Mihkelson Le Peni visiidist: jätkub meie välispoliitilise kursi lammutamine

{{1557835020000 | amCalendar}}
Marine Le Pen.
Marine Le Pen. Autor/allikas: SCANPIX/STRINGER/AFP

Reformierakonda kuuluv riigikogu väliskomisjoni liige Marko Mihkelson ütles teisipäeval toimuvat EKRE väliskülaliste üritust kommenteerides, et praegune valitsus jätkab välispoliitilise kursi lammutamist ja Eesti isoleerimist Lääne liitlastest.

"Jüri Ratase valitsus ei hoia päevagi kokku Eestit edukalt teeninud välispoliitilise kursi lammutamisel ja katses meid isoleerida oma Lääne liitlastest ja partneritest. Venemaa huvides Euroopa ühtsust lammutava äärmuspoliitiku Marine Le Peni kutsumine Eestisse ja äsjane kohtumine peaministri asetäitja Mart Helme ning riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga Jaan Tõnissoni nime kandvas riigikogu ruumis on otsene näkkusülitamine Eesti rahvuslikele huvidele," nentis Mihkelson Facebooki-postituses.

"Kas te nägite Le Peni kõrval Prantsusmaa suursaadikut? Loomulikult mitte. See on ilmne indikatsioon, kuidas suhtub antud visiiti Prantsusmaa. Loomulikult ei jõua Le Pen Tapale, kus teenivad NATO pataljoni koosseisus prantslased, sest NATO on Le Penile ju "punane rätt"," jätkas ta.

"EKRE meeste jutud sellest, et nad ei jaga Le Peni seisukohti Venemaa osas, küll aga on neil ühine arusaamine Euroopa Liidu tulevikust, on tühipaljas petujutt," rõhutas Mihkelson. "Le Pen ei saa Venemaalt toetust mitte tema Kremli-meelsuse pärast (Moskvale lipitsejad ei meeldi), vaid ikka selle eest, et ta aitab lammutada ühtset Euroopat ja seejärel üksi uhkeid rahvusriike üksteise järel oma mõjuvälja haarates."

"Kõik see on otseselt Eesti rahvuslike huvide vastane. Kui kaob Euroopa Liidu ühtsus, kui langevad Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid enne agressiooni lõppu Ukrainas ja kui need samad äärmuslased hakkavad kõhklema NATO pingutuste vajalikkuses, siis on Eesti vastakuti väga tõsise julgeolekuohuga. Peaminister Ratas võiks valitsuses lõpuks ometi ohjad enda kätte võtta ning otsustada, kas tee isolatsiooni suunas on ikka see, millega ta tahaks Eesti ajalukku minna," märkis riigikogulane.

Mikser: sisu on retoorikast õõvastavam

Le Peni visiidi teemal võttis Facebookis sõna ka eelmine välisminister, sotsiaaldemokraat Sven Mikser.

"Prantsuse paremäärmuslaste pealiku külaskäik annab selge pildi ka Eesti äärmuslaste eesmärkidest. Ja taaskord on sisu retoorikast veelgi õõvastavam," leidis ta.

"Le Peni võõrustav EKRE ütleb oma sõnumites, et Euroopa Liidu lammutamine on neile olulisem prioriteet kui vastuseis Putini sõjajõul piiride muutmise poliitikale. Teisisõnu: Euroopa lõhkumine on "rahvuskonservatiividele" olulisem kui Eesti rahvuslike julgeolekuhuvide ja rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtete kaitsmine. See ei ole patriootlik. See ei ole Eesti rahvuslikes huvides," lausus Mikser.

"Ja koalitsioonipartnerid pea- ja välisministri erakondadest valavad selle spektaakli taustal lohutamatuid krokodillipisaraid. See viimane oleks isegi naljakas, kui ei oleks nii kurb ja nii tülgastav," nentis ta.

Herkel: Le Penil poleks venemaale Mistrale müües silm ka pilkunud

Andres Herkel Vabaerakonnast leidis, et koostöö Le Peniga on häbiväärne.

"Paar kuud tagasi kirjutas Mihkel Mutt Postimehes, et häbi on poliitikas väljasurev nähtus, aga konservatiivina ma leian, et see visiit ja koostöö on häbiväärne. Seisukohad Krimmi suhtes, Kohvri hääletus Euroopa Parlamendis ja kõik muu - kui siiani sai EKRE end Le Peni jt radikaalide otseselt Kremli-meelsest tegevusest distantseerida, siis nüüd enam ei saa," teatas Herkel Facebookis.

"Ja häbiväärsed on ka kõik need postitused, millega EKRE toetajad sotsiaalmeedia agressiivses kaitses vastu ründavad. Et see kõik on ikka vajalik, et teised prantsuse poliitikud on ka Eestile käru keeranud... Ega ikka ei ole küll. Prantsusmaa on olnud meie liitlane, Mistralid jäid müümata, aga Le Pen'il poleks siin silm ka pilkunud. Mart Helme ja Toivo Tasa, endised Eesti diplomaadid, mina ei taha sellise geopoliitika Euroopat, mida teie külaline harrastab!" rõhutas Herkel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: