X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tartu halduskohus peatas Aidu tuulepargi viibimiskeelu kuuks ajaks

Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Tartu halduskohus võttis menetlusse Aidu tuuleparki arendava Eleon Green OÜ kaebuse politsei- ja piirivalveameti (PPA) viibimiskeelu korraldusele, mis peatati 30 päevaks ehk kuni 22. augustini.

"Määrusega otsustas kohus kohaldada ka esialgset õiguskaitset ja peatada viibimiskeelu korralduse kehtivuse 30 päevaks ehk kuni 22. augustini," ütles Tartu halduskohtu pressiesindaja Annett Kreitsman BNS-ile.

Politsei- ja piirivalveamet kehtestas Aidu tuulepargi ehitusplatsile ajutise viibimiskeelu tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) taotlusel 19. aprillil. 26. aprillil järgnes sellele tähtajatu PPA Ida prefektuuri viibimiskeeldu sätestav korraldus.

TTJA tegi enne PPA korraldust, 12. aprillil Eleon Greenile ettekirjutuse ehitustegevuse peatamiseks Aidu tuulepargis. Vaatamata ettekirjutusele ja sunniraha hoiatusele ehitustegevus jätkus ning TTJA fikseeritud olukord näitas, et ehitustegevuse jätkumisel oleks olnud "pöördumatud kahjud".

Andres ja Oleg Sõnajala teatel tõi Eleon Green kohtule esitatud kaebuses välja, et PPA ei esita korralduses ühtegi põhjendust, mis viibimiskeelu kehtestamist õigustaks, viidatakse ainult TTJA ja kaitseministeeriumi taotlustele viibimiskeeld kehtestada.

"Kõik vastavad niinimetatud faktilised asjaolud on kaebaja poolt vaidlustatud ning vastustajal puudus õiguslik alus juhinduda üksnes viibimiskeelu taotluses esitatust kui vaidlustamata ja tõestest faktilistest asjaoludest," seisab kaebuses.

Tartu ringkonnakohus jättis 31. juunil rahuldamata justiitsministeeriumi määruskaebuse Aidu tuulepargi ehituslubade tühistamiseks, mille ministeerium kaebab edasi riigikohtusse.

Ringkonnakohus jättis rahuldamata Ida-Viru maavanema õigusjärglase justiitsministeeriumi määruskaebuse vendadele Sõnajalgadele kuuluva Aidu tuulepargi ehituslubade tühistamiseks, kuid ei võtnud seisukohta nende õiguspärasuse suhtes.

Ringkonnakohus nõustus halduskohtu lahendiga ja leidis, et vaidlusaluse tähtaja kohaldamise küsimuses pole riigikohtu selgitusi võimalik mõista niimoodi, nagu justiitsministeerium seda kaebuses tegi.

Protesti lubatavuse üle on vaieldud algusest peale. Lüganuse vald on seaduses sätestatud 30-päevase tähtaja rikkumise välja toonud juba vastuses, mis anti maavanema ettepanekule 2017. aasta märtsis.

Aidu tuulepargi rajamine peatati esimest korda 2017. aasta kevadel pärast pooleteiseaastast ehitustegevuse algust.

Aidu Tuulepark plaanib Aidusse püstitada 30 kolmemegavatist tuulikut, kuid kaitseministeeriumi teatel ületavad tuulikud lubatud kõrguspiirangu. Selle tulemusel võib tuulepargi taha tekkida varjuala ning tuulepark võib põhjustada häireid radari töös valesihtmärkide genereerimise näol.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: