NATO peasekretär: Trumpi kriitikal on olnud positiivne mõju

NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Autor/allikas: nato.int

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles pühapäeval, et USA presidendi Donald Trumpi sage kriitika ei ole allianssi nõrgestanud, ja lisas, et kaitsekulutuste suunalisel kriitikal on olnud positiivne mõju.

Trump kritiseerib tihti 29-liikmelise liidu liikmeid ebapiisavate kaitsekulutuste eest. Enne presidendiks saamist nimetas ta NATO-t ka aegunuks ja meedia vahendas hiljuti, et ta arutas USA ametnikega eelmisel aastal riigi NATO-st väljaviimist. 

"President Trump on väga selgelt öelnud, et ta on NATO-le pühendunud. Ta ütles seda selgelt vaid mõned päevad tagasi ja ka NATO tippkohtumisel juulis," lausus Stoltenberg pühapäeval usutluses Fox Newsile.

"Samal ajal on ta ka selgelt öelnud, et NATO liitlased peavad rohkem investeerima. Sellest tulenevalt leppisime mullu juulis tippkohtumisel kokku, et suurendame kulutusi ja nüüd näeme ka selle tulemusi," ütles peasekretär.

NATO liikmesriikide liidrid leppisid 2014. aasta Walesi tippkohtumistel kokku püüelda kaitsekulutustele kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP) eraldamisele 2024. aastaks, kuid umbes pooled riigid ei liigu selle eesmärgi täitmise kursil. 

Stoltenbergi sõnul on 2020. aastaks NATO riigid kaitsele kulutanud täiendavad 100 miljardit dollarit.

"Seega näeme päris raha ja päris tulemusi. Ja me näeme, et selge sõnum president Trumpilt on andnud tulemusi," ütles ta.

"NATO liitlased on presidenti kuulnud ja tegutsevad. See on hea uudis ja tähendab, et me näeme õiglasemat kulutuste jagamist," lausus Norra ekspeaminister. 

Trump tunnustas Stoltenbergi sõnavõttu vahetult pärast intervjuu eetrisse laskmist, säutsudes Twitteris, et kaitsekulutuste õiglasem jaotumine on teinud NATO "ühtsemaks". Samal ajal süüdistas ta demokraate ja meediat vastupidise kajastamises.

Stoltenberg viibib kolmepäevasel visiidil Washingtonis. Visiidi raames kohtub ta USA välisministri Mike Pompeo, kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahani ja julgeolekunõuniku John Boltoniga.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: