Meedia: Swedbankil lasub kahtlus Danskega seotud rahapesus

{{1550644800000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil kahtlustatakse Rootsi pangas Swedbankis ulatuslikku ja süstemaatilist rahapesu, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega.

Saates Uppdrag Granskning öeldakse, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot.

SVT andmeil toimusid rahapesukahtlusega ülekanded aastatel 2007-2015. Umbes 50 kliendi seas on riiulifirmasid ja ärikliente, kellel puudus äritegevus, kuid kes tegid miljonitesse ulatuvaid ülekandeid.

Välismaal tegutsevatel firmadel oli kontosid Swedbanki tütarfirmades Eestis, Lätis ja Leedus.

Postimehel on andmed üle kümne Swedbank Eesti kliendi seotusest kahtlaste rahavoogudega. Nende kontodel liikunud tehingute summad ulatuvad miljonite, kohati kümnete miljonite dollariteni.

Ajaleht taotles panga juhtkonnalt kohtumist rahapesuga seotud teemadel rääkimiseks esmaspäeval, ent teisipäeva õhtul edastas panga kommunikatsioonijuht Kristiina Herodes kirjalikult vaid üldise kommentaari.

"Me ei tolereeri rahapesu ja peame seda väga tõsiseks kuriteoks. Praeguse aja panganduses on kindlasti see üks keerukamaid väljakutseid, mille vastu võitleme. Ebaseaduslikul teel saadud raha pesemiseks üritatakse pidevalt uusi viise välja mõeldes kasutada finantsinstitutsioone ning seetõttu paneme suurt rõhku ennetustööle. See on meie jaoks prioriteet," seisis kirjalikus avalduses.

SVT uurimine paljastas, et Swedbankist liikus läbi ka osa niinimetatud Sergei Magnitski kaasusega seotud rahapesust.

Uudise järel sööstis Swedbanki aktsia hind Stockholmi börsil langusesse ning pisut enne kella 11 oli see odavnenud 5,64 protsenti.

Turgudel peljatakse, et kui rahapesukahtlustus saab kinnitust, siis peab Swedbank maksma USA-s hiigeltrahvi.

Swedbanki teatel pank kahtlustuse üksikasju kommenteerida ei saa, sest pangandussaladuse ja Rootsi rahapesuseadused ei luba seda.

Siiski ütles pank, et "rahapesu on tõsine kuritegu, mis on meie valdkonna üks suurimaid väljakutseid. Rahapesu tõkestamine ja tõrjumine on üks meie tähtsaimatest eesmärkidest."

"Kui saame hoiatusi omaenda süsteemide ja protsesside kohta, siis tegutseme."

FI: Swedbank pole automaatselt rahapesija

Finantsinspektsioon andis omapoolse selgituse meedias avaldatud informatsioonile, mille kohaselt Swedbank grupi ettevõtete kaudu on liikunud kahtlast raha.

Inspektsioon teatas, et tegemist on meediaväljaande hinnangutega, millele ei ole meile teadaolevalt omapoolset hinnangut andnud uurimisasutused.

"Nagu ükski teine pank, siis ei saa ega ole ka Danske pank tegutsenud finantssüsteemis isolatsioonis. Kindlasti laekub sinna makseid teistest pankadest, samuti väljub sealt makseid teistesse pankadesse, seega kõnealused kanded võivad puudutada paljusid panku, sh mitmete ELi riikide panku. Eeltoodu kehtib ka kahtlase raha puhul," selgitas finantsinspektsioon.

See ei tähenda finantsinspektsiooni teatel automaatselt, kuid ka ei välista seda, et teoreetilises rahapesukaasuses n-ö makseid vastuvõttev pank on pannud toime kuriteo või ka rikkunud pangale kehtestatud nõudeid, mis suunavad panka oma klienti tundma ja kahtlust äratavaid asjaolusid tuvastama.

"Rahapesu asjades tuleb tuvastada täpsed asjaolud, kas eelkõige esineb raha kriminaalne päritolu ja milline on selle kriminaalse raha liikumise ahel, seal hulgas millises kihis (nt teises, kolmandas jne) üks või teine pank tehingute jadas on ning kas tal oli tulenevalt talle pandud hoolsuskohustusest seda võimalik vältida. Mida kaugemal see kiht on, seda raskem on seda ka pangal teha," selgitas finantsinspektsioon.

Allikas: BNS/Postimees

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: