Bloomberg: Deutsche USA haru töötajad hoiatasid Eesti Danske eest juba ammu

Deutsche Bank.
Deutsche Bank. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Aastaid enne seda, kui Danske Banki ulatuslik rahapesuskandaal laiema avalikkuse ette jõudis, märkasid ühe Floridas asuva Deutsche Banki kontori töötajad Danske Eesti harust lähtuvat kummalist rahaliikumist ning andsid sellest korduvalt ka peakontorile teada. Sealsed ülemused aga probleemi lahendamiseks midagi ette ei võtnud, kirjutab Bloomberg.

Pangandusreeglitega vastavust kontrollivad pangatöötajad märkisid problemaatilisena osa vähemalt 150 miljardist dollarist, mida Danske Banki Eesti harust Deutsche Banki USA harusse üle kanti, kinnitas üks endine pangatöötaja Bloombergile.

USA võimud, sealhulgas föderaalreserv on praeguseks alustanud uurimist, kas Deutsche Banki USA haru jälgis adekvaatselt ülekandeid, mis laekusid Danske Banki Eesti filiaalist. Danske Bank, mis kasutas korrespondentpankasid nagu Deutsche Bank raha liigutamiseks välismaale, on praeguseks tunnistanud, et suur osa Eesti filiaali kaudu liikunud 230 miljardist dollarist võis olla kahtlast päritolu.

Hetkel pole selge, kuivõrd innukalt Florida töötajad Deutche Banki USA haru peakontorit probleemist teavitasid. Samas kinnitas allikas, et kui pangatöötajad soovisid mõningate klientide kohta täpsemaid andmeid, said nad ülevalt poolt alati samasuguse vastuse: "Pidage suu; keskenduge ülekandele, mis teil ees seisab; täitke dokumendid ja liikuge järgmise asja juurde."

Asutusesisesed dokumendid, kohtuandmed ning intervjuud kümnete allikatega kinnitavad, et Deutsche Banki USA haru tegutses aastaid rangemate rahapesuvastaste meetmete vastu. Need andmed selgitavad ka asjaolu, miks Deutsche Bank jätkas Danskele teenuse pakkumist ka pärast seda, kui tema konkurendid sellest loobusid.

Lisaks ei puudutanud see suhtumine ainult Danske Banki Eesti haru, vaid ka teiste klientide kahtlase taustaga ülekandeid, millest paljud on nüüdseks samuti saanud osaks rahvusvahelistest rahapesuskandaalidest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: