ministrikandidaate teenekate poliitikute hulgast.

Kuna aga valimisteni on jäänud väga vähe aega, võiks Kaju hinnangul koalitsioon leppida kokku hoopis ministriportfellide jaotuse muutmises ning anda ettevõtlusministrist jäänud lisakohustused majandusminister Kadri Simsonile.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: