Politoloog: EKRE-l pole palju valikuid, kelle hulgast Euroopas sõpru leida

Osad EKRE valijad on kindlasti pettunud partei esindajate kohtumisest Marine Le Peniga, samas Euroopa tasemel on EKRE-l vaja sõpru või fraktsioonikaaslasi, ütles politoloog Viljar Veebel.

Kummale poolele see kohtumine vajalikum oli - Le Penile või EKRE-le?

Arvestades, et EKRE on nüüd saanud koalitsiooni ja Euroopa Parlamendi valimised lähenevad, siis ma arvan, et mõlemad pooled on muutunud nüüd teineteise jaoks vajalikuks. Enne oli võib-olla EKRE natuke vähemtähtis ja nimekirjas tagapool. Muidugi, selliste liikumiste jaoks on sellised kohtumised pikalt ette valmistatud ja tavapärased.

Aga mis puudutab EKRE-t, siis EKRE kindlasti vajab just nõuandeid, kuidas valitsuses olla, kuidas esineda, selliseid standardseid lahendusi radikaalsetele parteidele.

Le Peni ja tema partei vaated ei ühti kõiges EKRE vaadetega, näiteks Venemaa suunal. Kui suure riski EKRE võttis endale selle visiidiga?

Kindlasti ta võttis riski ja kindlasti osad valijad on selles pettunud. Teistpidi võib öelda, et EKRE-l ei ole palju valikuid, kelle hulgast leida sõpru või koalitsioonikaaslasi Euroopa tasemel. Ega neil midagi valida pole. Täna on neil see võimalus ennast oluliseks teha ja valikus on paraku ainult need, kes täna sinna kohtumisele tulid.

Kui suure tõenäosusega fraktsioon europarlamendis luuakse ja kui suure mõjujõu see moodustab?

Vaadates nende mõlema partei toetust, mis oleks umbes 15 protsenti oma riigis ja radikaalide toetus laiemalt, siis ma arvan, et fraktsioon luuakse. See ei saa olema väga suure mõjuga, küll aga nad kasutavad ära seda mikrofoni, et edastada oma sõnumit ja väga spetsiifilist sõnumit. Ehk siis kvantiteedilt mitte liiga mõjuv, aga sõnumi selguselt või siis radikaalsuselt jällegi teinekord väga mõjuv ja väga häiriv.

Opositsioonipoliitikud on hinnanud Le Peni visiiti Eesti julgeolekut ja Euroopa ühtsust lammutavaks. Kuidas see teile paistab?

Paraku demokraatia eeldab seda, et me suhtume tolerantselt kõikidesse ideoloogiatesse, kuni nad on seaduslikud. Nende mõlema partei ja nende esindajate tegutsemine on täna seaduslik, nad on oma maal populaarsed, neil on mandaat. Me ei saa hakata tõmbama jooni selle järgi, mis kellelegi meeldib, vastasel juhul tõmmatakse tulevikus neid jooni teises suunas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: