Putin tahab taastada täielikult suhted USA-ga

{{1557809040000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Vene president Vladimiri Putin võõrustab teisipäeval Sotšis USA välisministrit Mike Pompeod, kes pidas eelnevalt läbirääkimisi oma Vene kolleegi Sergei Lavroviga.

ene president Vladimir Putin ütles teisipäeval kohtumisel USA välisministri Mike Pompeoga, et tahab täielikult taastada pingestunud suhted Washingtoni ja Moskva vahel.

"Tahaksin väga näha, et teie visiit Venemaale tuleks kasuks Vene-USA suhetele ja edendaks nende arengut," ütles Putin oma Sotši residentsis Pompeod vastu võttes.

Vene president kiitis ka USA eriprokuröri Robert Muelleri juurdlust Venemaa sekkumise suhtes Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimistesse, nimetades seda "üsna objektiivseks juurdluseks".

"Hoolimata härra Muelleri komisjoni eksootilisest olemusest, viis ta üldiselt läbi üsna objektiivse juurdluse ja kinnitas mis tahes kokkumängu puudumist USA valitsuse ja Venemaa vahel," sõnas ta.

USA välisminister ütles varem teisipäeval oma Vene ametivenna Sergei Lavroviga kohtudes, et president Donald Trump on pühendunud suhete parandamisele Venemaaga.

Kohtumisel Putiniga ütles Pompeo, et Trump tahab teha "meie kaks rahvast edukamaks ja ausalt öeldes edukamaks kogu maailma".

"President Trump tahab teha kõik, mis on meie võimuses ja palus mul reisida siia, et seda teile öelda," lausus USA välisminister.

Pompeo sõnul on USA-Vene koostöö mõnes valdkonnas suurepärane. Ta tõi näiteks Põhja-Korea ja Afganistani ning terroritõrjekoostöö. "Nendelt asjadelt saame edasi liikuda," lisas ta.

Pompeo on kõrgeim USA ametiisik, kes kohtub Putiniga pärast juulit, mil Trump Vene presidendiga Helsingis läbirääkimisi pidas ja jahmatas hiljem USA poliitilist eliiti, aktsepteerides tolle kinnitust, et ta ei ole Ühendriikide valimistesse sekkunud.

Muelleri uurimisraportis öeldakse küll, et Venemaa sekkumine USA 2016. aasta presidendivalimistesse oli ulatuslik ja süstemaatiline, kuid Trumpi kampaaniameeskonna kokkumängu süüdistus kinnitust ei leia.

Mueller ei võta aprillis kärbitud kujul avaldatud 448-leheküljelises uurimisraportis seisukohta, kas Trump takistas õigusemõistmist, kuid toob välja kümme episoodi, kuidas Trump üritas korduvalt Venemaa sekkumist 2016. aasta valimistesse uurinud juurdlust enda kontrolli alla saada ning Muellerit ametist välja puksida.

Pompeo kutsus Venemaad üles lõpetama toetust Madurole

USA välisminister Mike Pompeo ütles teisipäeval, et ärgitas Venemaad lõpetama Venezuela presidendi Nicolas Maduro toetamist, kuid tema üleskutse lükati kategooriliselt tagasi.

"Nicolss Madurol on aeg lahkuda, ta ei ole toonud Venezuela rahvale muud kui viletsust ning me ootame, et Venemaa lõpetab Maduro toetamise," lausus Pompeo Sotšis ühisel pressikonverentsil oma Vene ametivenna Sergei Lavroviga. 

Pompeo: Venemaa peab tõestama, et sekkumine on jäänud minevikku

USA välisminister Mike Pompeo manitses teisipäeval Venemaad mitte sekkuma tuleva aasta USA valimistesse; tema sõnul peab Moskva näitama, et väidetav sekkumine on möödas.

Kui Venemaa siiski sekkub 2020. aasta valimistesse," seab see meie suhted veelgi halvemasse seisu," märkis Pompeo Venemaal Sotšis ühisel pressikonverentsil Vene välisministri Sergei Lavroviga, ärgitades Moskvat näitama, et seesugune tegevus on jäänud minevikku. 

"Ma edastasin sõnumi, et on asju, mida Venemaa saaks teha näitamaks, et seda tüüpi tegevused on jäänud minevikku. Ma loodan, et Venemaa kasutab need võimalused ära," sõnas USA välisminister.

Venemaa on algusest peale eitanud igasugust sekkumist Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimistesse, kuigi USA luureteenistused ja eriprokurör Robert Mueller on paljastanud Moskva süstemaatilise ja laiahaardelise sekkumise. 

Lavrov kritiseeris pressikonverentsil selle teema ülespuhujaid ja lisas Donald Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa kokkumängukahtluse kohta: "On selge, et sellised süüdistused on täielikud väljamõeldised". 

"Me tahame ja oleme valmis tegelema koos meie Ameerika partneritega küberjulgeolekuteemadega ilma igasuguse politiseerimiseta," ütles Vene välisminister. 

Vene välisminister nimetas kõnelusi Pompeoga kasulikeks

Vene välisministri sõnul oli tal teisipäeval oma USA kolleegiga otsekohene ja kasulik jutuajamine terves reas küsimustes, sealhulgas Venezuela ja Süüria teemal.

"Me arutasime üksikasjadeni olukorda kahepoolsetes suhetes ning vahetasime mõtteid Venezuela ja Süüria ning olukorra üle seoses Iraani Ühtse Kõikehõlmava Tegevuskavaga (JCPOA)," lausus Lavrov pressikonverentsil.

Pompeo ja Lavrov: USA ja Venemaa tahavad suhteid parandada

Venemaa ja USA välisministrid ütlesid teisipäeval kõneluste eel, et on valmis kahe suurriigi suhete parandamiseks. 

"Ma olen täna siin, sest president (Donald) Trump on pühendunud nende suhete parandamisele," ütles Pompeo enne kõnelusi Vene välisministri Sergei Lavroviga. 

"Meil on erimeelsusi - kõik riigid kaitsevad oma huve ja hoolitsevad enda rahva eest -, kuid see ei tähenda, et peame olema igas küsimuses vastased," lisas Pompeo. 

Lavrovi sõnul on Venemaa valmis pöörama kahe riigi suhetes uut lehte. 

"Ma usun, et on aeg hakata ehitama uut, vastutustundlikumat ja konstruktiivsemat teineteisemõistmise  mudelit .... Meie oleme selleks valmis," lausus Lavrov.

"Me saame aru, et palju kahtlusi ja eelarvamusi on kuhjunud mõlemal poolel. Me ei võida sellest midagi," lisas Vene esidiplomaat. 

Lavrov: Venemaa reageeriks positiivselt USA tippkohtumise soovile

Lavrov ütles teisipäeval, et Kreml tervitaks Washingtoni ettepanekut USA ja Vene presidendi kohtumiseks juunis peetaval G20 tippkohtumisel.

"Kui taoline ettepanek ametlikult esitatakse, reageerime sellele kindlasti positiivselt," lausus Lavrov seoses USA presidendi Donald Trumpi esmaspäevase avaldusega, et ta loodab kohtuda Putiniga tippkohtumisel Osakas. 

Pompeo kohtub ka Putiniga

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul on eelkõige tähtsad Lavrovi ja Pompeo kõnelused ning pärast nende lõppu saabuvad nad mõlemad presidendi juurde.

"President võtab nad vastu, nad räägivad oma läbirääkimiste tulemustest ja arutavad küsimusi, mis on ilmselged," ütles ta, eitades, et Pompeo ja Lavrovi kõnelustega valmistatakse ette riigipeade kohtumist.

"Seni pole olnud mingeid jutte järgmisest kohtumisest," lisas ta.

Vene välisministeeriumi andmeil toimub Pompeo visiit USA palvel. Poolte vahel valitsevad tõsised erimeelsused alates Venezuelast ja Iraanist kuni relvastuskontrollini.

Pompeo kõnelustel Putiniga peaks selguma, kas riikidel on võimalik saavutada üksmeel lahkhelisid põhjustanud relvastuskontrolli ning Venezuela ja Iraani kriisi teemal. 

Pompeo külastab Venemaad välisministrina esimest korda ja tema visiit on sattunud ajale, mil pinged Pärsia lahe piirkonnas USA ja Iraani vastasseisu tõttu ohtlikult kuhjuvad.

Trump ütles esmaspäeval, et ootab "väga viljakat kohtumist" Putiniga G20 tippkohtumisel Jaapanis, mis toimub juunis. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul pole Washington sellist kohtumist palunud. 

Pompeo külastab Putinit Sotšis vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui Trump oli enam kui tunni kestnud telefonikõnes Vene liidriga väljendanud optimismi suhete parandamise osas.

USA-s äsja avaldatud eriprokurör Robert Muelleri raport leidis, et Venemaa küll sekkus 2016. aasta USA valimistesse, kuid et Trumpi kampaaniameeskond otseselt Moskvaga kokku ei mänginud.

Muelleri uurimisraportis öeldakse, et Venemaa sekkumine USA 2016. aasta presidendivalimistesse oli ulatuslik ja süstemaatiline, kuid Donald Trumpi kampaaniameeskonna kokkumängu süüdistus kinnitust ei leia.

Mueller ei võta aprillis kärbitud kujul avaldatud 448-leheküljelises uurimisraportis seisukohta, kas Trump takistas õigusemõistmist, kuid toob välja kümme episoodi, kuidas Trump üritas korduvalt Venemaa sekkumist 2016. aasta valimistesse uurinud juurdlust enda kontrolli alla saada ning Muellerit ametist välja puksida.

Pompeo on kõrgeim USA ametiisik, kes kohtub Putiniga pärast juulit, mil Trump temaga Helsingis läbirääkimisi pidas ja jahmatas hiljem USA poliitilist eliiti, aktsepteerides Vene liidri kinnitust, et ta ei ole Ühendriikide valimistesse sekkunud.

Trumpi entusiasmi Putini osas toetavad Washingtonis isegi tema enda administratsioonis vähesed.

Hoolimata lähedastest suhetest Trumpiga, ei ole ka Pompeo jätnud kahtlust oma seisukohtade suhtes.

"Kolmkümmend aastat pärast külma sõja lõppu võime näha, et Putini režiim tapab külmavereliselt teisitmõtlejaid ja tungib oma naaberriikidesse," ütles ta laupäeval Californias konservatiivses mõttekojas kõneldes.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: