Euroopa Kohus: Poola tühistagu ülemkohtu pensioniea langetamise seadus

Justiitsreformi vastased meeleavaldajad Poola ülekohtu juures 2017. aasta juulis.
Justiitsreformi vastased meeleavaldajad Poola ülekohtu juures 2017. aasta juulis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Kohus (ECJ) kinnitas esmaspäeval oktoobris vastu võetud esialgse otsuse, mille kohaselt peab Poola otsekohe tühistama seaduse, millega langetati ülemkohtu kohtunike pensioniiga.

Otsuses öeldi, et umbes paarkümmend kohtunikku, kes olid varem sel aastal sunnitud pensionile minema, tuleb ennistada tööle.

Euroopa Kohtu otsus toetab Euroopa Komisjoni, mis leidis, et see seadus vähendas kohtunike sõltumatust ja demokraatlikke norme, kuna andis seadusandlikule ja täitevvõimule enneolematu kontrolli kohtute üle.

Pärast Euroopa Kohtu esialgset otsust tegi Poola parlament seadusesse muudatused, kuid need ootavad veel presidendi heakskiitu.

Poola võimupartei Õigus ja Õigluse (PiS) juhitud valitsus kinnitas kevadel ülemkohtu kohtunike pensioniseadust kaitstes, et see on osa reformidest, mille eesmärk on muuta Poola kohtusüsteemi ja võidelda korruptsiooni vastu. Seadus nägi ette ülemkohtu kohtunike pensioniea langetamist 70 eluaastalt 65-le.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: