Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Metsavas 2016: kaitseväes on palju vene rahvusest Eesti patrioote

2016. aasta aprillis osales Deniss Metsavas ETV saates "Vabariigi kodanikud", kus vaidles Andrei Hvostoviga Eesti venekeelsete elanike lojaalsuse teemal ning kritiseeris Venemaa kaasmaalaste poliitikat.

"Ma ei taha olla resoluutne, aga Hvostovi retoorika meenutab Vene föderatsiooni kaasmaalaste juttu, et kuskil on kokku fantaseeritud isikute kogum, keda on vaja kaitsta. Minu emakeel on vene keel. Ma käisin Lasnamäe vene gümnaasiumis. Nii et topeltvenelane. Aga ma ei tunne, et ma vajaks (Venemaa - toim) kaitset. Ja ega mind kaitsma tuldaks," rääkis Metsavas.

Metsavas tunnistas, et kahe keele oskus on teda karjääris ja ka kaitseväes aidanud.

"Meil on palju vene rahvusest kaadrikaitseväelasi, kellega on mul lihtsam suhelda. Ma tunnen kaitseväes sadu ohvitsere, kes on Ida-Virumaalt pärit. Mul on palju suurepäraseid kolleege Tapal, kes on Ida-Virust pärit ja kes on Eesti patrioodid. Probleem on olemas, et meil on eesti ja vene kogukond, aga olukord pole nii hull."

Hiljem tõi Metsavas näite, et riigikaitseõpe on hea näide integratsioonist.

"Ma ise tulin riigikaitseõppe laagrist saatesse. Võrreldes 10 aasta taguse ajaga oskavad vene noorukid eesti keelt palju paremini. Nad teavad Eesti kultuuri ja Eestit tervikuna paremini. Nad integreeruvad palju paremini. Nad teavad, et on olemas Eesti riik, mida on vaja kaitsta."

Kaitses edukalt magistritöö

2009. aastal kaitses Deniss Metsavas Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste strateegia õppetoolis magistritöö "Lihtsustatud operatiivplaneerimise protsessile tuginev sõjaliste operatsioonide analüüsi metoodika". Tema juhendaja oli Jaan Murumets.

Oma välja töötatud metoodika kontrolliks valis Metsavas Iisraeli-Hezbollah' konflikti.

Töö annotatsioonis kirjutab Metsavas, et operatsiooniliste tegevuste planeerimise protsess on muutunud keerulisemaks pärast Külma sõja lõppu, kui NATO ühine vaenlane Nõukogude Liidu näol lakkas eksisteerimast.

"Tänapäeval puutuvad sõjaväelased kokku märksa laiemaid ja keerulisemaid lahendusi vajavate probleemide spektriga. Pärast raudse eesriide langemist peavad operatiivplaneerimise valdkonna spetsialistid tegelema uute väljakutsetega, kasutades selleks kordi laiahaardelisemaid vahendeid."

Metsavas kirjutab, et tema magistritöö on mõeldud inimestele, kes ei ole operatiivplaneerimise asjatundjad, kuid oma igapäevases töös õpingute, töökohustuste või muude põhjuste tõttu tegelevad antud valdkonnaga.

Magistritöö kokkuvõtte lõpetab Metsavas sõnadega: "Liitlaskohustuste täitmisel peab iga Eesti kaitseväelane olema oma ülesannete täitmise kõrgusel."

Tema magistritööd saab lugeda siit.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: