Esialgne raport: Swedbanki kahtlased kontod on suletud

{{1553242500000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Reedel avaldatud Swedbanki tellitud ja Forensic Riska Alliance'i läbi viidud uuringu esialgsetest tulemustest lähtub, et hiljemalt 2017. aasta mai lõpuks lõppesid Swedbanki ja Rootsi telekanali SVT välja toodud kahtlaste kontode omanike kliendisuhe. Kokku oli pangale edastatud konto omanike nimesid 50.

Forensic Risk Alliance lasi edastatud kontoomanike nimed pangal oma süsteemidest välja võtta ja analüüsis tulemusi. Ettevõte märkis, et kõigil juhtudel ei olnud võimalik kindlaks teha, et kas kliendisuhted lõppesid panga või klientide initsiatiivil. Lisaks tõi ettevõte välja, et osaliselt oli andmebaasidest andmeid kustunud.

Lähtuvalt esialgsest raportist, et kahtlased SVT välja toodud kliendid ei ole enam Swedbanki kliendid, otsustas Swedbanki nõukogu mitte tagandada panga juhti Birgitte Bonneseni. Samas märkis nõukogu esimees Lars Idemark, et nõukogu on otsustanud korraldada sügavama analüüsi koostöös asjasse puutuvate ametiasutustega.

Teate kohta, et Swedbank loob spetsiaalse rahapesu uurimise üksuse, ütlesid nii Eesti finantsinspektsioon kui ka pangaliit, et pankades on rahapesu vastu võitlemise üksused juba olemas ning on raske öelda, mille poolest loodav üksus neist erineb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Forensic Risk Alliance jätkab oma analüüsi ja plaanib töö teises etapis detailsemalt uurida kahtlaste klientide ja Swedbanki suhteid.

Rootsi meedia võttis raport vastu kriitiliselt. Muu hulgas öeldakse meedias, et kolm nädalat oli sellise uurimise jaoks liiga lühike aeg.

"Kõik teavad, et selliseid probleeme on raske uurida ja seal on vaja palju rohkem kaasata spetsialiste ja rohkem aega kui kolm nädalat. Palju küsimusi jääb endiselt õhku rippuma. Ka Rootsi rahandusminister ütles täna, et Swedbankil on aeg kaardid lauale panna ja ka tema leiab, et see uurimine ei andnud vastuseid küsimustele," rääkis Rootsis elav ajakirjanik Anu Kaupmees "Aktuaalsele kaamerale".

Majandusleht Dagens Industri kirjutab, et Swedbank eiras suuraktsionäride nõudmist, et sõltumatu auditi läbiviija saaks juurdepääsu ka panga salajasele siseraportile.

Swedbank Eesti teemat ei kommenteerinud. Järgmisel nädalal tuleb kokku panga aktsionäride üldkoosolek.

Swedbank grupi kommunikatsioonijuht Gabriel Francke Rodau ütles "Aktuaalsele kaamerale", et uurimisprotsess on alles alguses, mistõttu ei saanudki see kõigile küsimustele vastuseid anda.

"See raport on üks samm ja üks oluline osa meie jätkuvas võitluses rahapesu ja kahtlaste tehingutega ja selles võitluses töötame erinevate meetoditega, töötame oma tunne-oma-klienti-süsteemiga, ülekannete jälgimisega, töötame
iseäralike investeeringutega. Me teeme koostööd kohaliku võimuga, kohaliku politseiga ja poliitikutega, et kindlustada, et võitleme selle kriminaalse tegevuse vastu koos kogu ühiskonnaga," rääkis Rodau.

Veebruari lõpus teatas Rootsi ringhäälingu saade "Uppdrag ganskning", et Swedbank on seotud Danske juhtumiga. Täpsemalt väideti, et aastatel 2007-2015 liikus Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot küsitava taustaga raha. Swedbanki puudutavaid küsimusi uurivad ka Eesti kui ka Rootsi finantsinspektsioon.

Toimetaja: Huko Aaspõllu, Merili Nael, Mart Linnart

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: