Norstati uuring: Keskerakonna toetuse kasv jätkus

Jüri Ratast toetav meeleavaldus Toompeal. Esiplaanil sotsiaalminister Tanel Kiik.
Jüri Ratast toetav meeleavaldus Toompeal. Esiplaanil sotsiaalminister Tanel Kiik. Autor/allikas: Keskerakond

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel uuringufirma Norstat tehtud inimeste erakondlike eelistuste küsitluse viimaste tulemuste põhjal jätkub juba neljandat nädalat trend, kus Reformierakonna toetus langeb ning Keskerakonna toetus kasvab.

Suurima opositsioonipartei edu teisel kohal oleva peaministripartei ees on siiski jätkuvalt ülekaalukas.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 5. augustist 2. septembrini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku. Esikohal olevat Reformierakonda toetab 34,6 protsenti vastajatest (nädal varem 35,7 protsenti) ning teisel kohal olevat Keskerakonda 22,9 protsenti vastajatest (nädal varem 21,5 protsenti).

Teiste parlamendierakondade puhul nii suuri muutusi ei ole. Kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (15,8 protsenti), neljandal kohal Sotsiaaldemokraatlik Erakond (9,8 protsenti) ning viiendal kohal Isamaa (7,3 protsenti). Isamaa toetus pole selle aasta reitingutes veel nii madal olnud.

Keskerakonna toetuse kasv ning Reformierakonna mõningane langus tähendab uuringu korraldaja teatel seda, et koalitsiooni toetus ületab taas opositsiooni toetust. Koalitsioonierakondi toetab kokku 46 protsenti ning opositsioonierakondi 44,4 protsenti vastajatest.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitakse iga nädal umbes tuhande inimese erakondlikku eelistust. Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 5. augustist 2. septembrini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku. See tähendab, et uuringu statistiline viga on +/- 1,55 protsenti.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: