USA sidus kolme Kesk-Ameerika riigi abiraha rände heidutamisega

{{1560836940000 | amCalendar}}
Kinnipoeetud migrandid Mehhiko ja Guatemala piiri lähedal.
Kinnipoeetud migrandid Mehhiko ja Guatemala piiri lähedal. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

USA teatas esmaspäeval, et annab El Salvadorile, Guatemalale ja Hondurasele rohkem abi vaid juhul, kui nad astuvad konkreetseid samme Ühendriikidesse teel olevate, kuid ilma vajalike dokumentideta migrantide heidutamiseks.

USA valitsus peatas abiraha maksmise Põhjakolmnurga riikidele märtsis pärast seda, kui president Donald Trump ütles, et kolmik polnud väljarände pidurdamiseks mitte midagi ära teinud.

Esmaspäeval kinnitas USA valitsus, et abi andmise reeglid on muutunud.

Välisministeeriumi pressiesindaja Morgan Ortaguse sõnul jõudsid võimud kolme riigi toetamise programmi ülevaatamisega ühele poole.

Mõned seadusvastase sisserände vastu võitlemiseks mõeldud prioriteetsed programmid jätkuvad ning neid rahastas Washington 2018. rahandusaastal 432 miljoni dollariga.

Aga 2019. rahandusaastale algselt planeeritud summadest 370 miljonit suunatakse teistele välispoliitilistele prioriteetidele, lisas Ühendriikide välisministeerium.

Lisaks on nüüd igasugune tulevikus antav abi tingimuslik.

"Me ei anna nendes riikides uut raha programmidele, kuniks oleme veendunud, et Põhjakolmnurga valitsused astuvad konkreetseid samme USA piirile tulevate seadusvastaste migrantide arvu vähendamiseks," lausus Ortagus.

Viimastel aastatel on lootuses Ühendriikidesse jõuda läbi Mehhiko rännanud kümned tuhanded keskameeriklased, kes põgenevad vägivalla ja vaesuse eest oma kodumaal.

Nende peatamisest on saanud Trumpi immigratsioonipoliitika prioriteet.

Detsembris leppisid Ühendriigid ja Mehhiko kokku, et investeerivad saabuvate põgenike arvu vähendamiseks Põhjakolmnurka ja Mehhiko lõunaossa märkimisväärse summa raha.

Trump: USA hakkab järgmisel nädalal miljoneid migrante välja saatma

Ühendriigid hakkavad järgmisel nädalal välja saatma miljoneid riiki seadusvastaselt saabunud inimesi ning Guatemala valmistub allkirjastama turvalise kolmanda riigi lepet, ütles USA president Donald Trump esmaspäeval.

"Järgmisel nädalal asub ICE (immigratsiooni- ja tolliamet) eemaldama miljoneid ebaseaduslikke migrante, kes on leidnud tee Ühendriikidesse seadusvastaselt. Nad eemaldatakse sama kiiresti kui nad sisse tulevad," teatas Trump Twitteris.

Ta lisas: "Guatemala valmistub allkirjastama turvalise kolmanda riigi lepet."

President viitas sellega leppele, mille alusel peavad Guatemalasse sisenenud põgenikud taotlema varjupaika seal, mitte Ühendriikides.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: