Politico: Stoltenbergil on suuri teeneid NATO püsimisel

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg Autor/allikas: Scanpix

NATO peasekretäril Jens Stoltenbergil, kelle ametiaega liitlasriigid neljapäeval veel kahe aasta võrra pikendasid, on suuri teeneid, et vaatamata USA presidendi Donald Trumpi skepsisele on allianss siiani püsinud ning isegi suutnud areneda uuenevatele ohtudele vastuseismiseks, kirjutas väljaanne Politico.

"Oma kõigutamatult külma käitumismaneeriga ja silmnähtavalt üleloomuliku võimega hoida kinni oma jutupunktidest ükskõik millises olukorras on Stoltenberg aidanud juhtida NATO läbi viimased kaks aastat kestnud pingeid, mille on põhjustanud USA presidendi Donald Trumpi esialgne skepsis alliansi suhtes ning korduv Euroopa liitlaste kritiseerimine madalate kaitsekulude pärast," kirjutas Politico.

Trump oli juba presidendiks valituna nimetanud korduvalt NATO-t iganenuks, kuid Stoltrenberg jätkas korrutamist, et liitlased on tõstmas oma kaitsekulutusi, et saavutada varasemalt kokku lepitud 2 protsendi kaitsekulude määr SKP-st, märkis väljaanne. "See oli Stoltebergi Washingtoni-visiidi ajal 2017. aasta aprillis, kui Trump teatas NATO peasekretäri kõrval seistes televisoonis ülekantud pressikonverentsi ajal, et NATO ei ole enam iganenud," osundas Politico.

Stoltenberg on aidanud korduvalt ära hoida alliansi kahjustamist peamiselt Trumpi poolt, näiteks 2018. aasta juuli tippkohtumise ajal, kui USA liider olevat lubanud NATO-st välja tõmbuda. Samuti aitas Stoltenberg aasta algul ära hoida seda, et Trump oleks oma aastakõnes allianssi rünnanud. Selleks sõitis peasekretär Washingrtoni, kus andis Trumpi meelistelekanalile Fox News intervjuu, milles tunnustas USA presidenti selle eest, et liitlased on suurendanud oma kaitsekulutusi 100 miljardi dollari võrra, kirjutas Politico. Trump lülitas Stoltenbergi öeldu oma aastakõnesse.

Stoltenberg on juhtinud ka alliansi pingutusi tõsta ja ajakohastada oma kaitsevõimekust, eelkõige arvestades Venemaalt lähtuva ohu kasvamist pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal. Algatus on tuntud nime all Four Thirties Readiness Initiative (4x30 valmisoleku initsiatiiv), mille kohaselt oleks NATO valmis ohu korral 30 päeva jooksul saatma välja 30 lahingulaeva, 30 õhueskadrilli ja 30 maaväepataljoni.

NATO liikmesriigid pikendasid neljapäeval Jens Stoltenbergi ametiaega alliansi peasekretärina veel kahe aasta võrra 2022. aasta septembri lõpuni. Endine Norra peaminister sai NATO peasekretäriks 2014. aasta oktoobris ning liitlased olid juba varem pikendanud tema nelja-aastast ametiaega kahe aasta võrra 2020. aasta septembri lõpuni. 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: