Ossinovski: Järve gümnaasium tuleb võtta riigi pidada ja säilitada gümnaasium

{{1550498460000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski pakkus Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ümber puhkenud vaidluse lahenduseks välja kompromissettepaneku, et eestikeelne Järve gümnaasium läheks riigi pidada ja et see jätkaks täistsükli koolina 1. kuni 12. klassini.

"Üks ettepanek, mida võiks kaaluda, on see, et võtame tänase eestikeelse Järve gümnaasiumi kohalikult omavalitsuselt ära ja anname riigi pidada. Sellega tagame, et Järve gümnaasium riigikoolina jääks 100-protsendiliselt eestikeelseks. Ning oleks 1. kuni 12. klassini täistsükli kool," ütles Ossinovski ERR-ile.

Sotsiaaldemokraatide liidri sõnul läheks see ettepanek küll vastuollu senise poliitikaga, kus on mindud põhikooli ja gümnaasiumiastme lahutamise teed, aga antud hetkel on see erand hädavajalik.

"Ma saan väga hästi aru kohalike eestlaste murest, kuidas hoida seda vähest eestikeelset ruumi, kuidas tagada seda, et eestikeelsed lapsed saaksid eestikeelset haridust. Ka Narvas on see mure sarnasel viisil väljendatud," sõnas Ossinovski.

Ossinovski sõnul aitaks selle ettepaneku ellu viimine lõpetada ära poliitilist rapsimist.  

"Meil on täna riigi ja linnavalitsuse vahel kokkulepe, et kui Kohtla-Järve riigigümnaasium alustab, siis kõik ülejäänud gümnaasiumiosad pannakse kinni. Aga nüüd võiks olla see koht, kus riik ütleb, et Kohtla-Järve riigigümnaasium tuleb valdavalt vene emakeelega lastele süsteemis 60-40, aga samal ajal võtab riik pidada Järve gümnaasiumi. Teeb selle kooli korda ja annab kohalikele eestikeelsetele kindluse, et täiseestikeelses koolis on võimalik kvaliteetset haridust saada," sõnas Ossinovski.

Ossinovski sõnul otsustati koalitsiooninõukogu moodustada töörühm probleemile lahenduse otsimiseks ning sotside poolt nimetati sinna Katri Raik, kes ka ettepaneku säilitada Järve gümnaasium seal välja käib. Ossinovski sõnul kuuluvad töörühma veel Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ning Keskerakonda kuuluv haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Lahendusele loodetakse jõuda paari kuuga.

Isamaa Repsi umbusaldama ei hakka

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et tema juhitav erakond jääb selle juurde, et kõik rajatavad riigigümnaasiumid peavad õpetama vaid eesti keeles. Seeder avaldas kahetsust, et Keskerakond ei rääkinud plaanist muuta Kohtla-Järve riigigümnaasium kakskeelseks valitsuspartneritega läbi.

Seeder seostas toimuvat Keskerakonna valimiste eelse sooviga meeldida Ida-Viru venekeelsetele valijatele. Küll aga kinnitas Seeder, et kuigi erimeelsused riigigümnaasiumi osas on suured, ei too see kaasa valitsuskriisi ega haridus- ja teadusminister Mailis Repsi umbusaldamist, kuna valimisteni on lihtsalt liiga vähe aega.

Kohtla-Järvele rajatava riigigümnaasiumi ümber on viimastel kuudel olnud palju segadust. Riigigümnaasiumi rajamisega pidi senine eestikeelne Järve gümnaasium muutuma põhikooliks ning asutatav riigigümnaasium tulema samuti eestikeelne.

Ootamatult otsustas aga haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et riigigümnaasium tuleb teha 60-40 põhimõttel (60 protsenti õpetatakse eesti ja 40 protsenti vene keeles). See pahandas kohalikku eestikeelset kogukonda ja pälvis nii opositsiooni kui ka Keskerakonna koalitsioonipartnerite kriitikat. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: