SVT: Janukovitši raha võis liikuda läbi Swedbanki Leedu haru

{{1551251700000 | amCalendar}}
Foto: Vladimir Gerdo/TASS/SCANPIX

Osa rahast, mida Ukraina korrakaitseorganid peavad altkäemaksuks endisele presidendile Viktor Janukovitšile, võis liikuda läbi konto Swedbanki Leedu harus, edastas kolmapäeval Rootsi meedia.

Rootsi Televisiooni (SVT) kogutud andmed näitavad, et Janukovitšiga seotud offshore-firmal Vega Holding Limited oli aastatel 2004-2014 Swedbanki Leedu harus konto.

Maksed on väidetavalt seotud Ukraina ekspresidendi raamatu autoritasudega, kuid Ukraina prokuratuur usub, et tegu oli hoopis pistisevõtmise kaudu saadud rahaga.

2011. aastal liikunud summa, mille vastu Ukraina ametnikud huvi tunnevad, on 3,7 miljonit eurot, kuid SVT väitel on see vaid murdosa kogu rahast, mis läbi selle offshore-firma Swedbanki konto liikus.

Majandusprofessor ja omal ajal nii Venemaa kui ka Ukraina valitsust nõustanud Anders Åslund kommenteeris, et Janukovitš ja tema perekond varastas riigilt umbes 10 miljardit dollarit aastas. Samal ajal aga üritas ta kehtestada üha autoritaarsemat võimu. Kõik se kulmineerus 2014. aasta veebruaris, mil Janukovitš võimult tõrjuti ja ta oli sunnitud põgenema Venemaale, kus ta viibib tänaseni.

Korruptsiooni paljastava võrgustiku OCCRP ajakirjanik Anna Babinets meenutas, kuidas Janukovitš oli oma villas üritanud dokumente hävitada. Osa nendest dokumentidest, mis kajastavad ka raha liikumist Euroopa pankades, õnnestus siiski päästa ning on nüüd osa Ukraina prokuratuuri toimikust

Kiievi Korruptsioonivastases Keskuses võeti uudis Swedbanki kaudu toimunud musta raha liikumisest vastu terava kriitikaga.

"Rootsi ei olnud üldse meie tähelepanu all, seda peeti täiesti korruptsioonivabaks riigiks. Need leiud teevad Rootsi kuvandile märkimisväärset kahju," nentis Korruptsioonivastase Keskuse direktor Darla Kalenjuk.

Swedbank ütles, et määras ühe välisfirma analüüsima infot, mille edastas Rootsi televisiooni uudistesaade "Uppdrag granskning".

Rootsi uurib Swedbanki Eestiga seotud rahapesujuhtumit

Rootsi prokuratuur alustas Swedbanki uurimist seoses Danske Banki Eesti filiaali rahapesujuhtumiga.

Rootsi majanduskuritegude ameti peaprokurör Thomas Langrot ütles, et uuritakse, kas Swedbanki 15 suurimat aktsionäri olid teadlikud panga seotusest rahapesuga enne, kui selle paljastas möödunud nädalal ringhääling SVT.

SVT saates Uppdrag Granskning öeldi, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot.

Langrot ütles kolmapäeval, et uurimise käigus tehakse kindlaks, kas aktsionärid said ebaseaduslikult siseteavet.

Vene miljardär Iskander Mahmudov liigutas Swedbanki kaudu üle miljardi

Swedbank Eesti suurklient oli aastate jooksul maailma suurimaid söekauplejaid, Küprosel registreeritud ettevõte Carbo One; Carbo One ning ettevõttega ametlikult mitte seotud Venemaa üks rikkamaid mehi Iskander Mahmudov liigutasid mitmekümne varikonto vahel 1,4 miljardi euro eest ülekandeid, kirjutab Postimees.

Rootsi rahvusringhäälingu SVT ajakirjanike poolt avalikustatud andmekogu järgi oli Carbo One aastate jooksul Swedbank Eesti üks olulisemaid korporatiivkliente. Carbo One'i kontode võrgustikust liikus ühtekokku läbi vähemalt 1,4 miljardi euro jagu ülekandeid. Ametlikult nimetatakse Carbo One omanikuks Dovronbek Ibragimovit, aga SVT uurimine näitas, et samal ajal liigutati ettevõtte kontodelt suures koguses raha miljardär Iskander Mahmudoviga seotud kontodele.

Usbekistanis Buhhaaras sündinud tadžikk Iskander Mahmudov kuulub viimased 15 aastat Venemaa rikkamate inimeste hulka. Forbesi Venemaa väljaanne hindas mullu tema varandust 7,3 miljardile dollarile. 1980ndatel aastatel Liibüas ja Iraagis Nõukogude Liidu relvaekspordiga tegelenud ettevõtte juures araabia keele tõlgina töötanud Mahmudovi peamine varandus tuleb vase- ja söetööstusest ning rongi- ja metroovagunite tootmisest.

Andmeleke näitab, et Mahmudov ja Carbo One liigutasid suuri summasid vähemalt 20 Swedbanki konto kaudu. SVT hinnangul esinevad iga konto puhul selged ohumärgid, et tegu võib olla rahapesuga. Näiteks on konto omanikettevõtted registreeritud maksuparadiisidesse nagu Briti Neitsisaared või Belize. Mitut ettevõtet esindas Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca.

Ülekanded liikusid enamasti Swedbanki kontodelt Danske pangas asuvatele kontodele ning seda igal aastal, alates 2007. kuni andmelekkes viimasena sisalduva 2015. aastani. Selliste tehingute mahud ulatuvad kokku vähemalt paarisaja miljoni euroni.

Postimehe andmetel võttis Swedbank mitteresidentide äri Eestis 2009. aasta lõpus luubi alla. Kolme aasta jooksul vaadati läbi kõigi selliste klientide dokumentatsioon ning auditi järel loobuti rohkem kui 350 kliendist, ent Carbo One kui toorainega kauplev ettevõte jäeti alles. Suur osa Carbo One'iga seotud ülekannetest toimusidki reaalselt tegutsevate ettevõtete vahel ja olid tegeliku sisuga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: