Swedbanki juht: see on olnud dramaatiline päev

Foto: Swedbanki Facebooki leht

Swedbanki president ja tegevjuht Birgitte Bonnesen tõdes ajakirjanikele esinedes, et tänane päev on panga jaoks olnud küllalt dramaatiline, kuid kuna neil pole kogu infot, millele tuginedes Rootsi telekanal SVT oma kajastused tegi, on neil keeruline ka midagi spetsiifilisemalt kommenteerida.

Kohe rahvusvahelise pressikonverentsi alguses esines Birgitte Bonnesen tõdemusega, et päev on olnud küllaltki dramaatiline. Arvestades, et panga aktsia kukkus üle kümne protsendi, on emotsionaalne hinnang ka arusaadav.

Samas rõhutas ta, et panga tegevust Rootsi telekanali SVT kajastused kuidagi ei mõjuta.

Bonnesen kinnitas, et pank on jooksvalt ja veel enne Danske skandaali lahvatamist tegelnud rahapesu tõkestamisega, kutsudes muuhulgas appi nii väliseksperte kui tehes koostööd teiste pankade ja ametkondadega. Kahtlaste klientide tuvastamisel on neist ka loobutud.

Swedbankil on kogu aeg olnud väga vähe Euroopa Liidu väliseid ehk mitteresidentidest kliente, nüüdseks on neid kogu panga peale järel maksimaalselt 1,5 protsenti kogu klientuurist, neist enamik on erakliendid.

Näiteks Baltikumi peale oli möödunud aastal mitteresidentidest kliente kokku 79. Eesti üksuse kliendiportfellist moodustavad mitteresidentidest kliendid umbes ühe protsendi.

Bonnesen tõdes ERR-i küsimusele vastates, et neil pole siiani detailset ülevaadet infost, millele SVT oma uudises tugines, s.t nad ei tea, millistest klientidest ja väidetavatest ülekannetest on jutt, mistõttu nad ei saa midagi ka täpsemalt kommenteerida ega öelda, kas SVT väited on tõde või vale.

Samas tõdes ta, et kuivõrd Swedbank on Eesti suurim pank, on see paratamatu, et Danske Eesti filiaali kaudu ülekandeid teinud inimesed tegid ülekandeid ka nende panka.

Bonnesen rääkis, et rahapesukatsed ja finantskuriteod püüavad end kõikjal pankadesse uuristada, mh ka Swedbanki ning nimetas võitlust sellise kuriteoga väljakutseks kõigile pankadele ja kogu finantssektorile tervikuna.

Bonnesen ütles, et on Londonis kohtunud ka Bill Browderi endaga, kes kuriteoteate Danske rahapesuafääri kohta tegi, et kõrvutada Swedbanki leide Browderi kogutud infoga. Bonnesen ütles, et liikunud on kuulujutte, justkui kavatseks Browder Swedbanki kohtusse kaevata, kuid see pole nii.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: