Ratas ja Luik: riigireeturlik kuritegu pole seotud rahvusega

{{1536226020000 | amCalendar}}
Jüri Ratas, Urmas Reinsalu ja Jüri Luik neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.
Jüri Ratas, Urmas Reinsalu ja Jüri Luik neljapäeval valitsuse pressikonverentsil. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Peaminister Jüri Ratas ja kaitseminister Jüri Luik teatasid neljapäeval, et viimast riigireetmise juhtumit ei tasu vaadelda Eestis elavatel rahvustel vahet tehes.

"Riigireetmine on ränk kuritegu, aga me ei tohiks minna rahvuslikule pinnale. Riigireetmise määravad konkreetsed isikuomadused. Meil on teise keelega kaitseväelasi ja politseinike, kes on ustavad Eestile. Kõik Eesti inimesed on meie inimesed," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Jüri Luige sõnul on õige poliitika, kus taolised juhtumid avalikustatakse. "See on signaaliks, et Eesti riik võtab neid juhtumeid tõsiselt," rääkis Luik. "Tegu pole ainult seaduserikkumisega, vaid kuriteoga Eesti rahva ees."

Luik lisas, et kuigi see riigireetmise väljatulek oli hoobiks, siis Eesti kaitsevõimet see juhtum ei kahjustanud. "Nüüd vaatame, et milline info on jõudnud meie oponentide kätte ja ning seda, kuidas sellest tulenevaid võimalike ohte minimaliseerida."

"Me usaldame oma kaitseväe ohvitsere ei tee järeldusi rahvuste pinnal, see on lubamatu. Aga kui keegi asub riigireetmise teele, siis ta leitakse üles," ütles Luik.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles pressikonverentsil: "Tõbraste eest ei ole ükski riik kaitstud." Ta nimetas riigireetmist sigaduseks, mille saab toime panna vaid puudeline isiksusetüüp.

Reinsalu ettepanek: riigireeturitelt tuleb kodakondsus ära võtta

Justiitsminister Urmas Reinsalu saatis neljapäeval riigikogu õiguskomisjonile kirja, milles teeb ettepaneku täiendada menetluses olevat riigireetmist tõkestavat seadust sättega, et Eesti vabariigi naturalisatsiooni korras omistatud kodakondsus võetakse ära isikult, kes on toime pannud riigireetmise või osaleb terroristlikus tegevuses.

Reinsalu sõnul peab edaspidi olema riigivastase kuriteona karistatav Eesti riigi vastase suhte pidamine välisriigiga eesmärgiga panna toime riigivastane kuritegu ning samuti Eesti julgeoleku vastu suunatud tegevus.  

Reinsalu hinnangul on see elementaarne, et isikutelt, kes on kodakondsuse saamisel andnud vande Eesti Vabariigile ja reedavad seda vannet, võetakse kodakondsus ära. Kodakondsust ei saa ära võtta isikult, kes on omandanud Eesti kodakondsuse sünniga.

Neljapäeva hommikul kogunes ka valitsuse julgeolekukomisjon, mis sai ülevaate juhtunust ja esialgse hinnangu kahjudest.

Kaitsepolitsei, riigiprokuratuur ja kaitsevägi andsid kolmapäeval teada, et prokuratuuri taotlusel on Harju maakohus võtnud vahi alla majo Deniss Metsavase ja tema isa, 1953. aastal sündinud Pjotr Volini, neid kahtlustatakse riigireetmises.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: