EL kaalub Venemaale Ukraina tõttu lisasanktsioonide kehtestamist

{{1543323720000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Liit kaalub detsembris Venemaale Ukraina konflikti äsjase vahejuhtumi tõttu täiendavate sanktsioonide kehtestamist, ütles EL-i eesistuja Austria teisipäeval.

"Täiendavate sanktsioonide küsimuses näitab aeg - meil on detsembris tippkohtumine," ütles Austria välisminister Karin Kneiss pärast kohtumist Saksa kolleegi Heiko Maasiga.

"Kõik sõltub sündmuste seletusest ja mõlema poole tegevusest. Aga see tuleb üle vaadata."

Kneissi sõnul on Aasovi merel tekkinud pingete puhul ühe poole seletus teise poole versiooni vastu. Kiiev on kuulutanud välja sõjaseisukorra ning nõuab Venemaalt oma sõjalaevade ja nende meeskondade vabastamist.

Enne järelduste tegemist tuleb uurida fakte, rõhutas Austria välisminister.

Maasi sõnul näitavad viimaste päevade sündmused, et "Krimmi annekteerimine on kogu Euroopa julgeolekuprobleem".

Mõlemad pooled peavad pingete lõdvendamiseks samme astuma, ütles ta.

Sanktsioonide tugevdamise vajadusest rääkis esmaspäeval "Välisilmas" ka Eesti kaitseminister Jüri Luik. Teisipäeval kõlas see mõte ka Bulgaaria ja Poola presidendi kohtumisel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui tekivad mingid rahvusvahelised initsiatiivid nagu näiteks uute sanktsioonide kehtestamine, siis Poola on valmis neid toetama, nagu oleme valmis toetama ka kõiki muid tegevusi konflikti lõpetamiseks. Kui inimesed surevad või on ohus, siis tuleb astuda samme, et saavutada võimalikult kiire konflikti lõpp," ütles Poola president Andrzej Duda.

EL ja USA on juba varem Venemaale Ukraina konflikti tõttu rea sanktsioone kehtestanud.

ÜRO juht: Venemaa ja Ukraina peavad end vaos hoidma

Ukraina ja Venemaa peavad end maksimaalselt vaos hoidma, manitses ÜRO peasekretär António Guterres teisipäeval ja kutsus Aasovi merel tekkinud pingeid kiiresti lahendama.

Kriis vallandus pühapäeval, kui Vene sõjaväelased hõivasid Kertši väinas kolm Ukraina mereväe alust, olles eelnevalt nende pihta tule avanud ja üht neist ramminud. Vahejuhtumis sai haavata mitu Ukraina mereväelast ja 20 võeti vangi. 

Ukraina kehtestas esmaspäeval 30 päevaks sõjaseisukorra. 

Vene president Vladimir Putin hoiatas Ukrainat mõtlematute sammude eest.

ÜRO peasekretär rõhutas vajadust austada kõigi asjaosaliste rahvusvahelisest õigusest lähtuvaid õigusi ja kohustusi ning lisas, et "Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust rahvusvaheliselt tunnustatud piirides peab täielikult austama".

Leedu seim ärgitas NATO-t suurendama kohalolekut Mustal merel

Kaks Leedu seimi komisjoni mõistis pärast Ukraina laevade tulistamist ja kaaperdamist Kertši väinas Moskva tegevuse hukka ja kutsus NATO-t üles tugevdama kohalolekut Mustal merel.

Avalduse Vene agressiooni kohta Mustal merel tegid teisipäeval seimi väliskomisjoni esimees Juozas Bernatonis ja kaitsekomisjoni esimees Vytautas Bakas.

Väliskomisjoni liige Emanuelis Zingeris andis avalduse üle Ukraina suursaadikule Volodõmõr Jatsenkovskile.

Dokumendiga kutsutakse Venemaad üles viivitamatult lõpetama Ukraina provotseerimine, tagastama kaaperdatud laevad, vabastama meremehed ja korvama kahjud, samuti tagama Ukraina aluste vaba ligipääs oma Aasovi mere sadamatele, nagu näeb ette rahvusvaheline õigus.

"Komisjonid kutsuvad NATO-t üles tugevdama kohalolekut Mustal merel ja pöörduvad Euroopa Liidu ja selle organite poole üleskutsega suurendama sanktsioone Venemaale selle agressiooni eest iseseisva Ukraina riigi vastu," seisis valduses.

 

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: