Prokuratuur ja kapo: Postimees esitas valeväiteid

Foto Postimehe paberlehes avaldatud artiklist.
Foto Postimehe paberlehes avaldatud artiklist. Autor/allikas: ERR

Riigiprokuratuur ning kaitsepolitseiamet teatasid, et Postimehe artikkel "Riigireetmine paljastus Viimsi tühermaal" sisaldab hulgaliselt ekslikke ja eksitavaid väiteid. Leht võttis kriitika omaks osaliselt.

Prokuratuur teatas, et anonüümsetele allikatele viitav artikkel eksib nii kinnipidamise asjaolusid kirjeldades kui ka teabes, mis kirjeldab kaitsepolitsei ja ka kahtlustatava, Denis Metsavase tegevusi enne kinni pidamist.

"Samuti ei vasta tõele Denis Metsavase ning tema isa Pjotr Volini tegevuste jaotuse kirjeldus. Küll saame kinnitada, et tegemist on kaitsepolitsei videos nähtava asukohaga," märkisid ametid ühises teates.

Prokuratuur tõi detailidesse laskumata artiklist välja kuus lõiku, mis on konkreetselt ekslikud ja eksitavad:

Kaitsepolitsei vastuluurajad said sel hommikul seal tühermaal lõpuks ometi kinnituse oma mõnda aega tagasi tekkinud kahtlusele: kaitseväe peastaabi "mutt" ehk riigireetur on staabi planeerimisohvitser Deniss Metsavas.

Kapo vastuluureüksuse parimad pead olid "muti" paljastamiseks teinud viimasel ajal suuri pingutusi, kuid sel hommikul jäi Metsavas neile seal tühermaal väidetavalt vahele otse teolt.

See "vahelejäämine" nõudis juba seda, et siiani julgeolekuasutuste seaduse ja nn teabehanke korras Metsavase suhtes toimunud info kogumine tuli kibekähku vormistada riigiprokuratuuris kriminaalmenetluseks.

Metsavas pidi sel hetkel aru saama, et see polegi mingi rutiinne kontroll: politseiauto tagaistmele surumise eel pandi majoril igaks juhuks käedki raudu.

Seejärel suundus seltskond kõrvalasuvasse võsasse, et veenduda selles, mille kaitsepolitseinikud varahommikul eemalt visuaalse vaatluse põhjal tuvastanud olid. Võsas asus väidetavalt Metsavase "surnud postkast" – koht, kuhu reeturid oma hiljem justkui muuseas sündmuskohale ilmuvale kontaktisikule salajast infot jätavad.

Major Metsavase kontaktisik oli väidetavalt tema isa, endine Nõukogude piirivalvur Pjotr Volin. Kapo teadis seda ja nii ei pidanud eriteenistus n-ö Vene sõjaväeluure müstilise kaastöötaja paljastamiseks enam kohapeal üleliia pingutama. "Metsavas ja Volin mõistsid, et kõige eitamine oleks mõttetu. Nad rääkisid nii GRUga alanud pealtnäha süütust esimesest kontaktist ja kõigest hiljem järgnenust. See kirjeldus hõlmab aastatepikkust suhtlust Venemaa eriteenistusega.

Postimehe artiklis avaldatud valeväiteid ei pärine prokuratuuri ega kaitsepolitsei kinnitusel ametitelt, samuti pole Postimees nendele väidetele küsinud kummaltki asutuselt kinnitust.

Avaldatud valeväiteid ei pidanud prokuratuur ja kaitsepolitsei võimalikuks täpsemalt kommenteerida, sest ei pea mõistlikuks, et valeväiteid avaldades saab väljaanne survestada õiguskaitseasutusi avaldama rohkem teavet, kui uurimise seisukohalt praegu on otstarbekas.

Pärast prokuratuur teadet palus ERR kommentaari Postimehe peatoimetajalt Lauri Hussarilt, et saada teada, kas tegu oli tööõnnetusega ning kumb osapool valetab.

Hussari sõnul arutati küsimust toimetuses ja otsustati vajadusel sisse viia parandused. Artikli valikuid asus selgitama loo autor Risto Berendson, kes nõustus etteheidetega osaliselt.

Risto Berendsoni kommentaar:

"Kriminaalmenetlust alustati esmaspäeva hommikul ehk Deniss Metsavase kinnipidamise ajal. See tähendab, et varasemat teavet ei kogutud Metsavase kohta  kriminaalmenetluse raames. Seda on väitnud ka Postimees. Kui riigiprokuratuur ja kapo nimetavad ekslikuks väidet, et kriminaalmenetluse alustamine toimus esmaspäeval nö käigu pealt, siis tuleb seda uskuda. Mis omakorda ei muuda oluliselt eelkirjeldatu sisu.

Metsavas toimetati esmaspäeva varahommikul Viimsi astangul asuvale sündmuskohale politseiautos ja käed raudus. Teda ootas juba ees kaitsepolitsei buss, kus riigireetmises kahtlustatavaga pealtnägijate kinnitusel mitukümmend minutit toimetati ja seejärel koos kõrvalasuvasse võsasse suunduti. Postimees on avaldanud, et väidetavalt võis seal võsas asuda kriminaalmenetluslikult tõendina oluline objekt. Selle tõendi olemasolu pole kapo ega prokuratuur ümber lükanud, küll on nad nimetanud eksitavateks väideteks, et see tõend võis sinna tekkida vahetult enne Metsavase kinnipidamist esmaspäeva hommikul.

Postimees on avaldanud, et mõlemad riigireetmises kahtlustatavad annavad toimunust ütlusi. Seda on varasemalt kinnitanud ka prokuratuur. Ütluste täpsemat sisu Postimees ei tea.

Väide, et kaitsepolitsei ei teadnud eelkirjeldatud artikli valmimisest, ei vasta tõele."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: