Johnson: Brexiti lahkumisleppe tingimused pole vastuvõetavad

{{1564047960000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Neljapäeval Briti alamkojas oma esimese kõne peaministrina pidanud Boris Johnson nimetas praeguse Brexiti-leppe tingimusi vastuvõetamatuteks ja ärgitas Euroopa Liitu selle üle uuesti läbi rääkima.

Johnsoni sõnul saab tema valitsuse kõrgeimaks prioriteediks valmistumine võimalikuks leppeta EL-ist lahkumiseks. 

Kolmapäeval peaministriks saanud Johnson on lubanud Suurbritannia EL-ist 31. oktoobriks igal juhul välja viia, välistamata seejuures ka leppeta lahkumist. 

"Ma eelistaksin, et me lahkumisme EL-ist leppega - eelistaksin seda vägagi," ütles endine Londoni linnapea Johnson esmakordselt peaministrina parlamendis esinedes. 

"Ma usun, et see on võimalik isegi praeguses hilises järgus ja ma pingutan kogu jõust, et seda saavutada," sõnas peaminister.  

Johnson lisas aga: "Parlament on minu eelkäija läbiräägitud lahkumislepe kolm korda tagasi lükanud. Selle tingimused on sellele parlamendile ja sellele riigile vastuvõetamatud."

Ta kinnitas ka, et Suurbritannia ei nimeta kedagi 1. novembril tööd alustavasse Euroopa Komisjoni.

BBC teatel lubas Johnson Ühendkuningriigile "uue kuldajastu" algust. 

Ta lubas, et valitsus asub aktiivselt Brexiti-läbirääkimisi pidama. Johnsoni sõnul on teised Põhja-Iiri kaitsemeetme kokkulepped "suurepäraselt ühitatavad Belfasti leppega, millele me oleme loomulikult kindlalt pühendunud".

Iiri kaitsemeede peaks hoidma pärast Brexitit avatuna piiri Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikmesriigi Iirimaa vahel. 

Brexiti toetajate hinnangul jätaks see Ühendkuningriigi EL-i kaubandusreeglitega liiga tihedalt seotuks. Mõned neist nõuavad, et kaitsemeetmele seataks konkreetne ajapiirang, et vältida selle tähtajatut kehtivust.

Johnson on lubanud kaitsemeetmest loobuda.

Vastne peaminister kinnitas, et Ühendkuningriigis elavad EL-i kodanikud võivad olla kindlad, et neile jääb õigus riigis elada.

Johnson juhtis oma esimest valitsusistungit peaministrina

Johnson juhtis varem neljapäeval ka oma esimest valitsusistungit ja lubas murda Brexiti tupikseisu, mis viis tema eelkäija Theresa May tagasiastumiseni.

Johnson ütles oma ministritele, et "meie riik on oma ajaloo murdepunktis". Ta kordas ka lubadust viia Ühendkuningriik Euroopa Liidust välja 31. oktoobriks "või varemgi".

Johnsonil on vähem kui sada päeva, et oma Brexiti-lubadus täide viia.

Oma esimeses kõnes peaministrina lubas Johnson hulga erinevaid asju, alates politsei kohalolu suurendamisest tänavatel kuni geneetiliselt muundatud toidu keelamiseni ja kiirema internetini.

Brexiti plaani täideviimiseks vahetas Johnson ametisse asudes mitu May valitsuse liiget välja käremeelsete Brexiti pooldajate vastu.

Uute valitsusliikmete seas on välisminister Dominic Raab, rahandusminister Sajid Javid, siseminister Priti Patel ja alamkoja liider Jacob Rees-Mogg.

Mitu neist töötasid 2016. aasta referendumil koos Johnsoni kampaaniaga Euroopa Liidust lahkumise poolt.

Barnier' sõnul on Johnsoni Brexiti-nõudmised vastuvõetamatud

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier hoiatas neljapäeval liikmesriike, et Briti peaministri Boris Johnsoni nõudmine muuta lahkumislepet ei ole vastuvõetav.

"Peaminister Johnson ütles, et kui tahetakse leppeni jõuda, tuleb Iiri kaitsemeede kõrvaldada. See on loomulikult vastuvõetamatu ja mitte osa Euroopa Ülemkogu mandaadist," ütles Barnier kirjas EL-i liikmesriikide suursaadikutele.

Barnier märkis kirjas ära Johnsoni kõne "võitleva" tooni ning hoiatas, et peaministri otsus suunata Suurbritannia jõupingutused leppeta Brexitiks valmistumisele võib olla katse "suurendada survet EL-i ülejäänud 27 riigi ühtsusele". 

"Leppeta Brexit ei saa kunagi EL-i valikuks, kuid me peame olema valmis kõigiks stsenaariumiteks," kirjutas endine Prantsuse välisminister, kutsudes liikmesriike hoidma silma peal Suurbritannia siseriiklikul vastuseisul Johnsoni karmile positsioonile. 

"Samuti märgin ära palju tugevaid reaktsioone tema kõnele alamkojas. Selles kontekstis peame jälgima tähelepanelikult edasisi poliitilisi ja majanduslikke reaktsioone ja arenguid Ühendkuningriigis pärast seda kõnet," lausus EL-i pealäbirääkija. 

"Igal juhul on meie poolel esmatähtis jääda rahulikuks, hoida kinni oma põhimõtetest ja juhtnööridest ning näidata EL27 solidaarsust ja ühtsust," kirjutas Barnier. 

Juncker Johnsonile: EL-i ja Suurbritannia lahkumislepet ei saa muuta

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles neljapäeval telefonivestluses Briti peaministrile Boris Johnsonile, et Euroopa Liidu ametnikel pole mandaati Ühendkuningriigiga sõlmitud lahkumisleppe avamiseks uutele läbirääkimistele. 

Johnson astus kolmapäeval peaministriametisse ja on juba kuulutanud oma eelkäija Theresa May sõlmitud Brexiti-leppe vastuvõetamatuks. Praeguse seisuga lahkub Suurbritannia EL-ist 31. oktoobril ning Johnson on lubanud teha seda igal juhul. 

"President Juncker kuulas ära, mida peaminister Johnsonil oli öelda, ja kordas kooskõlas Euroopa Liidu nõukogu juhistega EL-i positsiooni, et lahkumislepe on parim ja ainus võimalik kokkulepe," teatas Junckeri kantselei pärast kahe liidri esimest telefonivestlust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: